SİYASET
Giriş Tarihi : 08-02-2020 08:32   Güncelleme : 08-02-2020 08:38

“1970’lerde genç arkadaşlarımız Filistin için mücadele verdiler”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi tarafından düzenlenen Kudüs mitingine katılacağını açıklarken, bağımsız Filistin devletinin kurulmasından yana olduklarını belirterek, “1970’li yıllarda Türkiye’den çok sayıda genç arkadaşımız, Filistin’in bağımsızlığı için Filistin’e gidip Filistin Kurtuluş Örgütü ile beraber mücadele verdiler” dedi.

“1970’lerde genç arkadaşlarımız Filistin için mücadele verdiler”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kafa Radyo” da yayınlanan “Kripto Odası” isimli programa katılarak, Güçlü Mete ve Candaş Tolga Işık’ın gündemdeki siyasî konulara dair sorularını cevapladı.

Kılıçdaroğlu, “Saadet Partisi’nin düzenleyeceği bir Kudüs mitingi var. CHP’nin katılacağı haberi doğru mu?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Ben katılacağım. Pazar günü biliyorsunuz bizim ayrıca il kongremiz var İstanbul’da. Saat 11:30 civarında başlayacak. Kudüs mitingi ise saat 14:00’te başlıyor. Bir terslik olmazsa, inşallah katılacağım.”

Kılıçdaroğlu, Işık’ın “CHP Genel Başkanının, Saadet Partisi’nin Kudüs mitingine gitmesi enteresan” yorumu üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

“Kudüs, bizim için, sadece CHP açısından demiyorum bunu, İslâm dünyası açısından da ifade edeyim; bir halkın verdiği bağımsızlık mücadelesi açısından da Kudüs, önemli bir yerdir, Filistin önemli bir yerdir. Filistin halkının bağımsız devletini kurması kadar haklı bir düşünce olamaz. Son derece haklı bir mücadele veriyorlar. Gençleri, yaşlıları, kadınları, bu mücadele içinde hayatlarını kaybetti. Hatta 1970’li yıllarda Türkiye’den çok sayıda genç arkadaşımız, Filistin’e gidip Filistin Kurtuluş Örgütü ile beraber mücadele verdiler, Filistin’in bağımsızlığı için.

Biz, her zaman, her ortamda, Filistin’i bağımsız bir devlet olarak kendi bölgesinde, kendi toprakları üzerinde kurulmasını ve faaliyet göstermesini isteriz. Bugün Birleşmiş Milletler de Filistin Devletini kabul etmiştir; ama Trump’ın ortaya attığı “Yüzyılın Anlaşması” diye ortaya attığı bir olay, aslında bölgede tansiyonun yükselmesine, bir anlamda savaşın yeniden başlamasına ortam hazırlar bir nitelikte. O nedenle Saadet Partisi böyle bir miting düzenliyor. Bu konuda bizim görüşlerimiz çok farklı değil. Biz de Filistin’in kendi bölgesinde bağımsız bir devlet olarak kendi topraklarında kendi bayrağını göndere çekmesini isteriz tabi.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA