GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-02-2020 14:33

“Avrupa için reform zamanı, Türkiye zamanıdır”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının bir dönüm noktası olduğunu, 2. Dünya Savaşı sonrası kurulan düzenin artık sona erdiğini belirterek, “Avrupa için reform zamanı, Türkiye zamanıdır” dedi.

“Avrupa için reform zamanı, Türkiye zamanıdır”

AK Parti MKYK / MYK Üyesi ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İngiltere’nin AB’den ayrılmasını ve Türkiye ile ilişkilerini twitter sayfasında değerlendirdi. Çelik, mesajlarında şunları kaydetti:

“İngiltere artık AB’den çıktı. Kuşkusuz bu bir dönüm noktası. Avrupa yeni bir denge durumu oluşturana kadar AB içindeki tartışmalar devam edecektir. AB ilk defa bir krizi fırsata çevirmemenin sancısını yaşıyor.

İngiltere-AB ilişiklerinin bitmesinde bir geçiş dönemi olacak. Ama İngiltere bayrağının AB kurumlarından indirilmesi siyasi ve sembolik olarak eski dönemin kesin olarak bittiğini gösteriyor.

AB, birliğe dönük tehdidin hep Rusya ve Çin’den kaynaklandığını düşündü, son zamanlarda buna “ABD karşısında Avrupa’nın çıkarlarını korumak” siyaseti eklendi. Her zaman Birliği dış tehditlere karşı koruma duygusu önde oldu.

Şimdi görülüyor ki, AB için asıl tehdit içerden kaynaklanıyor. Reform yapamayan bir AB kendini koruyamıyor. Türkiye’ye karşı olduğu gibi genişleme politikasında ilkeli davranmayan AB’nin cazibesi kalmıyor.

En önemlisi de “Avrupa’nın DEAŞ’ı” olarak adlandırdığım aşırı şağ karşısında, AB, etkili bir mücadele veremiyor. Geçmişte Avrupa anti-semitizm yapanlar eliyle felakete sürüklenmişti. Şimdinin Nazileri İslam düşmanlığı yapıyor. Avrupa kurumları buna karşı genelde pasif kalıyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzen artık sona eriyor. Bundan sonra mesele reform yapılarak daha kapsayıcı ve demokratik bir düzen mi kurulacak, yoksa korumacı, içe kapanmacı ve daha az demokratik yollara mı sapılacak meselesidir.

Avrupa için anlamlı bir gelecek daha kapsayıcı ve daha demokratik bir düzene evrilmekle olur. Bunun anahtarı Türkiye ile güçlü ve ilkeli bir ilişkiden geçer. Avrupa için reform zamanı, Türkiye zamanıdır. Reform fırsatını değerlendiremeyen AB, aşırı sağ zamanını davet edecektir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA