SİYASET
Giriş Tarihi : 29-01-2020 15:37

Saadet Partisi, “Yüzyılın Anlaşması”na karşı miting düzenleyecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, ABD ve İsrail tarafından “Yüzyılın Anlaşması” adıyla açıklanan işgal planını protesto etmek için büyük bir miting düzenleyeceklerini bildirdi.

Saadet Partisi, “Yüzyılın Anlaşması”na karşı miting düzenleyecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, dün ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Beyaz Saray’da düzenledikleri ortak basın toplantısında “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı planı da değerlendirdi.

ABD Başkanı Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” diye adlandırdığı projenin, İsrail’in zulmünü zirveye çıkaracak bir proje olduğunu belirten Karamollaoğlu, bu açıklamayla bütün İslâm âleminin rencide edildiğini söyledi.

Karamollaoğlu, “Maalesef Trump, İsrail’in bu bölgedeki zulmünü artırabilmesi, bölgeye bütünüyle hakim olabilmesi için Filistinlileri, onların taleplerini hiçe sayan bir yaklaşım sergiledi. O kadar çelişkilerle dolu ki, (…) bir taraftan “Kudüs bölünemez ve İsrail devletinin başkentidir” diyor; öbür taraftan da diyor ki, “Belli bir bölge de Filistin’in başkenti olarak kabul edilmeli.” Bundan ne anlaşılır? Bu kadar aptalca bir ifade olur mu?” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Filistinlilere ait olan toprakları işgal edeceğini duyurduğunu belirten Karamollaoğlu, ABD’nin buna karşı çıkmasının mümkün olmadığını, İslâm ülkelerinin bir birlik olarak bu projenin karşısında olduklarını ilân etmeleri gerektiğini söyledi.

Karamollaoğlu, İsrail’in 1947 yılından beri kendi sınırlarını aşarak Filistin topraklarını nasıl işgal ettiğinin herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğunu belirterek, “Şimdi, geriye kalan toprakları da parçalayarak orayı kendi mülkleri haline getiriyor” dedi.

“Cumhurbaşkanından açık ve net bir tavır göstermesini bekliyoruz”

Buna razı olmadıklarını bütün dünyaya ilân ettiklerini dile getiren Karamollaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de bu konuda mutlaka açık ve net bir tavır sergilemesi gerektiğini söyledi. Karamollaoğlu, “Böyle bırakamazlar. Hem Filistin’in yanında olacaksınız, hem de İsrail’in yanında olacaksınız. Hem zalime destek vereceksiniz, hem de mazlum için “Acıyoruz bunlara” diyeceksiniz. Bu, ikiyüzlülük olur. Onun için ben, Sayın Cumhurbaşkanının çok açık ve net bir şekilde, böyle bir deklarasyona rıza göstermediğini, Filistinlilerin haklarını sonuna kadar müdafaa edeceğini açıklamasını bekliyorum” diye konuştu.

“Büyük bir miting tertip edeceğiz”

Karamollaoğlu, bu anlaşmaya karşı tepkilerini hem ülke çapında dile getirebilmek, hem de bütün dünyaya bu yanlışı haykırabilmek için, Filistinlilere destek vermek üzere büyük bir miting tertip etmeyi planladıklarını duyurdu. Karamollaoğlu, mitingin tarihini ve yerini daha sonra açıklayacaklarını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA