SİYASET
Giriş Tarihi : 08-01-2020 14:10   Güncelleme : 08-01-2020 14:39

“Koordinatörlük, Libya’da akl-ı selîmin ortaya çıkacağının işareti”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Türkiye ve Rusya’nın, destekledikleri tarafları koordine edecek korgeneraller tayin ettiğine işaret ederek, “Bu, bir diyalog ortamının, akl-ı selîmin inşallah ortaya çıkacağının işaretidir” dedi.

“Koordinatörlük, Libya’da akl-ı selîmin ortaya çıkacağının işareti”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

“Patriotların hava savunmasında yetersiz olduğu teyit edilmiş oldu”

Libya’da yaşanan son gelişmeler ve Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından endişelerinin giderek artmakta olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, İran’ın, ABD’nin Irak’taki 2 üssüne füze saldırısı düzenlemesinin çok önemli bir hadise olarak tarihe geçtiğini söyledi.

Vurulan ABD üslerinin hava savunma sistemi tarafından korunmamış olmasının ihtimal dahilinde olmadığını belirten Karamollaoğlu, “Ama patriotlar, yapılan bu saldırıyı önleyemedi. Geçmişten beri söylediğimiz, patriotlarla ilgili düşüncelerimiz, bir bakıma teyit edilmiş oldu” dedi.

Karamollaoğlu, patriotların başarı yüzdesi 5 olan savunma silahları olduğunu, esas itibarıyla İsrail için geliştirilmiş füzeler olduğunu, İsrail’in de bu füzeleri yeterli görmeyip kullanmayacağını ifade ettiğini söyledi.

Karamollaoğlu, daha sonra Türkiye’nin de, daha başarılı olacağı düşüncesiyle S-400 hava savunma sistemi konusunda bir karar aldığını hatırlattı.

80 İslâm ülkesinde toplam 400’den fazla ABD üssü bulunduğuna işaret eden Karamollaoğlu, bu üslerin, Amerikalıların zannettikleri kadar güvenli olmadığını, bunun da anlaşıldığını dile getirdi.

“ABD’nin kendine çeki düzen vermesi gerekiyor”

Karamollaoğlu, ABD Başkanı Trump’ın, İran’ın saldırması halinde, aralarında “İran kültürü açısından çok önemli” olan yerler de dahil olmak üzere, 52 hedefi vuracaklarını söylediğini; ancak bunun bir suç olduğunun hatırlatılması üzerine kültürel önem taşıyan bölgelerin hedef alınmayacağını açıkladığını söyledi.

Trump’ın Kasım Süleymani’ye düzenlediği suikast için senatodan onay alması gerektiği halde almadığını, bunun uluslararası hukuka aykırı olduğu gibi ABD anayasasına da aykırı olduğunu belirten Karamollaoğlu, ABD’nin sağduyulu davranması halinde Trump’ın görevden alınabileceğini dile getirdi.

Karamollaoğlu, senatoda çoğunluğun cumhuriyetçilerde olması sebebiyle Trump’ın görevden alınmasının zayıf bir ihtimal olduğunu ifade ettikten sonra, “Ama bu gelinen noktada ABD’nin eğer dünyada itibarını korumak diye bir derdi varsa, eğer bir savaşın çıkmasını ve yaygınlaşmasını istemiyorsa, böyle bir yola gitme ihtimali de var” dedi.

Trump’ın dengesiz gidişatının ABD için de tehlike oluşturduğunu belirten Karamollaoğlu, bundan sonra İran’ın da (İsrail’in de) rahat olamayacağını ifade ederek, “Bir savaş çıksa, atılan füzelerden birkaç tanesi ciddi mevkileri vursa, İsrail perişan olur. ABD de bugüne kadar kendi topraklarında hiç saldırıya uğramamış bir ülke. Rusların özellikle son dönemde geliştirdikleri uzun menzilli ve çok süratli hareket eden füzeleri de dikkate alındığında, Amerika’nın mutlaka kendisine çeki düzen verme ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Karamollaoğlu, ABD’nin bu konuda ihtiyatlı davranması, Trump’ın hırslarını önleyecek adımlar atması temennisinde bulundu.

“Koordinatör tayinleri Libya’da akl-ı selîmin ortaya çıkacağının işareti”

Konuşmasında Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı anlaşmalara da değinen Karamollaoğlu, “Biz, Saadet Partisi olarak, geç de kalınsa deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasını önemli bulduğumuzu ve desteklediğimizi ifade etmiştik. Mesele asker gönderme konusuna gelince de bu konuda çekincelerimizi kamuoyu ile paylaşmış, esas olanın, bu endişelerin, bu çekişmelerin dikkate alınarak bundan sonraki politikaların yürütülmesi gerektiğine vurgu yapmıştık” diye konuştu.

Türkiye’nin Libya’ya göndereceği 3 tabur askerin bir korgeneralin komutasında olacağını, Rusya’nın da Hafter güçlerini koordine etmek üzere bir korgeneral görevlendirdiğini belirten Karamollaoğlu, “Bu, bir diyalog ortamının, akl-ı selîmin inşallah ortaya çıkacağının işaretidir. Kendi hislerine kapılmadan, daha üst seviyede, daha tecrübeli kişilerin bir diyalog oluşturma ihtimali, oluşturmamasından daha fazladır diye düşünüyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA