SİYASET
Giriş Tarihi : 15-01-2020 20:03   Güncelleme : 15-01-2020 20:07

Saadet Partisi’ne vurmak için kendi belediyelerini haczettiriyorlar

Saadet Partisi’nin yönetimine geçen Kâhta Belediyesi’nin Belediye Meclisi’nde çoğunluğu oluşturan AK Parti’li üyeler, Başkan İbrahim Yusuf Turanlı’yı zor durumda bırakmak için, belediyenin gayrimenkulleri hakkındaki “kamu yararı kararı”nı kaldırdılar. Böylece, belediyeye ait gayrimenkullerin icra yoluyla satışının yolu açıldı. “Kamu yararı kararı” varken, gayrimenkullere icra konabiliyor ancak satılamıyor. Belediyenin borçlarının önceki yönetim dönemine ait olduğunu belirten Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, uygulamaya tepki gösterdi.

Saadet Partisi’ne vurmak için kendi belediyelerini haczettiriyorlar

Başkan İbrahim Yusuf Turanlı, bu konudaki şikâyetlerini, kısa adı ADVAK olan Adıyaman İl ve İlçeleri Eğitim Vakfı’nın Genel Kurul Toplantısında, milletvekillerinin ve bürokratların huzurunda da dile getirdi.

Turanlı, şöyle konuştu:

“Beni görevden alın ama Kâhta halkını cezalandırmayın”

“Kamu yararı kararı”nın her yıl belediye meclisinin ilk olağan toplantısında alınan bir karar olduğunu belirten Turanlı, Kâhta Belediyesi’nin de bu konuyu Ocak ayı toplantısında gündeme getirdiğini söyledi. Turanlı, “Ama ne yazık ki ‘kamu yararı’ kararının kaldırılıp icra yoluyla Kâhta Belediyesi’nin bütün gayrimenkullerinin satış yolu sağlandı. Kâhta halkı bize bu görevi verdi. Biz, lâyıkıyla bu hizmeti yapamadığımız zaman, bunu samimiyetimle söylüyorum, eğer Kâhta halkını cezalandırmak gerekiyorsa, cezalandırılacak bir kişi var; o da Yusuf Turanlı olması lâzım. Çünkü hizmet yapamadıktan sonra bu ceza, Kâhta halkına verilmiş bir cezadır. Vekillerimizden hâlâ umutluyuz. Hâlâ beklentilerimiz çok yüksek. (…) Biz, hizmet yapamadığımız zaman, bu görevi halka, hakkı olan kişiye de iade etmeye hazırım. Makamlar bakidir, bizler faniyiz. Faniliğimize de inanmış insanlarız. (Makamlar) gelip geçicidir; ama esas olan hizmettir ve hizmet de siyasî kimliklerin yarışması değil, siyasî partiler değil. Memleketine hizmet etme anlayışını Hakk’a hizmet anlayışıyla eş değer kılıp ilçemize güzel hizmetler yapmanın gayreti içinde olacağız.”

Kâhta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, facebook sayfasında bu konuşmasının video kaydını, şu sözlerle birlikte yayınladı:

“Ben, hizmetkâr olmaya geldim. Memleketime hizmet etmek için varım. Şayet Kâhta halkını benden dolayı cezalandırıp hizmetten mahrum bırakacaksınız, beni görevden alın...”

“Taşınmazlarının icra yoluyla satışını sağlamış olacaklar”

Konuyu TV5’e de değerlenditen Başkan Turanlı, Kâhta Belediyesi Meclisi’nin tarihinde ilk defa “kamu yararı kararı”nı kaldırdığına dikkati çekti. Turanlı, “Kamu yararı kararı, belediyelerin taşınmazlarına (gayrimenkullerine) icra konulabilir ama satışı gerçekleşmez. Buradaki yapılmak istenen şey, icranın gerçekleştirilmesinin yolunu açmış oldular. Dolayısıyla belediyenin taşınmazlarının icra yoluyla satışını sağlamış olacaklar. Bu, beni ziyadesiyle üzdü ve ilçe halkının menfaatine değil zararına olan bir konu olduğunu her yerde ifade ettim” diye konuştu.

Turanlı, alınan kararın iptal edilerek tekrar kamu yararı kararı alınmasını istedi.

Kâhta Belediyesi’nde yaşananlara, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da tepki gösterdi. Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında bu konuda şunları söyledi:

Karamollaoğlu: Bu mu belediyecilik? Bu mu insanlık?

“Şimdi belediye başkanımız iş başına geldi; kendisinden önceki belediye başkanı, Kâhta Belediyesi’ni altından kalkılamayacak kadar ağır bir borç yükünün altına sokmuş. Normalde mahkemeye verip, o parayı o belediye başkanından tahsil etmesi icap eder. “Sen, nasıl bu belediyeyi bu kadar yükün altına soktun?” diye. Şimdi en azından diyor ki, “Bizim araçlarımız, halka hizmet için var. İnşaat araçlarımız var, hizmet araçlarımız var. Bunları, “kamu yararı” statüsü koyarak, haczedilmesine engel olalım. Biz, yine o borçları ne yapıp edip, bir yerlerden bulup ödeyeceğiz. Tasarruf edeceğiz, kazanacağız, ödeyeceğiz; ama şu anda ayakta durabilmek için, bunların haczedilmesine engel olmamız lâzım.” Ama “vatansever”, belediyecilik aşkıyla yanan AKP’li Meclis üyeleri, buna rıza göstermiyorlar. Bu mu belediyecilik? Bu mu insanlık? Ben, bunu halkımızın dikkatine arz ediyorum. Böyle belediyecilik, böyle yöneticilik olmaz. Ülke, böyle yönetilemez; ama artık bu iş, zirveye çıktı. Sınırları aştı. Bundan dolayı da bugünkü AK Parti iktidarının artık ayakta kalmaya mecalinin olmadığı kanaatindeyim.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA