YAŞAM
Giriş Tarihi : 30-08-2019 18:42   Güncelleme : 30-08-2019 19:00

Kaplan: 20 yılda 2 kuşağı kaybettik; çare, Enderûn kurmak

Gazeteci Yusuf Kaplan, Türkiye’nin köklü, kapsamlı ve çok yönlü bir savrulma, bir çözülme, bir çürüme yaşadığını belirterek, “Son 20 yıl içinde iki kuşağı kaybettik.153 bin genç beyin, bu ülkeyi terk etti” dedi. Kaplan, Türkiye’nin önünü açacak öncü kuşakların yetiştirilmesi için “çağdaş Enderûnlar kurmak” önerisinde bulundu.

Kaplan: 20 yılda 2 kuşağı kaybettik; çare, Enderûn kurmak

Gazeteci Yusuf Kaplan, “İlkelerinizi terk ederseniz ülkülerinizi, ülkülerinizi terk ederseniz ülkenizi terk etmeniz mukadderdir!” başlıklı yazısında, çözüm teklifini şöyle ifade etti:

“O hâlde şunu söylüyorum: Bir ülkeyi ayakta tutan ve geleceği kurmasına yol açan insanlar, bir avuç insanlardır aslında: Bu dünyada yaşayan ama bu dünyayı yaşamayan, sadece ilkeleri için yaşayan, ilkelerinin ülkülere dönüşmesi, ülkesini kurması için nefes alıp veren bir avuç öncü kuşaklardır!

Beyin göçü ve beyin ölümünü engellemek için Enderûnlar kuralım

Yapmamız gereken, önümüzü açacak bu bir avuç öncü kuşakları yetiştirebilmekten, bunun yolu da çağdaş Enderûnları kurmaktan geçer. 200 küsur üniversiteye ihtiyacı yok bu ülkenin; 2 tane birinci sınıf üniversite yeter bize!

Enderun deyip geçmeyelim lütfen. Osmanlı’yı ayakta tutan, her alanda zaferden zafere koşturan insanlar, Enderûn’un çocukları! Aynı şey, Çin için de, Japonya için de, Avrupa ve Amerika için de geçerli! O yüzden, Enderun olmadan ilkelerimizi ülkülere, ülkülerimizi ülkelere dönüştürecek öncü nesilleri yetiştiremez, ülkenin yaşadığı beyin göçü şeklinde gerçekleşen beyin ölümünün önüne geçemeyiz.”

Enderun nedir?
İslâm Ansiklopedisine göre, Osmanlılar’da idarî ve askerî kadronun yetiştirilmesi için teşkil edilen saray eğitim kurumuna Enderûn denirdi.
Osmanlı Devleti’nde 15. yüzyıl ortalarından itibaren medrese dışında en önemli resmî eğitim kurumu niteliği taşır. Daha ziyade mülkî ve askerî idarecilerin yetiştirildiği bu mektep, Osmanlı merkez ve taşra bürokrasisine gerekli insan gücü kaynağını oluşturmak için kurulmuştur. Bu vasfı ile resmî Osmanlı ideolojisi veya zihniyetinin öğretilip geliştirildiği temel eğitim birimini teşkil ettiği gibi, idarî ve siyasî hedeflerin tayininde, devletin ana kurumlarının işleyişinde önemli bir yere sahip olmuştur.
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA