GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-01-2020 05:18   Güncelleme : 09-01-2020 05:23

“Adnan Tanrıverdi istifa etti” iddiası

“İslâm Birliği ve Mehdi” konulu sözleri tepkilere sebep olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politika Kurulu Üyesi Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin bu görevlerinden istifa ettiği ileri sürüldü.

“Adnan Tanrıverdi istifa etti” iddiası

Odatv yazarı Müyesser Yıldız, Tanrıverdi’nin, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği ASSAM’ın WhatsApp grubunda paylaştığı iddia edilen mesajını yayınladı.

İddiaya göre Tanrıverdi, WhatsApp grubuna şunları yazdı:

“Değerli Arkadaşlarım,

Hayırlı günler dilerim. Allah yardımcınız olsun.

İlerleyen yaşım ve her gün artarak devam eden tezvirat kampanyasını gerekçe göstererek, bulunduğum Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı ile Güvenlik ve Dış Politika Kurulu Üyeliği görevlerimden affımı talep ettim. İstişaremiz sonunda Cumhurbaşkanımız talebimi kabul ettiler. Omuzlarımdan büyük bir yük kalkmış oldu.

Hayatın normal akışını yaşıyoruz. Göreve devamımı isteyen arkadaşlarım oldu. Şimdiye kadar olduğu gibi, son emeklilik talebimde de yapmam gerekeni yaptığıma inanıyorum.

Hakkınızı helâl ediniz.

Görüşmek dileğiyle sağlık ve afiyetler dilerim.”

Müyesser Yıldız, bu iddianın ardından Cumhurbaşkanlığı’nda Adnan Tanrıverdi’nin makamını arayarak gelişmeleri sorduğunu, Tanrıverdi’nin makamından kendilerinde istifa bilgisinin olmadığının ifade edildiğini kaydetti.

Emekli Tuğgeeral Adnan Tanrıverdi, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) ile Uluslararası Savunma Danışmanlığı A.Ş.’nin de (SADAT) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.

Neden tepki görmüştü?

Tanrıverdi, 19-20 Aralık tarihlerinde ASSAM tarafından gerçekleştirilen 3. Uluslararası İslâm Birliği Kongresi’nde Akit TV’ye yaptığı değerlendirme sırasında söylediği şu sözleri sebebiyle tartışma konusu olmuştu:

“Bugün soruyoruz; ‘İslâm birliği olacak mı?’ Olacak. Nasıl olacak, ne zaman olacak? Mehdi Hazretleri geldiği zaman olacak. Amenna ve saddakna… Mehdi Hazretleri ne zaman gelecek? Allahu Tealâ bilir. Peki, bizim bir işimiz yok mu? Ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte ASSAM, bunu yapıyor. Yani bu ortamı hazırladıktan sonra inşallah İslâm birliği olacak. Hayalim o ki, yarın biz belki kabirde bir gün bakacağız, etrafımız yeşillik, günlük güneşlik, çiçeklik olmuş. O zaman diyeceğiz ki ‘Haa, dünyada İslâm birliği oldu.’ O günleri bekliyoruz, özlüyoruz. Bunun için çalışalım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA