İSTANBUL
Giriş Tarihi : 24-01-2020 17:54

Feshane, “Tasavvuf Müzesi” olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AK Parti döneminde Kültür A.Ş. tarafından tasarlanan ve sergi ürünleri satın alınan ancak gerçekleştirilemeyen “Tasavvuf Müzesi” projesi, Ekrem İmamoğlu döneminde hayata geçiriliyor.

Feshane, “Tasavvuf Müzesi” olacak

İBB’nin yayın organı olan İstanbul Bülteni’nde Zeynep Mavnacıoğlu’nun, Nilay Soysaldı’nın fotoğraflarıyla yayınlanan haberine göre, İstanbul’un ilk tekstil fabrikası Feshane, tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecine giriyor. İBB tarafından restore edilecek yapı, Tasavvuf Müzesi olarak İstanbul’a yeniden kazandırılıyor.

1833 yılında, askeriyenin fes ve aba ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Feshane, 1986 yılına kadar hizmet verdi. Fesin yanı sıra, yün, keçe, kumaş ve halı üretimlerinin de yapıldığı Feshane, Belçika’dan özel olarak getirilen çelik kolonlar üzerine inşa edildi. Bu özelliğiyle İstanbul’daki sayılı eserler arasında yer alan tarihî yapı, 1986 yılında, Haliç çevre düzenleme projesi sebebiyle boşaltıldı.

90’lı yılların sonundan itibaren kültürel etkinlikler için kullanılan Feshane, süreç içerisinde ağır tahribatlar gördü. Sonuçta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin ilk sanayi kuruluşu olan Feshane’yi restore edip şehre yeniden kazandırmak için kolları sıvadı.

İlk etapta, yapının genel durumunun tespit edilmesi için 'jeoradar' yöntemi ile duvarlarda 'taramalar' yapıldı. Feshane’deki çalışmalara ilişkin İstanbul Bülteni’ne değerlendirmelerde bulunan İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, şu bilgileri verdi:

Tarihinin En Kapsamlı Restorasyonu

“Feshane, 2000’li yılların başında, yapıyı tahrip eden bir restorasyondan geçmiş. Uzunca bir süre, yöre günleri organizasyonları için kullanılan alanın iç dokusu oldukça yıpranmış. Statik sorunları da olan yapının içine girildikçe, yeni ihtiyaçların ortaya çıktığını gördük. Bu restorasyon, son restorasyonun tahriplerini de giderecek. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Feshane, tarihinin en kapsamlı restorasyonundan geçiyor.”

İBB, Feshane'nin, restorasyonu tamamlandıktan sonra müze olarak hizmet vermesi için çalışmalar yürütüyor. Tasavvuf Müzesi olarak şehre yeniden kazandırılacak Feshane’de, Atatürk Kitaplığı koleksiyonları arasında bulunan, tasavvuf kültürüne dair çeşitli materyal, doküman, obje, yazma ve fotoğraflar sergilenecek.

Böylelikle, Haliç’in kıyısında oldukça önemli bir noktada bulunan Feshane, İstanbullular için önemli kültürel ve sosyalleşme mekânlarından biri haline gelecek.

İstanbul kültürünün tasavvufla yoğrulduğunu ifade eden Mahir Polat, müze projesi hakkında da şunları kaydetti:

İstanbul Tasavvuf Müzesi

“İstanbul’un son beş yüz yılını ele aldığınızda kent kültürünün tasavvufla bütünleşik olduğunu, bundan ayrı düşünülememesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün, gündelik hayata etki etmiş bir dizi kültürel meselenin tasavvuf kültürüyle doğrudan ilişkili olduğunu biliyoruz. Müzede hem tasavvufun kendi hikâyesini anlatmak hem de İstanbul’un tasavvuf geçmişiyle ilgili bilgi vermek istiyoruz.”

Polat, müzede yer alacak eserlerle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Elimizdeki koleksiyonu geliştirmeye devam edeceğiz. İstanbul’un kültürel dokusuna çok güçlü etkisi olduğunu düşündüğümüz, İstanbul ve tasavvuf ilişkisini gösterebileceğimiz her türlü evrak, belge ve malzeme müzedeki yerini alacak. Müzede, yılda iki kez yapılacak geçici sergilerle de tasavvuf her yönüyle detaylıca ele alınacak.”

Müzede, şehrin tasavvuf konusundaki hafızasını ortaya koyacak nitelikli bir araştırma kütüphanesi de kurulacak. Böylece İBB koleksiyonunda bulunan tasavvufla ilgili kitap, belge ve dokümanlar, hem araştırmacıların hem de meraklıların kullanımına açılacak.

Tasavvuf Çocuklara Da Anlatılacak

İstanbul Tasavvuf Müzesi'nde çocuklar da unutulmadı. Aileleri ile birlikte gelen çocuklara, onların algılayabileceği düzeyde tasavvufa dair bilgiler aktarılacak. Müzede, çocukların İstanbul kültürünü anlaması için çeşitli sergi ve etkinlikler düzenlenecek. Böylece, müzeyi ziyaret eden her çocuk, bir yandan şehrin kültürü hakkında bilgi edinme imkânı bulurken, diğer taraftan da ‘bir zamanlar başka hayatlar, haller ve insanlar vardı’ kanaatine sahip olabilecek.

Feshane Restorasyonu Hangi Aşamada?

Restorasyon Şantiye Sorumlusu Yüksek Mimar Fikriye Bulunmaz, restorasyon konusunda şu bilgileri verdi:

“Geçmişte yapılan yanlış restorasyonlar, yapının duvarlarında tahribatlar oluşturmuş. Yağmur suyu kanallarının da üzeri kapatılmış. Bu nedenle yağmur yağdığında taşkınlar yaşanmış. Bu da kolonlarda çürümelere neden olmuş. Üzerleri kapanan yağmur suyu kanallarını açacağız. Çatıyı tamamen yenileyeceğiz. Çürümelerin olduğu demirleri de restore edeceğiz.. Binayı iyileştirmenin yansıra altyapıyı da yeniden düzenleyeceğiz. Kurul kararıyla birlikte restorasyona başlayacağız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA