Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-01-2020 02:40   Güncelleme : 08-01-2020 02:58

İran “UNESCO’ya şikâyet ederim” dedi, Trump geri adım attı

ABD Başkanı Trump, İran’ın saldırması halinde, aralarında “İran kültürü açısından çok önemli” olan yerler de dahil olmak üzere, 52 hedefi vuracaklarını ileri sürmüştü. Trump’ın bu tehdidi üzerine İran, UNESCO’ya bir mektup göndererek, Trump’ın uluslararası hukuka uymayan tehdidini dikkate sundu. Mektup üzerine Trump, İran'a yönelik saldırılarda kültürel önem taşıyan bölgelerin hedef alınmayacağını açıkladı.

İran “UNESCO’ya şikâyet ederim” dedi, Trump geri adım attı

ABD Başkanı Donald Trump, twitter’dan yayınladığı mesajında, İran’ın ABD’lilere veya ABD unsurlarına saldırması durumunda İran ait 52 hedefi vurmak üzere tespit ettiklerini açıklamıştı. Trump, “Bazıları üst düzey, İran ve İran kültürü açısından çok önemli” demişti.

Trump’ın bu tehdidi üzerine İran, kısa adı UNESCO olan Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’ne bir mektup yazarak, Trump’ın 5 Ocak’ta yayınladığı “medeniyetsizce tweet’inde” yer alan böyle bir saldırının, “silahlı çatışma sırasında kültürel mirasın korunmasına dair 1954 sözleşmesine” aykırı olacağını kaydetti.

İran’ın uluslararası hukuku hatırlatan bu uyarısı üzerine Trump, İran’a yönelik saldırılarda kültürel önem taşıyan bölgelerin hedef alınmayacağını açıkladı.

Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada, askerî saldırılarda kültürel öneme sahip yerlerin hedef alınmayacağını, İran'a yönelik girişimlerde ‘mecburen’ uluslararası yasalara uyacağını ifade etti. Trump, “Eğer yasa buysa, yasaya uymayı seviyorum. Ama bir düşünün; halkımızı öldürüyorlar, halkımızı havaya uçuruyorlar ve sonra kültürel bölgelere karşı çok nazik olmalıyız. Şunu söyleyeyim; İran, yapmaması gereken herhangi bir şey yaparsa, sonuçlarına maruz kalacak ve bu çok güçlü olacak” diye konuştu.

ABD senatörü ve Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin İran’ın kültürel bölgelerine saldırmasının uygun olmayacağını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA