DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-01-2020 19:26

Gayrimüslimler başörtüsü yasağını başörtüsü takarak protesto ettiler

İsveç’in güneyindeki Skurup Belediyesinin okullarda 13 yaşın altındaki kızların başörtüsü takmasına getirilen yasak öğretmenler tarafından protesto edildi. Müslüman olmayan öğretmenler, Müslüman öğretmen ve öğrencilere destek amacıyla başörtüsü takarak okula geldiler.

Gayrimüslimler başörtüsü yasağını başörtüsü takarak protesto ettiler

Euronews Türkçe’nin haberine göre, İsveçli çok sayıda kadın eğitimci, belediye meclisinin aldığı kararı protesto ettiklerini belirterek Müslüman öğrencilerle ve öğretmenlerle dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

Yasağa karşı çıkılan yerlerden biri de Prästamosseskolan okulu oldu. Okul müdürü Mattias Liedholm, yasağa uymayacağını ve kendi okulunda uygulamayacağını bildirdi. Ancak kadın eğitimcilerin okula başörtüsü ile gelmesinin ardından sosyal medyada nefret içeren saldırıya uğradıkları bildirildi. Müslüman öğretmen ve öğrencilere destek olan İsveçli eğitimcilere yönelik ağır hakaretlerde bulunuldu. Bununla birlikte eğitimcilere çok sayıda destek mesajı da geldi.

Kimileri tesettürlü kişilerin baskı altında bu adımı attıklarını iddia ederken, kimileri de dini özgürlüklerin kısıtlanamayacağını savunan iletiler paylaştı.

Aralık ayında Skurup Belediye Meclisi’nde kabul edilen yönetmelik, göçmen karşıtı ve aşırı sağcı İsveç Demokratları Partisi tarafından teklif edilmiş ve merkez sağ partiler de destek vermişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA