SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-02-2020 16:22

“61 kişinin hiçbirinde Korona Virüsü tespit edilmedi”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinden tahliye edilerek Türkiye’ye getirilip Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesinde gözlem altında tutulan 61 kişinin hiçbirinde Korona Virüsü tespit edilmediğini bildirdi. Bakan Koca, bugün itibarıyla vaka sayısının 17 bin 485’e, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 361’e çıktığını kaydetti.

“61 kişinin hiçbirinde Korona Virüsü tespit edilmedi”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilkent yerleşkesinde toplanan ‘Korona Virüsü Bilim Kurulu’nun 7’nci toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, Korana Virüsü salgını sebebiyle 32’si Türk vatandaşı, 6’sı Azerbaycan vatandaşı, 3’ü Gürcistan vatandaşı, 1’i de Arnavutluk vatandaşı olmak üzere toplam 42 kişinin yanı sıra, uçağın mürettebatı, teknik ekibi, sağlık personeli ve yolcuları dahil Çin Wuhan’dan tahliye edilerek Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gözlem altında tutulan toplam 62 kişinin durumu hakkında bilgi verdi.

"Hhayatını kaybedenlerin sayısı 361'e çıktı"

Bakan Koca, Bilim Kurulunun, bu dönemde Uzak Doğu Asya ülkeleri Japonya, Tayvan, Tayland, Hong-Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelen uçuşlara termal kamera uygulanmasına karar verdiğini, uygulamanın yarından itibaren hayata geçeceğini söyledi.

Koca, bugün itibarıyla vaka sayısının 17 bin 485’e, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 361’e çıktığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin dışında hastalık halâ sınırlı durumda. Biz, her gelişmeyi kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor olacağız. Bugün üzerinde tartışılan Çin’den uçuş seferlerinin sayısı azaldı. THY bununla ilgili yasağa başlamıştı. Çin Havayollarından uçuşların olduğunu biliyoruz, tedbirleri başlatmıştık. Çin’den gelen uçuşların belli bir süreyle olması şeklinde bilim kurulunun önerisi oldu. Bu çerçevede biz de belirli bir gün vererek Çarşamba gününden itibaren ay sonuna kadar Çin’den gelen tüm uçuşların durdurulması kararını aldık. Ay sonu itibariyle de devam edip etmeyeceği konusu tekrar değerlendirilerek, kamuoyuyla paylaşılacak.”

"61 kişinin numuneleri negatif çıktı"

Çin’den gelen kafileyi ziyaret ettiğini belirten Koca, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gözlem altında tutulanların hiçbirinde Korona Virüsü tespit edilmediğini kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
Pınar Yıldız 8 ay önce
Uzmanlar koronavirüs aşısı bulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemektedirler. Diğer ülkeler 2. dalgadan korkmaktadırlar ülkemize 2.dalga veya önümüzdeki kış aylarında tekrarlayacak olursa Gıda ürün tedarik zinciri bozulmayacaktır. Uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri gerekli önlemleri alarak bizlere güzel çözüm bulacaklardır. Şehirler arası nakliyatyapanlar sebze meyve ve diğer gıda alışverişin devam etmesi için çalışmalarına devam edecektir. Her platformda bu şekilde bilgilendirme yapılması insanlarımız için önemli olduğunuz düşünmekteyim.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA