GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-02-2020 20:46

“En kötü barış, en iyi savaştan daha iyidir”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, İdlib’de yaşanan gerginliğin mutlaka müzakere ve diyalog yolu ile çözüme kavuşturulması gerektiğini belirterek,  “Unutulmamalıdır ki en kötü barış, en iyi savaştan daha faydalıdır, eftaldir” dedi.

“En kötü barış, en iyi savaştan daha iyidir”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında güncel siyasî konulara dair görüşlerini dile getirdi.

İdlib’de önce 8, ardından 5 şehit verildiğini hatırlatarak şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Karamollaoğlu, İdlib’de cereyan eden olayların, halihazırda İslâm âleminde yaşananların en önemlilerinden birisi olduğunu vurguladı.

Karamollaoğlu, dünyayı etkileyecek, Orta Doğu’nun şeklini değiştirecek, dünyayı bir kaos ortamına çekecek nitelikteki gelişmelerin herkesi derinden endişelendirdiğini ifade etti.

İdlib’de yaşanan bu gerginliğin mutlaka müzakere ve diyalog yolu ile çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu,  “Bu çerçevede Soçi ve Astana sürecine bütün taraflar hassasiyetle riayet etmelidir. ‘Efendim bitti; artık Astana ve Soçi sürecinden bahsetmek mümkün değildir’ gibi ifadelerden mutlaka çekinilmelidir. Unutulmamalıdır ki en kötü barış, en iyi savaştan daha faydalıdır, eftaldir” diye konuştu.

Suriye’de kaos ve çatışmanın değil, istikrar ve güvenin tesisi için herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini belirten Karamollaoğlu, “Bölgede kalıcı bir barış, küresel hesapların gölgesinde değil, bölgenin aslî unsurlarının samimi diyaloğu ile sağlanmalıdır ve ancak böyle sağlanabilir. Bölgedeki her çatışma, sadece bu bölgeye zarar vermektedir” dedi.

ABD Suriye Temsilcisi James Jeffrey’nin Türkiye’ye geldiğine işaret ederek, Jeffrey’nin, ABD’nin Türkiye’nin arkasında olacağını ifade ettiğini belirten Karamollaoğlu, “Tabi bu ifadeler güzel ifadeler; ancak biz,  ABD’nin bu bölgede oynadığı oyunu tam olarak idrak etmezsek, ABD’nin bu aldatıcı tavırları, bizi yanlış politikaları benimsemeye iter” dedi.

“ABD’nin bu bölgede oynadığı oyunun adı Büyük Orta Doğu Pojesi’nin gerçekleşmesidir. Bunun da esas adı, Büyük İsrail Projesi’dir” diyen Karamollaoğlu, ABD’ye hiçbir zaman güvenilmeyeceğini söyledi.

8 yıl süren İran-Irak savaşından sonra ABD’nin, Saddam’a Kuveyt’i işgal ettirdiğini, bu işgalin de Saddam’ın sonunu getirdiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum: Lütfen bu oynanan oyunları bir daha gözden geçirin! ABD ikiyüzlüdür. Şu anda Türkiye’ye yapacağı vaadlerin hiçbir tanesine kapılmamak gerekir. Bugün Suriye ile ilgili olarak ABD’nin bize verdiği destek, sadece ve sadece Türkiye’yi kışkırtmak, Türkiye’nin temkinli davranmasını önlemek içindir” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA