GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-02-2020 05:10

“Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin’i savunmayı sürdüreceğiz”

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da zulme rıza göstermeyecek, 1967 temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, egemen, bitişik ve bağımsız bir Filistin devletini savunmayı sürdüreceğiz” dedi.

“Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin’i savunmayı sürdüreceğiz”

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grubu toplantısında, ABD ve İsrail tarafından “Yüzyılın Anlaşması” adıyla açıklanan planı, Filistin ve Kudüs meselesini değerlendirdi.

“Gün, Filistin davasına ve Kudüs-ü Şerif’e sahip çıkma günüdür”

Türkiye’nin Suriye meselesinin yanı sıra hassasiyetle takip ettiği diğer bir meselenin de Filistin ve Kudüs meselesi olduğunu belirten Erdoğan, ABD ve İsrail tarafından açıklanan planın bir barış planı değil işgal ve ilhak planı olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Açıklanan planın yegâne hedefi, 70 yıldır aralıksız süren İsrail’in işgal, yıkım ve gasp politikalarına meşruiyet kazandırmaktır” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin güçlü tepkisinin, plana destek açıklaması yapan kimi Arap ülkelerini de tavır değişikliğine zorladığına işaret etti.

ABD’nin Türkiye’ye tehditte bulunduğunu belirten Erdoğan, “Ne yaparsanız yapın, bunu kesinlikle başaramayacaksınız” dedi. Erdoğan, Türkiye’ye düşenin, en az Filistinli kadınların direnişi kadar dik durmak olduğunu söyledi.

Erdoğan, çıkarları ya da korkuları yüzünden, Kudüs’ü gasp etme girişimlerine sessiz kalanları tarihin asla affetmeyeceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini savunmayı sürdüreceğiz”

“Gün, sessizliğe bürünme değil, Filistin davasına ve Kudüs-ü Şerif’e sahip çıkma günüdür. Buradan bir kez daha, şu gerçeğin herkes tarafından bilinmesini istiyorum: Kudüs davası, tüm Müslümanların davasıdır, onurudur, namusudur. Kudüs, aynı zamanda üç semavî dinin de mukaddes beldesidir. Kudüs’ün nevi şahsına münhasır bu özelliklerini dikkate almayan hiçbir girişimin, hangi ambalajla pazarlanırsa pazarlansın, başarı şansı yoktur. Hele hele Filistin’in ve Filistinli kardeşlerimizin meşru haklarını ellerinden almaya yönelik teşebbüslerin tamamı, hezimete uğramaya mahkûmdur. Bölgemizde ve Kudüs’te barış, ancak her kesimden, her milletten, her inançtan ahlâklı, dürüst ve adil insanların çabasıyla sağlanacaktır. Filistinli kardeşlerimizin razı olmadığı bir plan asla destek vermeyeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da zulme rıza göstermeyecek, 1967 temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, egemen, bitişik ve bağımsız bir Filistin devletini savunmayı sürdüreceğiz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA