GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-01-2020 06:00   Güncelleme : 22-01-2020 06:02

“Kayyum atamalarının demokratik denetime ihtiyacı var”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, oraya buraya kayyım atanmasının, herkesin ihtiyacı olan demokratik ilişki sınırını daraltan bir uygulama olduğunu ifade ederek, kayyımlık müessesesinin demokratik denetime ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Kayyum atamalarının demokratik denetime ihtiyacı var”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TV5’de yayınlanan ve Mustafa Yılmaz’ın sunduğu “Kulis Ankara” programında, BİSAV’a kayyım atanması hakkındaki düşüncelerini de dile getirdi.

Utku Çakırözer, BİSAV’a kayyım atanmasının demokrasi açısından kaygı verici olduğunu, BİSAV’ın ötesinde bütün vakıflar açısından da kaygı verici olması gerektiğini söyledi.

‘Birine kızdık, o vakfa el koyalım, o üniversiteye el koyalım, o üniversiteyi şuraya devredelim’ anlayışının doğru olmadığını ifade eden Çakırözer, buna bütün toplum olarak hep birlikte karşı çıkılması gerektiğini dile getirdi.

İstanbul Şehir Üniversitesi ile BİSAV’ın, AK Parti camiası açısından da önemli hizmetleri olan bir vakıf olduğuna işaret eden Çakırözer, başörtüsü yasağı olduğu dönemlerde başörtülü kadınların eğitimlerini sürdürmek için bu vakfın seminerlerinden faydalandıklarını hatırlattı. Çakırözer, “Şimdi ne yapıyorsunuz? Sayın Davutoğlu parti kurdu, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni terk etti ya da eleştirel bir tutum takındı diye siz, vakfa el koyuyorsunuz” dedi.

 Kayyımlık müessesesinin demokratik denetime ihtiyacı olduğunu belirten Çakırözer, oraya buraya kayyım atanmasının, herkesin ihtiyacı olan demokratik ilişki sınırını daraltan bir uygulama olduğunu ifade etti. Çakırözer, belediyeye veya bir vakfa kayyım atandığında bunun, ona destek veren binlerce insana ‘Biz sizi tanımıyoruz’ demek olduğunu, bunun da Türkiye’nin hukuk devleti olmaktan ve demokrasiden geri gidişiyle doğru orantılı olduğunu dile getirdi.

Çakırözer, Davutoğlu’nun (Karar gazetesine verdiği mülâkatta) “AK Parti’nin bozulmasında 4K’nın keşfedilmesi çok önemli. Birincisi KHK’lar, ikincisi Kayyum, üçüncüsü Kamu bankaları ve dördüncüsü Kamu maliyesi” dediğini de hatırlattı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA