GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-02-2020 03:46

“Kim Rusya’ya haber verilmedi diyorsa yalan söylüyordur”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Suriye’de 8 Türk askerinin şehit edildiği saldırı konusunda, Türkiye’nin 2 Şubat’ta Suriye’ye yaptığı askerî tahkimatın Rus makamlarına 2 kere bildirildiğinin altını çizdi. Çelik, “Kim diyorsa ki ‘Rusya tarafına bu bilgi verilmemiştir; Rusya tarafı bu bilgiye sahip olmadığı için rejim bu saldırıyı gerçekleştirmiştir’ baştan aşağı yalandır” dedi.

“Kim Rusya’ya haber verilmedi diyorsa yalan söylüyordur”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Suriye meselesinde gelinen aşamayı da değerlendiren Çelik, Esad rejiminin, sağlanan mutabakata hiçbir şekilde uygun davranışlar sergilemediğini söyledi. Çelik, “Hem sivillere hem de çatışmasızlık bölgelerine karşı sistematik saldırılarını sürdürmüştür” dedi.

Türkiye’nin Astana mutabakatları çerçevesinde çatışmasızlık bölgelerine dair mutabakatın 5’inci maddesi kapsamında garantör ülke olarak şimdiye kadar üzerine düşeni yaptığını belirten Çelik, 2 Şubat’ta Suriye’ye yapılan askerî tahkimatın Rus makamlarına iki kere haber verildiğinin altını çizdi.

Çelik, “Kim diyorsa ki ‘Rusya tarafına bu bilgi verilmemiştir; Rusya tarafı bu bilgiye sahip olmadığı için rejim bu saldırıyı gerçekleştirmiştir’ baştan aşağı yalandır. Burada resmi olarak 2 defa bu bildirimin yapıldığını biliyoruz” dedi.

Buna rağmen rejim unsurlarının 3 Şubat’ta ağır bir topçu ateşiyle saldırdığını, 8 şehit ve 13 yaralı olduğunu hatırlatan Çelik, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Rusya ile yapılan görüşmelere rağmen rejimin tutumunu sürdürmesi üzerine buna karşılık Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yüksek bir kapasiteyle cevap verdiğini belirten Çelik, 54 rejim hedefinin tamamen imha edildiğini, 70’ten fazla rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

İdlib’den bütün Avrupa’yı etkileyebilecek büyük bir göç akınının söz konusu olabileceğine işaret eden Çelik, “Bundan sonrasında da silahlı kuvvetler unsurlarımız, üzerine düşen vazifeyi en kuvvetli şekilde yerine getirmeye devam edecektir” dedi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA