YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 11-01-2020 15:24

Afyonkarahisar’da 8 öğrencide kimyasal yanıklar oluştu

Afyonkarahisar’da, bir ilkokul ve ortaokul tarafından ortak olarak kullanılan bahçede oynayan 8 öğrencinin vücutlarında yanıklar ve çürükler oluştu. Belediye, İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre yanıkların “kimyasal yanık” olduğunu ancak bunun bahçede kar eritmek için kullandıkları tuzla hiçbir ilgisi olmadığını bildirdi.

Afyonkarahisar’da 8 öğrencide kimyasal yanıklar oluştu

Afyonkarahisar’da iki ayrı ilkokul bahçesinde oynayan öğrencilerinin vücutlarında henüz belirlenemeyen bir nedenle oluşan yanık ve çürüklerden dolayı 8 öğrenci hastanelere kaldırıldı.

Afyonkarahisar merkez Dumlupınar Mahallesi’nde Atatürk İlkokulu ve Şemsettin Ortaokulu tarafından ortak kullanılan bahçede, bir süre önce belediye tarafından tuzlama yapılan alanda oyun oynayan öğrenciler, vücutlarında yanma hissettikleri için, öğretmenlerinden yardım istediler.

Vücutlarında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı yanık ve çürükler oluşan 8 öğrenci, öğretmenlerin ihbarı üzerine olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ne ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Burada tedavi altına alınan öğrencilerin vücutlarının çeşitli bölgelerinde yanıklar tespit edildi.

Olayın ardından Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ekipleri, bahçedeki sudan ve kardan numune alarak incelenmek üzere laboratuvara gönderdi. Okul bahçesinde dün saat 21:13’te inceleme yapıldığı, kimyasal madde ölçüm cihazlarıyla yapılan kontrollerde de her hangi bir kimyasal bulguya rastlanmadığı kaydedildi. Yetkililer tarafından öğrencilerin vücutlarında yanığa yol açan maddenin tespit edilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Belediye: Yanıklar “kimyasal yanık” kapsamında

Öğrencilerdeki yanıkların belediyenin okul bahçesinde yaptığı tuzlamadan kaynaklandığı iddiaları üzerine Afyonkarahisar Belediyesi, yazılı açıklama yaptı.

Belediye ekiplerinin 8 Ocak’ta okulun bahçesinde kar temizleme çalışması yaptığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Öğrencilerin vücutlarında oluşan yanıkların okul bahçesinde belediye tarafından yapılan kar temizleme çalışması sonucu gerçekleştiği iddia edilmektedir. Olayın gerçekleştiği okul bahçesinde en son kar temizleme çalışması 8 Ocak Çarşamba günü sabah saatlerinde yapılmış olup, bu çalışma kapsamında kepçe ile küreme yapılmış, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere okul idaresinin bilgisi dahilinde bir el arabası tuz, hizmetli personele teslim edilmiştir.

Rutin olarak şehrimizde yapılan kar temizleme çalışmalarının ve bu çalışmalarda kullanılan tuz ve kumun halk sağlığı açısından problem teşkil etmediği belgelerle mevcuttur. Gerek görüldüğü takdirde belgeler kamuoyuyla paylaşılacaktır.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin ilk yaptığı bilgilendirmeye göre, oluşan yanık vakaları, kimyasal yanık kapsamına girmekte olup, belediyemizin çalışmaları ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Konunun aydınlatılmasına yönelik çalışmalar, AFAD ekipleri tarafından yürütülmektedir. Afyonkarahisar Belediyesi olarak konunun takipçisi olacağız. Çocuklarımız ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.”

Herhangi bir kimyasal bulguya rastlanamadı

Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü KBRN ekiplerinin yapmış olduğu inceleme sonrasında ise okul bahçesinde, okul içerisinde ve hastanede yatmakta olan öğrencilerin vücutlarında herhangi bir kimyasal veya radyolojik bir maddeye rastlanmadığı belirtildi. Öğrencilerin, yapılan tedavinin ardından taburcu edildiği öğrenilirken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA