Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 07-01-2020 06:18

CHP: ABD-İran çatışmasına hiçbir şekilde müdahil olmamalıyız

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle, Büyük Orta Doğu ve Genişletilmiş Kuzey Afrika Projesi’nin yeni bir aşamaya doğru evrildiğinin anlaşıldığını ifade ederek, “ABD-İran çatışmasına hiçbir şekilde müdahil olmamalıyız” dedi.

CHP: ABD-İran çatışmasına hiçbir şekilde müdahil olmamalıyız

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında, İranlı General Kasım Süleymani’nin ABD’nin düzenlediği hava saldırısı ile öldürülmesini de değerlendirdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin son derece önemli bir olay olduğunu belirten Öztrak, “Anlaşılıyor ki Büyük Orta Doğu ve Genişletilmiş Kuzey Afrika Projesi, yeni bir aşamaya doğru evriliyor” dedi.

Öztrak, ABD ile İran arasındaki tansiyonun ilerleyen günlerde daha da yükseleceğini, sıcak bir çatışma çıkması durumunda bundan bütün bölgenin olumsuz etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Öztrak, Türkiye-İran sınırının 1639’dan bu yana dünyadaki en istikrarlı sınırlardan biri olduğunu belirterek, “Bunun değişmesi, en çok bizi etkileyecektir” dedi. Öztrak, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de iktidar sorumluluğunu taşıyanlar, Suriye ve Libya’da olduğu gibi burada da ideolojik rüyalara dalmamalıdırlar. Bu çatışmaya hiçbir şekilde müdahil olmamalıyız. İmkân bulduğumuzda ise tansiyonu düşürmeye çalışmalıyız. Başta ekonomik olmak üzere, bu krizin olası etkilerini bertaraf edecek tedbirleri şimdiden almaya başlamalıyız. Bu coğrafyada sonunu düşünmeden hareket etmenin bedelinin çok ağır olacağını, hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA