Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-01-2020 03:09

“Ukrayna yolcu uçağını İran vurdu / vurmadı” tartışması

ABD, İngiltere ve Kanada, Ukrayna Havayollarına ait uçağın, İran tarafından füzeyle vurulduğunu, ellerinde buna dair deliller olduğunu iddia ederken, İran da bunun ABD tarafından başlatılan bir algı operasyonu olduğunu, uçağın füzeyle vurulması halinde havada patlamış olması gerektiğini ancak öyle olmadığını söylüyor.

“Ukrayna yolcu uçağını İran vurdu / vurmadı” tartışması

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı önceki gün İran'ın, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü balistik füzelerle vurmasından saatler sonra düşmüş, uçaktaki 176 yolcudan kurtulan olmamıştı.

Trump / ABD

ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna uçağının arıza sebebiyle düşmüş olmasından şüphe duyduğunu ve “birilerinin” uçağı “kazara” düşürmüş olabileceğini söyledi.

Johnson / İngiltere

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ellerinde Ukrayna uçağının İran'a ait füzeyle vurulduğunu gösteren bilgi bulunduğunu iddia ederek, şeffaf bir soruşturmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Trudeau / Kanada

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, Kanada istihbaratının elinde Ukrayna uçağının İran'a ait füze ile “kazara” vurulduğuna dair deliller olduğunu ileri sürdü.

Michel / AB

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ise, Tahran'da düşen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağına ilişkin "açık ve detaylı" soruşturma yürütülmesi çağrısında bulundu.

New York Times

New York Times gazetesi, Tahran'da düşen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının İran'a ait füzeyle vurulduğunu gösteren görüntülere ulaştığını yazdı.

Amerikalı yetkililer

Amerikan medyasına konuşan birçok Amerikalı yetkili, ABD istihbaratının, söz konusu uçağın İran tarafından fırlatılan füzelerden biriyle düşürülmüş olduğunu değerlendirdiğini öne sürdü.

Danilov / Ukrayna

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov ise, uçağın düşme sebebi olarak ileri sürülen iddiaları araştırdıklarını ifade etti. Danilov, "Bu senaryolar arasında, uçağın bölgede bulunan Rus yapımı Tor hava savunma füze sistemi sebebiyle düşmesi ve uçağın içerisinde terör saldırısı sonucu yaşanan bir patlama da var. Diğer senaryolar ise motorun teknik sebeplerle patlaması ve uçağın havada insansız hava aracı ile çarpışması" dedi.

Rızayifer / İran

İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızayifer ise, Tahran'da düşen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının vurulmadığına dair ellerinde ikna edici deliller bulunduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Rızayifer, "Eğer roket ya da füze isabet etseydi uçağın o anda patlaması gerekirdi. Dolayısıyla uçak dönüşe geçemezdi. Oysa pilot, uçağı kontrol edebilmek ve düşmekten kurtarmak için havalimanına dönmeye çalışıyordu" diye konuştu.

Rebii / İran

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii de, Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının füzeyle vurulduğu iddialarının ABD'nin algı operasyonu olduğunu ileri sürdü.

Bu arada, söz konusu uçağın düşmesi ile ilgili inceleme yapmak üzere Ukrayna'dan bir heyet Tahran'a ulaştı.  

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA