SİYASET
Giriş Tarihi : 16-01-2020 03:43   Güncelleme : 16-01-2020 03:45

“Erdoğan’ın polemiğe girmesi, İmamoğlu’na avantaj sağlıyor”

Gazeteci Kemal Öztürk, AK Parti’nin Ekrem İmamoğlu konusunda 31 Mart kampanyasında yaptığı stratejik hataları hâlâ sürdürdüğünü söyledi. Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İmamoğlu ile polemiğe girmesinin İmamoğlu’nu avantajlı hale getirdiğini, İmamoğlu’nun da bu durumdan memnun olduğunu ileri sürdü. Öztürk, bu konuda kendi gazetesiyle ters düştüğü için istifa ettiğini de dile getirdi.

“Erdoğan’ın polemiğe girmesi, İmamoğlu’na avantaj sağlıyor”

ATO Congresium’da düzenlenen “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi”nde iki bakanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştirmeleri sebebiyle İmamoğlu’nun kongreyi terk etmesi, Habertürk televizyonunda yayınlanan “Türkiye’nin Nabzı” programında da müzakere edildi.

Gazeteci Kemal Öztürk, AK Parti’nin Ekrem İmamoğlu konusunda 31 Mart kampanyasında yaptığı stratejik hataları hâlâ sürdürdüğünü söyledi. Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İmamoğlu ile polemiğe girmesinin İmamoğlu’nu avantajlı hale getirdiğini, İmamoğlu’nun da bu durumdan memnun olduğunu ileri sürdü. Öztürk, bu konuda kendi gazetesiyle ters düştüğü için istifa ettiğini de dile getirdi.

Öztürk, şu değerlendirmede bulundu ve sorulara şöyle karşılık verdi:

“AK Parti, 31 Mart’taki stratejik hatasını hâlâ sürdürüyor”

“(Devlet protokolü kuralları gereği) İki bakanın konuşması normal, Belediyeler Birliği Başkanının konuşması da normal. Burada yanlış olan şey ise, iki bakanın, konuyu dönüp dolaştırıp İstanbul’a, oradan Ekrem İmamoğlu’na dolaylı olarak getirmesini son derece yanlış buluyorum.

Siyaseten böyle şeyler olur. Belediyecilik, şehircilik meseleleri konuşulduğunda siyasî partilerin liderleri ya da siyasî partiler, bu konuya girerler ve eleştirirler. Ama başından beri AK Parti’nin yapmış olduğu yanlış strateji, ta seçim gününden beri, yani 31 Mart’ta yapılan seçimlerde uygulanan kampanyadan beri yaptığı yanlış stratejiyi hâlâ sürdürüyor, AK Parti.

“İmamoğlu konusunda gazetemle ayrı düştüğüm için istifa ettim”

(Nedir o yanlış strateji?) Birincisi, AK Parti’yi savunan gazete ve medyalar, en büyük hatayı yapanlar onlar, (hatayı) hâlâ aynı şekilde sürdürüyorlar. Yani Ekrem İmamoğlu üzerine yıkılan, atılan iftiralar, yalanlar, bir sürü eleştiriler, Ekrem İmamoğlu’nu parlattı ve büyüttü, bana göre. Maalesef bu konuda ben, kendi gazetemle ayrı düştüğüm için de istifa etmek zorunda kaldım. (Bu konuda mı ayrı düştünüz?) Tabii ki. İstanbul seçimlerinin iptali, hukuken bir başvuru gerekçesi olabilir tabii, 15 bin oy; ama bunu Haçlı Seferlerinden Rum Pontus’a kadar akıl almaz bir kampanyaya dönüştürüp o kadar büyüttüler ki, sonunda 800 bin oy fark yiyecek kadar Ekrem İmamoğlu’nu mağdur duruma düşürdü.

“Yapılan stratejik hatalarla İmamoğlu avantajlı hale getiriliyor”

(Bu stratejik hata hâlâ devam ediyor mu?) Bu stratejik hata, halen devam ediyor. Ekrem İmamoğlu’nu başkan seçtirmemek için dökülen bütün terler, şimdi de onu orada boğmak için, onu bir şekilde karalamak için, onun başkanlığını kötülemek için sarf edilip duruyor. Son derece yanlış bir strateji, son derece hatalı.

Ve bakınız, Ekrem İmamoğlu’nun polemik yaptığı kişi, cumhurbaşkanı… Erdoğan… Ekrem İmamoğlu açısından ne kadar avantajlı, bana göre AK Parti açısından ne kadar yanlış. İki bakan konuşuyor, ikisi de meseleyi İstanbul’a getirip, ikisi de Ekrem İmamoğlu’nu hedef alıyor. Ne kadar yanlış. Ne kadar yanlış stratejiler bunlar!

“İmamoğlu’nu mağdur durumuna düşürdüler ve kazandı”

(Belki orada bir strateji vardır, bizim bilmediğimiz.) Ne münasebet! Ne münasebet canım?

(Yani sadece İmamoğlu’nu bir anlamda muhatap alıp, belki çıkacak cumhurbaşkanı adayı yerine Ekrem İmamoğlu’nun muhatap alınmasını sağlamaya çalışıyor olabilirler mi?) Yanlış hatırlamıyorsam sizin programınızdı; burada yine biz tartışıyorduk bu konuyu, bana AK Parti Genel Merkezi’nden bir not gönderdiler cep telefonuma ve şöyle dendi: Oradaki bir matematik hesabından bahsediliyor. “Saadet Partisi’nden bu kadar oy gelecek, oradan bu kadar oy gelecek, sonunda da Ekrem İmamoğlu kaybedecek” diye, bir matematik hesabıyla bana not gönderiyorlardı. Oysaki siyaset, hiç matematiği kaldıran bir şey değildir ve her zaman değişkendir ve Türk Milleti, mağdur olan insanları, tıpkı Tayyip Erdoğan’ı 94 seçimlerinde olduğu gibi, her zaman korumuştur ve baş tacı etmiştir. Aynı duruma düşürdüler Ekrem İmamoğlunu ve kazandı.

“İmamoğlu, kendisine yapılan bu baskılardan memnun”

Şimdi AK Parti’nin iki tane bakanının veya cumhurbaşkanının, Ekrem İmamoğlu’nu doğrudan muhatap alarak polemik yapmasını ben, siyasal iletişim açısından çok yanlış buluyorum. 25 yılımı medyaya verdim, 10 yılımı da siyasal iletişime verdim Ankara’da. Bu kadar stratejik hata hiç görmedim. Hamidiye sularına boykot çağrısı yapılır, orada kilitlenmeye çalışılır; yani Ekrem İmamoğlu cezalandırılmak istenirken İstanbul halkına aslında yapılan haksızlıkları görmüyorlar ve bunun insanlar üzerinde yarattığı travmayı da görmüyorlar. Daha fazla büyütüyor yani Ekrem İmamoğlu’nu; ama Ekrem İmamoğlu’nun bunu son derece memnuniyetle karşıladığını biliyorum. Bundan son derece memnun. Kendisine yapılan bu baskılardan, bu kampanyalardan son derece mutlu; çünkü Ekrem İmamoğlu’nun hiç de belediye başkanı gibi davranmadığını, çok uzun vadeli bir strateji izlediğini de görüyorum. Ekibi de aynı şekilde bir strateji izliyor. (Ekrem İmamoğlu) Bence çok memnun. Yani Ekrem Bey’e sorsam, “Memnun değilim” diyebilir; ama ortada görünen bir şey var: Cumhurbaşkanı ile polemik yapan bir belediye başkanı, her zaman için flaştır.

Erdoğan, karşısında İmamoğlu’nu mu ister, Gül’ü mü?

(O zaman net sorayım; Sayın Erdoğan, karşısında cumhurbaşkanı adayı olarak Sayın Ekrem İmamoğlu’nun olmasını mı ister, Sayın Abdullah Gül’ün olmasını mı ister?) Çok zor bir soru. Bence Kılıçdaroğlu’nun olmasını ister. (O başka. Benim sorumu anladınız siz.) Ekrem İmamoğlu’nu isteyebilir, tahminim. (Neden? Yeneceğini düşünerek mi?) Evet. (Yani Abdullah Gül daha güçlü?) Yani en azından oyları bölebilir diye düşünüyorum; ama şunu da görüyorum yani; yakın ekibiyle konuştuğum için söylüyorum: Bu gördüklerimi anlattım. Cumhurbaşkanlığına oynayan bir strateji, bir siyasal iletişim stratejisi kurguladıklarını söyledim, reddetmediler.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA