DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-01-2020 16:25

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden direniş çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, yazılı açıklama yaparak, aşağılanma ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen sözde Orta Doğu Barış Planı karşısında Arap ve Müslüman ülkelerin tamamını, acilen harekete geçmeye, içinde bulundukları sessizlik ve utanç halinden çıkmaya davet etti.

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden direniş çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı sözde barış planının sonunun tarihin çöplüğü olacağını söyledi.

Müslüman Alimler Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, sözde barış planı şiddetle kınanarak, Arap ve İslâm ülkelerini planın karşısında durmaya çağrıldı.

“Bu planın sonu tarihin çöplüğü olacaktır” ifadesine yer verilen açıklamada, planın bölgede vahim sonuçlara yol açabileceği belirtildi.

Açıklamada, aşağılanma ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu kararlar karşısında Arap ve Müslüman ülkelerin tamamı, acilen harekete geçmeye, içinde bulundukları sessizlik ve utanç halinden çıkmaya çağrıldı.

Açıklamada ayrıca, bütün uluslararası kurum ve kuruluşlardan sorumluluklarını yerine getirmeleri istendi.

Trump’ın sözde barış planı

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile dün Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı sözde Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Sözde barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu iddia etmişti.

Netanyahu ise planı “İsrail için çok büyük ve tarihî bir kazanım” şeklinde nitelendirmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA