SİYASET
Giriş Tarihi : 05-02-2020 04:14

AK Parti Sözcüsü Çelik: AB reform yapamazsa dağılabilir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, reform yapılamadığı için Avrupa Birliği’nin (AB) cazibesini kaybettiğini ve dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Çelik, AB’ye, aşırı sağ tarafından istismar edilen Türkiye ve İslâm düşmanlığını terk etmesi tavsiyesinde bulundu.

AK Parti Sözcüsü Çelik: AB reform yapamazsa dağılabilir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İngiltere’nin AB’den ayrılmasını ve AB’nin içinde bulunduğu durumu da değerlendirdi.

İngiltere’nin 1 Şubat 2020’de AB’den ayrıldığını hatırlatan Çelik, “3 başbakan, 2 seçim geçiren bu süreç, nihayetinde sonuçlandı” dedi.

Bir geçiş süreci olacağını ama Avrupa tarihi açısından siyasî bir dönüm noktası ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

“Reform yapılamadığı için AB dağılma tehlikesiyle karşı karşıya”

“Avrupa, her zaman Rusya ve Çin’den gelecek tehditlere odaklanmıştı. Şimdi iç dağılma, içeriden yükselen aşırı sağ güçler gibi tehditlerle karşı karşıya. Son zamanlarda “Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı çıkarlarımızı korumak” şeklinde ifade ettikleri bir dış tehdit algısı yine vardı; ama görülüyor ki artık reform yapamayan, buradaki krizleri herhangi bir şekilde fırsata çeviremeyen Avrupa Birliği’nin herhangi bir şekilde birliğini koruması konusunda çok büyük güçlükler söz konusudur. Burada kilit kelime reformdur. Reform yapılamadığı için Avrupa Birliği bu cazibeyi yitirmekte ve dağılma gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır.”

Dünyanın istikrarsızlaştığı bir dönemde Avrupa coğrafyasının istikrarını korumasının dünya için son derece önemli olduğunu belirten Çelik, bunun için de daha çok dışa açılma ve daha çok reform yolunun seçilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Avrupa Birliği’nin bunun yerine içe kapanma, statükoyu koruma, kendini iç gündeme hapsetme gibi bir yolu seçmesiyle bu sorunları çözemeyeceğini belirten Çelik, “Avrupa’nın DEAŞ’ı olarak adlandırdığımız aşırı sağın yükselişi karşısında yeterli tedbirler alınmıyor. Geçmişte Avrupa’yı felâkete sürüklemiş antisemitizmin yerine bugün İslâm düşmanlığını eklemeye çalışan, yerleştirmeye çalışan çevrelere karşı yeterince tedbir alınmıyor ve bütün bunlar Avrupa’yı reform yapamaz, felce uğramış bir hale sokuyor” diye konuştu.

Bundan sonrasındaki kilit konunun Türkiye meselesi olduğunu vurgulayan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdiye kadar Türkiye ile ilgili olarak Avrupa Birliği gerçekten reformist, kapsayıcı ve adil bir yaklaşımla bir perspektif ortaya koyabilseydi, kuşkusuz bu sıkıntıları yaşamayacaktı. Avrupa genişlemesi, cazibesini koruyacaktı; ama içe kapandığı durumda bugün Türkiye düşmanlığı, İslâm düşmanlığı, göçmen düşmanlığı, aşırı sağ tarafından kendi oyunu artırmak üzere istismar edilmektedir. Merkez sağ ve merkez sol da bu durumu istismar etmeye devam etmektedir. Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra ilk defa Avrupa’da görünmez duvarlar, görünmez Berlin duvarları oluşmuştur. Bu görünmez Berlin duvarları aşırı sağ tarafından oluşturulmaktadır. Pek çok Avrupa ülkesinde ikinci parti durumundadır. Dolayısıyla Berlin Duvarı’nı yıkan iradenin, o reformcu, perspektifçi ve entegrasyona dayalı iradenin bugün görünmez Berlin duvarlarını inşa eden aşırı sağcıların, ırkçıların, faşistlerin siyaseti karşısında gerilediğini görüyoruz. Biz Berlin Duvarı’nı yıkan iradenin galip gelmesini arzu ederiz. Görünmez Berlin duvarları Türkiye’ye karşı örülen Berlin duvarlarından başlayarak Avrupa’nın içini yeniden paramparça edecektir. Umarız Avrupa bu Brexit sürecinden bir ders çıkarır; daha adil, kapsayıcı reforma dayanan bir entegrasyon süreci konusunda yeni açılımlar ortaya koyar.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA