SİYASET
Giriş Tarihi : 15-01-2020 04:54   Güncelleme : 15-01-2020 05:20

“Bu, birlikte kazananların birlikte kaybettiklerinin fotoğrafıdır”

Gazeteci Ruşen Çakır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsmailağa Cemaatini ziyaret edişini değerlendirirken, siyasetle içli dışlı olan cemaatlerin, siyasetçiler kaybederken kendilerinin de kaybedeceklerini belirterek, “Bana göre bu, birlikte kazananların, birlikte kaybettiklerinin bir fotoğrafı” dedi.

“Bu, birlikte kazananların birlikte kaybettiklerinin fotoğrafıdır”

Gazeteci Ruşen Çakır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsmailağa Cemaatini ziyaret edişini, YouTube kanalı Medyascope’ta değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Şeyh Mahmut Ustaosmanoğlu olmadığı için oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu ile Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yerine geçmesi beklenen Hasan Kılıç’la görüştüğünü hatırlatan Çakır, yıllardır İslâmî hareketler ve tarikatlar konusunda çalışan bir gazeteci olduğunu belirterek, ziyareti şöyle değerlendirdi:

“Devirleri kapanmakta olanların fotoğrafı”

“Ben bu fotoğrafları gördüğüm zaman, bir güç fotoğrafı görmedim. Bir kader birliği fotoğrafı olarak hissettim. Kimilerine zorlama gelebilir ama artık bana bu fotoğraf, devirleri kapanmakta olan iki farklı yapının bir araya gelmesi gibi geldi. Neden devirleri kapanıyor? Erdoğan çok güçlü, İsmailağa Cemaati de çok güçlü. Türkiye’nin en önde gelen İslâmî cemaatlerinden biri oldu. Belki de birincisidir. Fethullahçılık devre dışı kalınca, bir de Nakşibendiliğin bir zamanlar çok güçlü olan İskenderpaşa kolu bayağı bir gerileyince, İsmailağa ile Menzil, belki de en öne çıkan iki tane tarikat oldular.

Türkiye’de tabii farklı cemaatler de var, farklı tarikatlar da var; ama Türkiye’de “cemaat / tarikat” denince İsmailağa ve Menzil geliyor. Bunlar, aslında ikisi de Nakşibendi olmakla beraber, birbirlerinden çok farklı yapılar.  İkisinin de ayrı ayrı, Erdoğan’ın gözünde önemi var; ama şunu da biliyoruz ki Erdoğan’ın şu ana kadar Menzil dergâhıyla ilgili bir fotoğrafını görmedik. Daha önce Davutoğlu’nun vardı. İstanbul’a geldiğinde bir ara kendisinin “Gavs” adı verilen Abdülbaki Erol’u ziyaret ettiğini, onun fotoğrafını görmüştük. Davutoğlu, o sırada Başbakandı, AKP Genel Başkanıydı diye hatırlıyorum; ama Erdoğan’ın (Menzil’i ziyaret ettiğini) görmedik. Bu, ziyaret etmediği anlamına gelmiyor tabii. Ya da görüldüyse bile ben kaçırmış olabilirim; ama sanmıyorum.”

İsmailağa Cemaatinin Erdoğan’a daha yakın bir yer olduğunu ifade eden Çakır, Erdoğan’ın daha önce il başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı yaptığı için İstanbul’da bu cemaatle içli dışı olduğunu ifade etti.

Erdoğan’ın Refah Partisi’nden belediye başkanı adayı olduğu dönemde İsmailağa Cemaatinin ona destek verdiğini hatırlatan Çakır, “O zamandan bu yana da siyasî tercihlerinin Erdoğan’dan yana olduğunu biliyorum” dedi.

Çakır, bunun, bu iki yapının birbirine çok sıkı kenetlenmiş olduğu anlamına gelmediğini, Erdoğan’ın tek adam yönetimi kurduktan ve Fethullahçılarla tam bir savaşa girdikten sonra cemaatlerle olan ilişkisini de ona göre düzenlediğini, cemaatlerden kendisine tam anlamıyla bağlı olmalarını talep ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık ülkeyi yönetemediğini, içinde bulunduğu krizden çıkabilmesine de imkân olmadığını ileri süren Çakır, Erdoğan’ın, iktidar süresini uzatmasına katkıda bulunabilecek herkesle ve her yapıyla ilişkilerini bir şekilde sürdürmesi gerektiğini söyledi. Çakır, “Bu anlamda İsmailağa Cemaati de önemli bir yer” dedi.

Çakır, İsmailağa Cemaatinin de büyümesine ve güçlenmesine rağmen çok ciddi bir kriz içinde olduğunu; iktidarla bu kadar içli dışlı olmasıyla birlikte birçok özelliğinden feragat etmiş olduğunu, net bir şekilde dünyevîleştiğini dile getirdi.

Ruşen Çakır, İsmailağa Cemaatinin, ulaşılamaz, merak edilen, korkulan ya da imrenilen bir cemaat olma özelliğini kaybettiğini ve sıradanlaştığını, dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte verdikleri fotoğrafların “çok da fazla heyecan yaratmadığını” söyledi.

“Binali Yıldırım’la beraber onlar da kaybetti”

Çakır, “Bugün Erdoğan’ın krizine İsmailağa Cemaatinin sunabileceği tek çözüm, dua etmektir. Başka bir şey yapabileceklerini sanmıyorum. Çünkü onlar, zaten gereltiği zaman her türlü desteği verdiler, verecekler; ama onların desteğinin yetmediğini, en son İstanbul seçimlerinde gördük. Binali Yıldırım’la beraber fotoğraflar çektiler, bunu servis ettiler. Aslında çok riskliydi onlar için ve de öyle oldu. Binali Yıldırım’la beraber onlar da kaybetti” diye konuştu.

Erdoğan’ın ziyaretinin elbette kişisel, manevî bir yönü olduğunu belirten Çakır, “Ama siyasî anlamda bakacak olursak bu, birlikte kazananların, birlikte kaybettiklerinin bir fotoğrafı, bana göre” dedi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA