GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-01-2020 02:06   Güncelleme : 31-01-2020 02:19

Ankara Üniversitesi’nde “Holokost Kurbanlarını Anma Günü”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu gün Ankara Üniversitesi Rektörlüğünde düzenlenecek olan “Holokost Kurbanlarını Anma Günü” programına katılacak.

Ankara Üniversitesi’nde “Holokost Kurbanlarını Anma Günü”

Yunanca “tamamen yanmış” anlamındaki holókaustos (hólos+kaustós) kelimesinden geldiği rivayet edilen Holokost kelimesi, “Yahudi soykırımı” anlamında kullanılıyor.

Holokost, Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Almanyası döneminde, Heinrich Himmler'in liderliğindeki SS güçleri tarafından işgal edilen sınırlar içerisinde yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin sistemli bir şekilde öldürüldükleri “soykırım”ı tanımlıyor.

Birleşmiş Milletler teşkilatı, İkinci Dünya Savaşı’nda Polonya’daki en büyük Nazi toplama kamplarından biri olan Auschwitz’in 27 Ocak 1945’de kurtarılması münasebetiyle 1 Kasım 2005’de aldığı bir kararla, 27 Ocak tarihini “Uluslararası Holokost Anma Günü” olarak kabul etmişti.

Ankara Üniversitesi, “Holokost Kurbanlarını Anma Günü” programı düzenliyor. Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre, programa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva’yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA