GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-02-2020 01:26

“Bugün Kudüs’ü koruyamazsak, yarın İstanbul’u da koruyamayız”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, hangi partiye ve ideolojiye mensup olursa olsun herkesi Pazar günü yapılacak Kudüs mitingine davet ederek, “Bugün Kudüs’ü koruyamazsak, yarın Diyarbakır’ı, Konya’yı, İstanbul’u da koruyamayız” dedi.

“Bugün Kudüs’ü koruyamazsak, yarın İstanbul’u da koruyamayız”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

İdlib meselesi

Konuşmasında İdlib’de yaşanan gelişmeleri değerlendiren Karamollaoğlu, Astana ve Soçi sürecinin bir nebze de olsa umut vaad ettiğini ancak son zamanlarda Rusya ve rejim güçlerinin iş birliği içinde gerçekleştirdikleri saldırıların kendilerini endişeye sevk ettiğini söyledi.

İdlib’de yaşanan çatışmalardan en büyük zararı masum sivillerin göreceğinin altını çizen Karamollaoğlu, İdlib’e rejimin başlattığı operasyonu durdurma çağrısı yaptı ve tekrar barışçıl çözüm yolları aranmasını tavsiye etti.

“Erdoğan’ın yaklaşımı ümit verici”

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı son görüşmeden sonra Rusya ile irtibatın kesilmeyeceğini kaydetmiş olmasının ümit verici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Karamollaoğlu, “Çünkü ister Astana ister Soçi olsun, burada meydana gelen hadiselerin durması, ancak Türkiye’nin, Rusya’nın, İran’ın ve Suriye Rejimi’nin birlikte takınacağı tavra bağlıdır.  Gözlerimizi gerçeklere kapatamayız, gerçekler ağır! Şu anda Suriye’de ki problemin çözümü, kolay kolay kimsenin başarabileceği bir iş değil. Bunu vurgulamadan geçemeyiz; çünkü yıllardır kan akıyor” diye konuştu.

Avrasya Tüneli geçiş ücretine yapılan %56 zam

Konuşmasında Avrasya Tüneli geçiş ücretine yapılan %56 oranındaki zammı da değerlendiren Karamollaoğlu, “Şimdi sormak istiyorum; işçimize, emeklimize, çalışanımıza zam yapılırken enflasyon rakamları baz alınırken, köprülere, tünellere yapılan bu fahiş zam, ne manaya geliyor?” diye sordu. Karamollaoğlu, bunun bir soygun olduğunu söyledi.

Erbakan paylaşımı sebebiyle cezalandırılan öğretmen

Karamollaoğlu, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki bir okulda Müdür Yardımcısı olarak görev yapan S. A. isimli öğretmenin cezalandırılmasına da tepki gösterdi.

Necmettin Erbakan’ın TBMM’de yaptığı konuşmanın bazı cümlelerini sosyal medyada paylaşan öğretmen hakkında önce soruşturma açıldığını, sonra da bir beldeye tayin edildiğini belirten Karamollaoğlu, “Sadece, kararı alanlara Allah akıl fikir versin demekten başka çare bulamıyorum; çünkü bozukluğu düzelteceklerine atıfta bulunanı cezalandırmaya kalkıyorlar” dedi.

Karamollaoğlu, Erbakan’ın söz konusu sözlerini de okudu. Erbakan’ın sözleri şöyle:

“Şu hale bakın Allah aşkına yahu! Bu nasıl devlet idaresi, ey aziz milletvekilleri, aziz milletimiz? Şimdi bak bütçe yapacaksın, bütçe sadece cari masraflara harcanacak, yatırımlar duracak. Yatırımı batıya açacaksın, sonra da bütçe açık olduğu için vergi koyacaksın. KİT’ler zarar ediyor, zam yapacaksın. Döviz yok. Döviz bulabilmek için ne istiyorlarsa vereceksin. Allah aşkına siz, trafik memuru musunuz, yoksa otomat düğmesi misiniz? Ne iş yapacaksınız Allah aşkına?”

Bu tür cezalandırmaların iktidara bir fayda sağlamadığını belirten Karamollaoğlu, “Atılan her yanlış adım, her tepkiye gösterilen aşırı tepki, iktidarın itibarını her geçen gün biraz daha düşürüyor” dedi.

“Bugün Kudüs’ü koruyamazsak, yarın İstanbul’u da koruyamayız”

Karamollaoğlu, konuşmasında ABD ve İsrail tarafından “Yüzyılın Anlaşması” adıyla açıklanan işgal planını da değerlendirdi. Anlaşmayı “Yüzyılın rezilliği” olarak nitelendiren Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Fakat “bedeli ne olursa olsun Müslümanca yaşamanın haysiyetine talip olanlar” bu projenin sonuna kadar karşısında olacaklar. Ne gerekiyorsa yapmak için hazırdırlar. Çünkü Kudüs, Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere ne ise, Müslümanlar için aynı manayı taşımaktadır. Aslında sadece o değil, Şam, Trablus, İstanbul ne ise, Kudüs de o manayı Müslümanlar için taşır. Eğer bugün Kudüs’ü müdafaa edemezsek yarın Diyarbakır’ı, Konya’yı, İstanbul’u müdafaa etmekte aciz kalırız.”

Uzun zamandan beri Orta Doğu’da yaşanan gelişmelerin, Büyük İsrail Projesi’ni gerçekleştirmeye yönelik adımlar olduğunu anlatan Karamollaoğlu, “Müslümanlar, Yahudi düşmanı değildir; ama zulmün, haksızlığın, baskının karşısındadır. Kime yapılırsa yapılsın” dedi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün İsrail’e Amerika’nın verdiği destek, Türkiye’ye, falancaya karşı değil, bütün dünyaya karşı aslında meydan okumaktan ibarettir. Bunun için biz buna rıza gösteremeyiz. Biz, bunun için baskı karşısında boynumuzu bükemeyiz. Bugün orada yapılan zulüm, yarın Türkiye’de bize yapılacaktır. Yarın diğer İslâm ülkelerine yapılacaktır. Hiç tereddüdümüz yok; çünkü tarih, bu hadiselerle dolu. Biz, bunları görmezden gelemeyiz. Son oyunlar oynanıyor.”

Büyük Kudüs Mitingi

“Yüzyılın Anlaşması”nı protesto etmek için pazar günü “Büyük Kudüs Mitingi” düzenleyeceklerini hatırlatan Karamollaoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Bugün, Kudüs için bütün kimliklerden sıyrılıp tek bir yürek olma günüdür. Bugün, Kudüs için ihtilaflarımızı bir kenara bırakma, ittifak etme günüdür. Şunu unutmayalım: Moğollar, Bağdat’a yürürken Hanbeli ve Şafi alimleri, kendi aralarında çok sert fıkıh tartışmaları yapıyorlardı. Fakat Moğollar Bağdat’ı tarumar ederken Hanbeli, Şafi, Hanefi diye hiç ayrım gözetmediler. Bugün tarih değil, ne yazık ki hatalar tekerrür ediyor. İslâm dünyası, içinde bulunduğu bu tartışmalardan sıyrılmak, Siyonizme karşı tek bir yürek olmak mecburiyetindedir.

Bu sebepledir ki, hafta sonunda yapacağımız mitinge bütün siyasî partileri davet ediyoruz, başta genel başkanlar olmak üzere. Şunu da burada dile getirmekten geçemeyeceğim: Meclis’te bulunan bütün partilerin bu konuda ittifak halinde, Amerika’nın bu kararına tepki göstermesini hem takdirle, hem şükranla yad etmeyi bir vazife biliyorum. Bütün partiler… Başka konularda ihtilaflar olmuş, oluyor da. Bundan sonra da olacak; ama Kudüs, Filistin gündeme gelince ittifak ettiler. Bu, bizi sevindirdi. Hamd olsun, demek ki yeri geldiği zaman bir araya gelebiliyoruz.

Bundan dolayıdır ki ben, bütün kardeşlerimizi, hangi partiye, hangi düşünceye müntesip olurlarsa olsunlar, Pazar günü İstanbul Yenikapı’da öğleden sonra bu mitinge bekliyoruz.

“Gaflet içinde olmadığımızı göstereceğiz”

Büyük bir tavır ortaya koymamız icap eder. Güçlü bir sesle haykırmamız icap eder. ‘Bu, Saadet Partisi’ni değil, Türk Milletinin, Türkiye’nin, İslâm aleminin tavrıdır’ dememiz icap eder. Bundan dolayı da ümit ediyorum ki, bütün kardeşlerimiz, Filistin’e desteğin şiarının bir gerekçesi olarak, Filistin bayraklarıyla, elbette ülkemizi temsil eden kendi bayrağımızla, Türk bayrağıyla orada bulunacaklar. Bu, bizi inşallah ülke olarak güçlü kılacak. Uyumadığımızı, gaflet içinde olmadığımızı, yaklaşan tehlikeyi gördüğümüzü, yeri geldiği zaman da her türlü fedakârlıkta bulunabileceğimizi göstereceğiz orada biz.

Hava şartları zor, bunu biliyorum. Şimdilik gözüken manzara, o gün bulutlu olacak. Bir yağış gözükmüyor; ama zor şartlarda bir araya gelmek önemlidir. Bundan dolayı da ben, ülkemizdeki bütün kardeşlerimizi, hangi partiye müntesip olurlarsa olsunlar, tekrar Pazar günü saat 14:00’te İstanbul’da beklediğimizi bir kere daha duyurmayı görev olarak addediyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA