GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-01-2020 20:48

Bakan Koca: Korona Virüsü iddiaları asılsızdır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çapa Tıp Fakültesi’nde tedavi gören 6 yaşındaki Çinli çocuğa Korona Virüsü hastalığı teşhisi konduğuna dair iddiaların doğru olmadığını; söz konusu çocuğun grip olduğunu açıkladı.

Bakan Koca: Korona Virüsü iddiaları asılsızdır

Gazeteci Yazar Barış Yarkadaş, twitter sayfasında yayınladığı mesajlarında, Çapa Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alınan 6 yaşındaki bir çocuğa Korona Virüsü hastalığı teşhisi konduğunu iddia ederek, hasta bilgi giriş formunun fotoğrafını yayınlamıştı.

İddianın sosyal medyada yayılması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, açıklamasında şunları kaydetti:

“Çapa Tıp Fakültesi’nde halsizlik ve ateş şikâyetiyle başvuran 6 yaşındaki Çinli çocuğun durumuyla ilgili sosyal medyada yayılan bilgi kirliliğine yönelik bu açıklamaya gerek görülmüştür.

Genel durumu iyi olan çocuğun ateşi düşmüştür. Solunum sıkıntısı ve benzeri bir şikâyeti de bulunmamaktadır. Klinik tablo koronavirüse uymamakla birlikte, hasta Çin’in Şangay şehrinden geldiği için tedbiren gözlem altına alınmıştır.

Çapa Tıp Fakültesi’nde yapılan influenza testinin sonucu influenza B (mevsimsel grip etkeni) çıkmıştır.

Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafta ise hastaya yönelik “koronavirüs şüphesi”, henüz numune çalışılmadan önce hasta bilgi giriş formu “kesin tanı” gibi işaretlenmiş ve servis edilmiştir. Bu fotoğrafla, kasten panik oluşturulmaya çalışıldığı açıktır.

Vatandaşlarımızın bakanlık tarafından yapılacak resmî açıklamaları takip etmelerini ve bunun dışındaki bilgilere itimat etmemelerini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA