Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 06-01-2020 08:41   Güncelleme : 06-01-2020 08:47

“Şii-Sünni çatışmasına yol açmak, millî güvenliğimiz için tehlikelidir”

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Orta Doğu’da köklü bir Şii-Sünni çatışması çıkarılmasının planlanmış olabileceğini belirterek, aydınların ve ‘Hoca’ unvanlı kişilerin, Kasım Süleymani’nin öldürülmesini mezhep açısından değerlendirmelerini çok yanlış bulduğunu söyledi.

“Şii-Sünni çatışmasına yol açmak, millî güvenliğimiz için tehlikelidir”

Eski Maliye Bakanı ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, halen CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Halk TV’de yayınlanan “Türkiye Nereye?” programında, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi konusunda yaşanan mezhep odaklı tartışmaları da değerlendirdi.

Abdüllatif Şener, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi konusunda medyada “ABD mi haklıydı, İran mı haklıydı?” tartışmalarının yapılmasının kendisini hayretler içinde bıraktığını ifade etti.

“Üstelik de bir taraftan bir bakıyorum ki Şii, Sünni, birtakım görüşlere göre farklı fetvalar verenler, farklı yaklaşımlar geliştirenler… Yahu ne oluyoruz kardeşim?” diye soran Şener, bu yaklaşım konusunda şu değerlendirmede bulundu:

“Her farklı olanı yok edelim dersen dünya cehenneme döner”

“Elbette dünyada farklı dinler olacak, elbette dünyada farklı mezhepler olacak, farklı etnik gruplar olacak. 4 bin tane dil var bu dünyada. Her farklı olanı dışlarsan, ‘Yok edelim!’ dersen, dünya yaşanabilir bir yer haline gelmez ki; cehenneme döner.

‘Aydın’ denilen insanların veya kendisini öyle tanımlamaya çalışan, ekranlarda boy gösteren insanların birinci görevi, şudur:

Hem ülkende, hem dünyada, barışı, huzuru, sulhu nasıl sağlayacaksın? İnsanlar, nasıl mutlu olacaklar? Çatışmalardan, ne yapacağız da uzak durmayı gerçekleştirebileceğiz, sağlayabileceğiz? Bu bakış açısına sahip olmayan insanların yapmış olduğu fevrî, günübirlik yorumları ben, doğrusu hiç kabul edemiyorum; hazmedemiyorum da. Doğru bir şey değil.”

Abdüllatif Şener, daha önce Büyük Orta Doğu Projesi ve Arap Baharı bağlamında yapılan tartışmalarda kendisinin hep, bölgede bir Şii-Sünni çatışması çıkarılmasının planlanmış olabileceğini söylediğini dile getirdi.

Şener, “Tüm bölge insanlarının da, Türkiye’de bizim de ulusal güvenliğimiz açısından buna dikkat etmemiz lâzım diye söylemişimdir” dedi.

“Bazı hocalar, neredeyse “Ne kadar Şii varsa öldürelim” demek istiyor”

İki mezhep arasındaki en büyük farkın devlet düzeni konusunda görüldüğünü, Şiilerin, Hz. Ali’den itibaren 12 imamın riyasetinde bir devlet biçimi tanımladıklarını, buna da imamet dediklerini, Sünnilerin ise Hilafeti benimsediklerini ifade eden Şener, “Bu da günümüz açısından böyle kafa göz kırmayı gerektirecek, birbiriyle savaşmayı gerektirecek bir konu değil. Tarihî bağlantıları ağırlıklı bir konu. E peki, o zaman… E ben bakıyorum, bazı Türkiye’de dinî konuşmalarıyla isim yapmış kişilere, neredeyse “Ne kadar Şii varsa öldürelim” demek istiyor. Öbür taraftan diğerine bakıyorum, o benzer şeyler söylüyor. Bunlar yanlış” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA