GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-02-2020 20:03   Güncelleme : 09-02-2020 20:18

“İşgal planına karşı bir ‘Filistin Barış Gücü’ oluşturulmalıdır”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ABD ve İsrail’in Filistin’i işgal ve ilhak planına karşı çözüm önerilerini sıralarken, “İslâm İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir  ‘Filistin Barış Gücü’ oluşturulmalıdır” dedi. Karamollaoğlu, bu askerî gücün caydırıcı teçhizatlar ile donatılması, Filistinlilerin can ve mal güvenliğini korumak için Gazze’de konuşlandırılması gerektiğini söyledi.

“İşgal planına karşı bir ‘Filistin Barış Gücü’ oluşturulmalıdır”

ABD ve İsrail tarafından “Yüzyılın Anlaşması” adıyla açıklanan Filistin’i işgal ve ilhak planını protesto etmek için Saadet Partisi tarafından düzenlenen ve bazı muhalefet partilerinin de katıldıkları “Büyük Kudüs Mitingi”, İstanbul Yenikapı Meydanında gerçekleştirildi.

Mitinge, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yanı sıra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Hüda Par Genel Başkanı İshak Sağlam da katıldı. Pek çok sivil toplum kuruluşu da mitinge destek verdi.

“Jarussalem’den Dârüsselâm’a…”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, konuşmasına, “Bugün işgal ve zulümle anılan Jarussalem’i, yeniden huzur ve barışın adresi, Darusselâm haline getirecek olanlar, selâm olsun sizlere” sözleriyle başlayan Karamollaoğlu, “Bugün İstanbul’da, Yenikapı’da, ırkçı emperyalizme karşı küresel intifadanın meşalesini yakıyoruz” dedi.

“Bu anlaşmanın hak ettiği tek yer, tarihin çöplüğüdür”

Karamollaoğlu, Trump ve Netenyahu tarafından Filistin’e ve islâm dünyasına dayatılan planın; Filistin’i siyonist israil’e peşkeş çektiğini, uluslararası hukuku ayaklar altına aldığını, bütün insanî ve vicdanî değerleri yok saydığını, huzura ve barışa değil kaosa ve savaşa zemin hazırladığını dile getirdi.

Karamollaoğlu, “Bu ‘Yüzyılın Anlaşması’ değil, yüzyılın ihaneti, yüzyılın zorbalığı, yüzyılın yüzkarası bir paçavrasıdır. Bu paçavrayı Allahın izniyle tarihin çöplüğüne atacağız; çünkü hak ettiği tek yer orasıdır; tarihin çöplüğüdür” dedi.

“Yüzyılın Anlaşması”nın dayattıkları

ABD ve İsrail’in sözde “barış planı”nın mahiyeti hakkında bilgi veren Karamollaoğlu, “anlaşmaya” göre Filistin’in Ordusu ve askerinin, kendisine ait, sınırları belli bir toprağının, sınır kapılarının hatta başkentinin olmayacağını; Mescid-i Aksa başta olmak üzere bütün kutsal mekânların İsrail’in kontrolüne bırakılacağını dile getirdi.

“Kanla alınan topraklar, para ile satılamaz”

Bu sözde anlaşmanın içine 50 milyar dolarlık rüşvet konduğunu ifade eden Karamollaoğlu, “Şayet Filistin bu şartları kabul ederse, 50 milyar dolar yardım yapacaklarmış. Bizim,  50 milyar değil, 150 milyar değil, dünyanın bütün hazinelerini toplayıp önümüze serseniz, satılık tek bir karış toprağımız yoktur. Cennet mekân Abdülhamid Han’ın dediği gibi, kanla alınan topraklar, para ile satılamaz” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Filistin’in 100 yılı aşkın süredir devam eden bir planın hedefinde olduğunu belirterek, “Bu planın adı Büyük İsrail Projesidir” dedi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Filistin’i koruyamazsak, yarın Türkiye’nin bütünlüğü tehlikeye girer”

“Sırada ne var? Söyleyeyim: Vaad edilmiş topraklar var. Nil ile Fırat’ın arası var. Diyarbakır var, Mardin var, Urfa var, GAP var, Çukurova var. Türkiye var, Türkiye! Açık söylüyorum:  Eğer bugün Kudüs’e sahip çıkamazsak, yarın İstanbul’u gündeme getirirler. Bugün Filistin’i koruyamazsak, Allah korusun, yarın Türkiye’nin bütünlüğünü savunmayla karşı karşıya bırakırlar bizi.”

“Zaman, süslü laflar söyleme zamanı değil, icraat zamanıdır”

Büyük İsrail Projesi’ne karşı Büyük İslâm Birliği Projesi önerisinde bulunan Karamollaoğlu, “Bu küresel kuşatmaya ancak küresel bir direnişle, küresel bir intifada ile karşı koyabiliriz. İhtilaflarımızı, farklılıklarımızı kaşıyarak değil, ittifaklarımızı güçlendirerek, bu gidişi engelleyebiliriz. Bu yüzden zaman, süslü laflar söyleme zamanı değil, icraat zamanıdır. Filistin’in kurtuluşunu gerçekten istiyorsak, süslü laflara değil, güçlü icraatlara ihtiyacımız var. Çünkü sürekli tekrarladığımız gibi ırkçı emperyalizm, laftan değil, ancak ve ancak güçten anlar” diye konuştu.

“Milletimiz kararlılığını ortaya koydu; şimdi görev, siyasî iradededir”

İslâm İşbirliği Teşkilatı’nın 51 yıl önce Filistin’i ve  Mescid-i Aksa'yı korumak için kurulduğunu hatırlatarak, bugün de Türkiye’nin İslâm İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanı olduğuna işaret eden Karamollaoğlu, “Milletimiz bugün bu meydanda Filistin konusundaki kararlılığını ortaya koydu; şimdi görev, siyasî iradededir” dedi.

“Cılız açıklamalar, sözde kınamalar, israil’i daha fazla cesaretlendirmekten başka bir işe yaramıyor” diyen Karamollaoğlu, İslâm ülkelerinin liderlerinin, ümmetin talebine cevap verecek somut adımlar atmaları gerektiğini dile getirdi.

Çözüm önerileri

Konuşmasında yapılması gerekenleri de dile getiren Karamollaoğlu, önerilerini şöyle sıraladı:

-D-8’ler başta olmak üzere, içinde yer aldığımız bütün ulusal ve bölgesel kuruluşlar, harekete geçirilmelidir.

-Derhal İslâm ülkeleri, İsrail ile olan her türlü diplomatik ilişkilerini kesmelidirler.

-Ciddi ekonomik, diplomatik ve siyasi yaptırımlar devreye sokulmalıdır.

-Hukuka ve evrensel değerlere inanan bütün küresel kuruluşların, bu zorbalığa karşı tek yürek halinde hareket etmeleri sağlanmalıdır.

-Güney Amerika’dan Asya’ya kadar, “Filistin’e Küresel Destek Platformu” oluşturulmalıdır.

-İslâm ülkelerinin, Hava ve kara sahaları, İsrail ile ilgili, her türlü askeri uçuşa  ve tatbikata kapatılmalıdır.

-İslâm İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir  “Filistin Barış Gücü” oluşturulmalıdır.

Karamollaoğlu, bu askeri gücün caydırıcı teçhizatlar ile donatılması, Filistinlilerin can ve mal güvenliğini korumak için Gazze’de konuşlandırılması gerektiğini söyledi.

Karamollaoğlu, orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

-İslâm ülkeleri olarak birbirimizle uğraşmayı bırakmalıyız.

-Sahip olduğumuz imkânları, birbirimizi yok etmek için değil, birbirimizi desteklemek için kullanmalıyız.

- Coğrafyamız üzerinde oynanan sömürgeleştirme politikalarına ve entrikalara karşı ortak stratejiler geliştirmeliyiz.

-Ülkelerimizde savunma sanayisine ve teknolojiye önem vermeliyiz.

- Ekonomik ve teknolojik kalkınma, her İslâm ülkesinin en öncelikli meselesi olmalıdır.

 -Kaynaklarımızı doğru ve yerinde kullanmalıyız.

-Aramızdaki ticareti güçlendirmeli, bu ticareti kendi para birimlerimiz üzerinde gerçekleştirmeliyiz.

-İslâm Ülkeleri Savunma İş Birliği Teşkilatını mutlaka kurmalıyız. 

-Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi, mahdut imtiyazlı çevrelerin değil, ülkelerimizin sanayileşmesi, kalkınması ve zenginleşmesine tahsis etmeliyiz.

 - Ekonomik, teknolojik, siyasî ve asker alanlarda ortak ve güçlü müesseseler oluşturmalıyız.  

Allah’ın izniyle İslâm Birliği mutlaka kurulacak

Karamollaoğlu, sözlerini Necmettin Erbakan’ın şu cümleleriyle tamamladı:

“ ‘Zulüm, ebedi olamaz. Kötülük, er ya da geç hüsrana uğrayacaktır. Hiç kimse Müslümanların bugünkü dağınıklığından dolayı İslâm Birliğinin kurulmayacağını zannetmesin. Allah’ın izniyle İslâm Birliği mutlaka kurulacak.’

Başkenti Kudüs olan Bağımsız Filistin Devletinin kurulma günleri yakındır.  Unutmayın ki, zafer inananlarındır ve zafer yakındır...”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA