KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-01-2020 03:34   Güncelleme : 07-01-2020 06:52

Çocuklar, tarihî evinde bestekâr Dede Efendi ile buluşacak

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Ses Sanatçısı Hüseyin Kıyak, Osmanlı döneminin büyük bestekârlarından Hammâmîzâde İsmail Dede Efendi’yi çocuklara tanıtmak için, 8 Ocak Çarşamba günü saat 11:00’de Dede Efendi’nin Sultanahmet Cankurtaran’daki tarihî evinde, çocuklara özel bir etkinlik gerçekleştirecek.

Çocuklar, tarihî evinde bestekâr Dede Efendi ile buluşacak

Hüseyin Kıyak, tv5.com.tr’nin sorularını cevapladı

(Sürur Öztürk - TV5) - Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olan Hüseyin Kıyak, aynı zamanda bir müzik araştırmacısı. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’nda doktora yapıyor, bir yandan da yayın ve konser faaliyetlerine devam ediyor. İsmail Dede Efendi’nin evini restore eden Türkiye Tarihî Evleri Koruma Derneği’nin bazı faaliyetlerine de gönüllü olarak katılıyor.

Hüseyin Kıyak, twitter sayfasında Dede Efendi Evi’nin fotoğrafı ile birlikte, “Çocuklarla Dede Efendi’yi Ziyaret” başlıklı bir duyuruda bulunup, “Çocuğuyla gelmek isteyen veliler ya da öğrencilerini getirmek isteyen öğretmenler, bizimle iletişime geçebilirler” çağrısında bulununca, bu güzel faaliyeti tv5.com.tr okuyucularına da duyurmak istedik.

Kıyak, bu dikkat çekici etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinmek için sorduğumuz soruları, şöyle cevapladı:

- Çocukları Dede Efendi Evi’nde bir araya getirmek, bir anlamda Dede Efendi ile buluşturmak fikri nasıl doğdu?

- Başakşehir’deki Oyakkent İlkokul’unda 2’nci sınıfları okutmakta olan öğretmenimiz Tamer İdiz, bana sosyal medyadan ulaştı. Öğrencilerine Türk Müziğini anlatmam için beni okullarına davet etti. Ben de çocukların ilgisini daha çok çekebileceğimizi düşünerek, onları Dede Efendi Evi’ne davet ettim. ‘Öğrencilerini getirmek isteyen başka öğretmenlerimiz de olabilir’ diyerek, bu etkinliğimizi duyurdum. Çok ilgi gördü, öğretmen ve veliler bu duyuruma dönüş yaptılar. Şu an için katılacak çocuk sayısı 50’yi geçti.

- Bu etkinlikle neyi amaçladınız?

Amacımız, her şeyden önce sanatın gündelik hayatta bir ihtiyaç olarak yer edinmesi. Sanat, bireylerin zihin ve ruh yapısını geliştirdiği gibi bizim ulus olarak da sahip olduğumuz en önemli miras. Kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan müzik de çocukların hayatında yer bulmalı. Gelecek nesillere aktarılarak, sahip olduğumuz bu kültür öğesinin devamlılığı sağlanmalı.

- Bu etkinlik, bir sefer gerçekleştirilen bir etkinlik olarak mı kalacak, yoksa devamı gelecek mi?

- Bu etkinliği ilk kez yapıyoruz ve epey de ilgi gördü. Çocuklarını getirmek isteyen veliler, hafta sonu da yapılmasını arzu ettiler. Birkaç hafta sonra ikincisini düzenleyeceğiz. Devamı da gelecek belli ki...

- Hız kültürünün hâkim olduğu bu çağda çocuklara Dede Efendi’nin sükûnetini anlatmak, sevdirmek, çok da kolay olmayacak herhalde… Çocuklar onu sevebilirler mi?

“Sevdirmek” sözünden hiç hoşlanmadığım için ben “tanıtmak” sözünü tercih ediyorum. Çünkü amacımız da bu. 

- Etkinliğin program akışı tam olarak nasıl olacak? O gün neler yapacaksınız?

- Çocuklara evi gezdireceğiz. Profesyonel müzisyenler de gelip Türk müziği enstrümanlarını tanıtacaklar. Türk müziğinin onların seviyesine uygun olabilecek bazı örneklerini sunacağız. Etkinlik sonunda Dede Efendi’nin meşhur “Yine bir gülnihal”ini çocuklara öğretip onlarla birlikte söyleyeceğiz.

- Twitter’da bir takipçinizin sorusunu cevaplarken, Dede Efendi Evinin zor günler geçirdiğinden söz etmişsiniz. Ne tür zorluklar bunlar? Neler yapılması gerekiyor? Yetkili mercilerden ya da ilgili kurum ve kuruluşlardan, sivil toplum kuruluşlarından, kamuoyundan talepleriniz, beklentileriniz var mı?

- 43 yıllık Kamu Yararına bir dernek olan Türkiye Tarihî Evleri Koruma Derneği,  Dede Efendi Evi’ni kendi kaynakları ile tespit ve inşa etmiştir. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılışı yapılan Dede Efendi Evi, 36 senedir müze ve etkinlik merkezi olarak yaşatılmaktadır. Derneğimizin tüm geliri, Dede Efendi Evi’nin müze olarak ayakta kalması, bakımı, onarımı ve kamu yararına faaliyetleri için harcanmaktadır. Biten 33 yıllık tahsisat süresi nedeniyle 2017 yılından bu ilgili kurum ve kuruluşlardan tekrar bedelsiz tahsisatın devamı veya sembolik kira tespit edilmesi talebinde bulunulmuştur. İlgili Kurumlardan (Vakıflar Genel müdürlüğü),  Dede Efendi Evi için istedikleri yüksek miktarda kira ve geçmişe yönelik kira borcu taleplerini tekrar gözden geçirmeleri için kapsamlı bir dosya sunulmuştur. Bu isteğimizin Dede Efendi Müzesi’nin yaşaması, mimariden müziğe kadar geleneksel kültürümüzün yaşatılması için bu konuları amaç ve ilke edinmiş derneğimiz lehine olumlu sonuçlanacağını ummakta ve beklemekteyiz.

- Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

- Rica ederim. İlginiz için ben de size teşekkür ediyorum.

***

Etkinlik herkese açık ve ücretsiz

8 Ocak Çarşamba günü saat 11:00’de başlayacak olan “Çocuklarla Dede Efendi’yi Ziyaret” etkinliği, Dede Efendi’yi ve Türk Musikisini çocuklarına / öğrencilerine tanıtmak isteyen velilere ve öğretmenlere açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Katılmak isteyenler, @huseyinkiyakk ile irtibat kurabilirler.

Hammâmîzâde İsmail Dede Efendi

9 Ocak 1778’de İstanbul Şehzadebaşı’nda doğmuş olan ve bir bir Mevlevî şeyhi olan neyzen Dede Efendi, daha öğrenciliği sırasında sesinin güzelliğinden dolayı ilâhicibaşı olmuştu. Daha sonraları “Zülfündedir benim baht-ı siyâhım” mısrasıyla başlayan bûselik şarkısı ile Sultan 3. Selim’in dikkatini çekmiş ve takdirini kazanmıştı. Önce sarayda düzenlenen küme fasıllarına hânende olarak katılmış, sonra Sultan 2. Mahmud döneminde “musâhib-i şehriyârî”ler arasına kabul edilmiş, padişah tarafından Murassa‘ İmtiyaz nişanı ile mükâfatlandırılmış, Sultan Abdülmecid döneminde müezzinbaşılık görevini ifa etmişti.

Hac sırasında yakalandığı kolera hastalığından kurtulamayarak 29 Kasım 1846 tarihinde Mina’da vefat eden Dede Efendi, Mekke’deki Cennetü’l-muallâ’da Hz. Hatice’nin ayak ucuna defnedildi.

500’ün üzerinde eser bestelemiş olan Dede Efendi’nin, bazılarının güfteleri de kendisine ait olan bu eserlerinin ne yazık ki sadece 294’ü günümüze ulaşabildi.

İsmâil Dede Efendi’nin Cankurtaran’da Akbıyık mahallesindeki evi, Türkiye Tarihî Evleri Koruma Derneği tarafından restore edilmiş, Şehzadebaşı’nda bir caddeye Dedeefendi adı verilmiştir.

Dede Efendi’nin “Yine bir gülnihâl aldı bu gönlümü” mısraıyla başlayan şarkısı, günümüzde halk arasında da yaygın olarak bilinen ve sevilen şarkılar arasında yer alıyor.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA