GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-02-2020 18:40

Orta Doğu’da Brzezinski’nin önerdiği plan mı uygulanıyor?

2017 yılında hayatını kaybeden dünyaca ünlü Amerikalı stratejist ve siyaset bilimci Zbigniew Brzezinski, 2016 yılında yayınlanan bir yazısında “Rusya’yı Ortadoğu’nun içine çekelim. İran gibi Ortadoğulu ülkeleri de dâhil edelim. Bu Ortadoğu ülkeleri, Türkiye de dâhil olabilir, mutlaka birbiriyle çatışacaklardır. O zaman yine hakem olarak bölgede bulunuruz” önerisinde bulunmuştu.

Orta Doğu’da Brzezinski’nin önerdiği plan mı uygulanıyor?

Zbigniew Brzezinski’nin Orta Doğu önerisini, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, 27 Kasım 2016’da “A Haber” televizyonunda dile getirmişti.

Prof. Dr. Hasan Köni, Amerikalı stratejist Zbigniew Brzezinski’nin 2016 Nisan ayında yayınlanmış olan bir yazısına dayanarak, Rusya’yı Ortadoğu’ya Amerikalı stratejistlerin çektiğini ve Türkiye’nin de dâhil olduğu bir çatışma öngördüklerini ileri sürdü. Çin, Rusya ve Amerika’nın mutabakata varmaları hâlinde bu durumun Türkiye’yi zor durumda bırakacağına işaret eden Prof. Köni, “Anlaşmamaları lâzım” dedi.

Prof. Hasan Köni, “A Haber” televizyonunda yayınlanan “Diplomasi” isimli programda, Amerikalı stratejist Zbigniew Brzezinski’nin 2016’nın Nisan ayında yayınladığı bir yazısında, Ortadoğu planını mealen şöyle ifade ettiğini söyledi:

“Rusya’yı Ortadoğu’nun içine çekelim. İran gibi Ortadoğulu ülkeleri de dâhil edelim. Bu Ortadoğu ülkeleri, Türkiye de dâhil olabilir, mutlaka birbiriyle çatışacaklardır. O zaman yine hakem olarak bölgede bulunuruz. İran’ı sıkıştırmamız lâzım; çünkü İran’ı sıkıştırdığımız zaman, İran’ın bu yayılmacı hâli, Sünnî Müslümanları İsrail’e yaklaştırıyor. Böylece, asıl tehdit aldığımız Sünnî Müslümanlarla İsrailliler arasında bir barış köprüsü kurup, İsrail’in durumunu sağlamlaştırırız; ama bu yüzden, İran’ın gücünü biraz destekleyip ortaya çıkarmamız lâzım.”

Bu planı Amerika açısından çok akıllı ve çok stratejik olarak nitelendiren Prof. Köni, “Bunu ayarlamışlar. Bunu biz, olayları gördükçe çözüyoruz” dedi.

Prof. Hasan Köni, “En çok korkulan olay nedir, biliyor musunuz? Çin, Rusya ve Amerika’nın iş sahası olarak anlaşması. Çünkü üçünün de korktuğu İslâm. Üçünün anlaşması,

1- Avrupa’yı çökertir.

2- NATO yardımları gelmediği için Baltık ülkeleri havasız kalır.

3- Ortadoğu çöker.

4- Türkiye zor durumda kalır. Anlaşmamaları lâzım” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA