Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-01-2020 07:39

Ruhani: Dost ve kardeş ülkeler, ABD’nin cinayetini kınamalılar

Cumhurbaşkanı Ruhani, General Kasım Süleymani’nin şehit edilmesini, ABD politikacıları tarafından işlenen eşi görülmemiş bir cinayet olduğunu belirterek, “Dost ve komşu ülkelerden bu cinayeti hep bir ağızdan kınamalarını bekliyoruz” dedi.

Ruhani: Dost ve kardeş ülkeler, ABD’nin cinayetini kınamalılar

İran resmî haber ajansı İRNA’nın Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya dayanarak yayınladığı habere göre Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Afgan mevkidaşı Eşref Gani ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD’nin güvenilmez olduğunu vurguladı. Ruhani, İran’ın ABD’ye karşı hiçbir zaman bir saldırganlık veya hatta gerginlik eylemi başlatmamış olduğunu ve İran’ın eylemlerinin her zaman Amerikan saldırganlığına bir tepki olduğunu dile getirdi.

İran ve Afganistan arasındaki ilişkilerin son birkaç yıldır iyi geliştiğini belirten Ruhani, iki ülke arasında siyasî, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da desteklendiğini ümit ettiğini söyledi.

“Afganistan’ın barışı ve istikrarı, İran için büyük önem taşıyor ve Afganistan’daki barışı ve istikrarı her iki ülke halkına da faydalı buluyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Ruhani, İran halkı gibi Afganistan halkının bu olay yüzünden yas tuttuğunu bildiklerini kaydetti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de bu telefon görüşmesinde yaptığı açıklamada, General Kasım Süleymani’nin şehit olması dolayısıyla başsağlığı dileyerek, Afgan halkının İranlılara olan sempatisini dile getirdi.

Gani, bölgede iki ülkenin ortak çıkarlarının korunmasını vurgulayarak, “İran’ın güvenliği bizim güvenliğimizdir ve Afgan hükümetinin ve milletinin çabaları, barışın, istikrarın ve kardeşliğin teşvik edilmesine yol açacaktır” dedi.

Eşref Gani, son on yılda İran milletinin Afganistan’la olan iyi komşuluğunu övdü ve iki ülke arasındaki uzun soluklu ve tarihî bağlara atıfta bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA