GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-01-2020 20:05

“Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağış” açıklaması

Kızılay, 2017 yılında BaşkentGaz tarafından Kızılay’a bağışlanan 8 milyon doların 7.9 milyon dolarının Ensar Vakfı’nın hesabına aktarıldığını kabul etti. Kızılay tarafından yapılan açıklamada, yapılan bağışın “şartlı bağış” olduğu belirtilerek, “Kızılay da bu şartı, bağışçının istekleri doğrultusunda yerine getirmiştir” denildi.

“Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağış” açıklaması

BaşkentGaz’ın 2017 yılında Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı yaklaşık 8 milyon dolar tutarındaki bağışa dair dilekçe, bugün basına yansıdı.

Dilekçede şu ifadeler yer alıyor:

“Kurumunuz hesaplarına 27.12.2017 tarihinde aktarılan 8.000.000 USD’lik bağış tutarının 75.000 USD’lik kısmının derneğiniz faaliyetlerinde, kalan 7.925.000 USD bakiye tutarın ise derneğiniz ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat ettiğimizi, bu amaçla belirtilen tutarın Ensar Vakfı hesaplarına aktarılması ve yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak derneğinizin hukuki, mali ve idari hiçbir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz.”

Ensar Vakfı’na Kızılay üzerinden 7.9 milyon dolar aktarıldığının basına yansıması üzerine, Türk Kızılay Bağış Yönetimi Direktörlüğü, yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kızılay, 1868 yılında gönüllüler tarafından kurulmuş ve 151 yıldır gönüllülerin ve hayırseverlerin desteği ile insanî yardım çalışmaları yapan bir “iyilik” örgütüdür. Kızılay, kamu bütçesinden pay almamakta, insanî yardım çalışmalarını tamamen bağışlarla finanse etmektedir.

Hayırsever vatandaşlarımız ve duyarlı şirketlerimiz, Kızılay’a doğrudan bağış yapıp herhangi bir şart öne sürmedikleri gibi, bazı bağışlarını da bazı faaliyetlerde kullanılma şartı ile yapmaktadırlar. Kızılay’ın resmî internet sayfasına girildiğinde onlarca şartlı bağış hesabı olduğu görülecektir. Kimi firmalar, bağışlarıyla sadece tekerlekli sandalye alınmasını, kimi firmalar da su kuyuları açılmasını istemektedir. Söz konusu haberde adı geçen hayırsever firma da Kızılay’a bağışta bulunmuş ve şart olarak eğitim hizmetlerine destek vermek amacıyla öğrenci yurdu yapılmak üzere habere konu olan vakfa aktarılmasını istemiştir. Kızılay da bu şartı, bağışçının istekleri doğrultusunda yerine getirmiştir.

Sizlerin ve kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Kamuoyunda, Ensar Vakfı’na yapılan 7.9 milyon dolar tutarındaki bağışın neden doğrudan vakfa değil de Kızılay üzerinden yapıldığı tartışılıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA