GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-02-2020 16:55   Güncelleme : 12-02-2020 16:58

“Karaaslan’ın avukatına ‘İmamoğlu’nu FETÖ ile suçla’ dendi mi?”

İBB Başkanı İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü grup toplantısında “İmamoğlu’nun danışmanı FETÖ imamı çıktı” dediği kişinin kendisinin danışmanı olmadığını; bu kişinin daha önce MİT’te ve bakanlıklarda da hizmet verdiğini söyledi. İmamoğlu, Erdoğan’a “31 Mart seçiminin birkaç gün öncesinde, bahsi geçen Erkan Karaaslan’ın avukatını İzmir’e hangi bakanınız davet etti, hem de bilet alarak? Halihazırda kabinenizde bulunan bu bakan, “İmamoğlu’na öncelikle FETÖ, yoksa yolsuzluk suçu at. Amacımız, onları bitirmek” dedi mi, demedi mi?” diye sordu.

“Karaaslan’ın avukatına ‘İmamoğlu’nu FETÖ ile suçla’ dendi mi?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin TBMM Grubu Toplantısında gösterdiği videoda yer alan, “İmamoğlu’nun danışmanı FETÖ imamı çıktı” başlıklı kısma tepki gösterdi.

Bir muhabirin sorusu üzerine açıklamada bulunan İmamoğlu, kendisinin bundan haberdar edildiğinde inanmak istemediğini ancak videoyu izlediğinde çok üzüldüğünü belirterek, “Utandım, açık söyleyeyim. Ülkemde bu tür yalan ifadelerin, bu mercilerden bu şekilde aktarılması konusunda utandım, çok üzüldüm” dedi.

“Karaaslan, benim danışmanım değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında adı geçen Erkan Karaaslan’ın kendisinin danışmanı olmadığını belirten İmamoğlu, bu kişinin hizmet ettiği birçok kamu kurumu olduğunu ifade ederek, MİT’in, bakanlıkların ve AK Parti’li belediye başkanlıklarının da bunlar arasında yer aldığını dile getirdi.

İmamoğlu, “Ben, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğumda, halihazırda AK Parti’li belediye başkanı döneminden itibaren hizmet eden bir konumdaydı. Yani 2012’den beri hizmet eden bir konumdaydı. Bu arkadaşımız, bizim dönemde de belediyeye bir kısım hizmetler verdi. Bunlar, kayıtlı. Bunlarla ilgili soruşturmalar yapıldı; soruşturmaya bile gerek duyulmadı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan bir kişinin böyle yalan ifadeleri kullanmasından dolayı çok üzüntülü olduğunun altını çizen İmamoğlu, “2012’den itibaren Beylikdüzü Belediyesi’ne hizmet eden bir şahıstan bahsediyoruz. Açıkçası, polemik yaratmamak adına bugüne kadar hiç paylaşmadığım bir şeyi, bugün sizinle paylaşacağım” dedi. İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Karaaslan’ın avukatını İzmir’e hangi bakanınız davet etti?”

“Ben, Sayın cumhurbaşkanına soruyorum: 31 Mart seçiminin birkaç gün öncesinde, bahsi geçen Erkan Karaaslan’ın avukatını İzmir’e hangi bakanınız davet etti, hem de bilet alarak? Halihazırda kabinenizde bulunan bu bakan, “İmamoğlu’na öncelikle FETÖ, yoksa yolsuzluk suçu at. Amacımız, onları bitirmek” dedi mi, demedi mi? Dolayısıyla bu kumpastan son sorum da şu: Bu kumpastan, bugün bu yalan ifadeleri kullanan Sayın Cumhurbaşkanının haberi var mı, yok mu? Onun onayıyla mı yapıldı, yoksa haberi yok muydu?”

“Erdoğan’dan talep ettiğim randevuyu geri çekiyorum”

İmamoğlu, bir ayı aşkın bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazarak, çevresindeki insanların yalanla dolanla kendilerini aldatmaması konusunda İstanbul’la ilgili bir brifing vermek için randevu talep ettiğini hatırlattı. İmamoğlu, hâlâ yalan ifadelerin kullanılmaya devam ettiğini gördüğünü, bu sebeple randevu talebini geri çektiğini açıkladı.

“Sokakta serbestçe dolaşan kişiye “FETÖ’nün imamı” denir mi?”

“FETÖ’nün imamı” denilerek suçlanan şahsın şu anda serbest durumda olduğunu, bu durumdaki bir kişi için “FETÖ’nün imamı” diye başlık atılmasının ayıp olduğunu ifade etti. İmamoğlu, “Herkesin birtakım hukuksuzluğa, haksızlığa uğradığı bu ülkede, bu vatandaşımız suçsuz veya yargılaması devam ediyor ve sokakta; siz, “FETÖ’nün imamı” diye başlık atıyorsunuz, bir grup toplantısında ve onun altına da “İmamoğlu’nun danışmanı” diyorsunuz. Kim inanır size yahu?” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA