Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-01-2020 03:34

Milley: Saldırının önceden haber verilip verilmediğini bilmiyorum

AA’nın haberine göre ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD ve Irak’ın saldırı öncesinde bilgilendirilip bilgilendirilmediğine dair sorulara cevap vermedi. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ise, Irak veya İran’dan herhangi bir ön uyarı alıp almadıkları sorusuna "bu konuda bir şey bilmediği" karşılığını verdi.

Milley: Saldırının önceden haber verilip verilmediğini bilmiyorum

“16 füze fırlatıldı, herhangi bir can kaybı yaşanmadı”

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri ile bir araya geldikten sonra Pentagon’da basına bilgi verip, gazetecilerin sorularını cevapladılar.

Mark Esper, “İran’ın üç bölgesinden dün gece kısa menzilli füze olduğunu tespit ettiğimiz 16 füze, ABD ve koalisyon askerlerinin bulunduğu 2 üsse fırlatıldı. 11 füze el-Esed üssüne, 1’i Erbil üssüne isabet etti. El- Esed üssünde bazı depo, taksi pistleri, otopark ve bir helikopter hasar gördü. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Koalisyon, ABD, dost kuvvetler veya sözleşmelilerden herhangi bir can kaybı olmadı” dedi.

ABD ve Irak’ın saldırı öncesinde bilgilendirilip bilgilendirilmediğine dair sorulara cevap vermeyen Esper, saldırının rastgele atışlar olmadığını vurguladı. Esper, erken uyarı sistemlerinin, yapılan saldırının etkilerini en aza indirdiğini belirtti.

Şii milislerle İran’ın, her ne kadar birbiri ile ilişkili de olsa, ayrı tutulması gerektiğini ifade eden Esper, “İran’dan doğrudan talimat alan veya almayan Şii milis grupların önümüzdeki süreçte oradaki varlığımızın altını siyasî veya askerî olarak oymak adına bazı adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.

“Savunma tedbirleri alındığı için zayiat olmadı”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley ise “Gördüklerime ve verilen hasarlara bakarak yaptığım değerlendirmeye göre hem yapısal hasar hem de personel zayiatı verme niyetiyle yapılmış bir saldırıydı” dedi.

Milley, el-Esed üssünün büyük bir üs olduğunu ve muhtemel bir saldırıya karşı gerekli tedbirler için askerî prosedürler uygulandığını ifade etti. Milley “Neden, zayiat olmadı? Benim tahminim, bütün savunma tedbirlerinin uygun bir şekilde alınmasından dolayı zayiat olmadı” diye konuştu.

Irak veya İran’dan herhangi bir ön uyarı alıp almadıkları sorusuna da Milley, "bu konuda bir şey bilmediği" karşılığını verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA