GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-02-2020 22:46   Güncelleme : 12-02-2020 22:58

“Su uyur, Hulusi Akar… İhraç ettirmedi terfi ettirdi…”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “FETÖ'nün siyasi ayağı Bay Kemal'in yatak odasına girmiş” sözüne tepki gösterirken, İlker Başbuğ’u savundu, Hulusi Akarı eleştirdi.

“Su uyur, Hulusi Akar… İhraç ettirmedi terfi ettirdi…”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, düzenlediği basın toplantısında bir muhabirin sorusu üzerine, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısında dile getirdiği “FETÖ'nün siyasi ayağı Bay Kemal'in yatak odasına girmiş” sözüne tepki gösterdi.

“Biz duymaktan utandık, (Erdoğan) söylemekten nasıl utanmadı, bilmiyorum” diyen Özel, “CHP çıksa bu lafı Mecliste söylese, bu Meclis, tarihinin en büyük kavgalarını yaşar; kim bilir aşağıda neler olur” dedi.

“Cümlenin devamını ben nasıl getireyim?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’de 6 danışmanın FETÖ’cü çıktığını öne sürdüğünü hatırlatan Özel, “6 tane danışmanın FETÖ’cü çıkmasıyla bizim yatak odamıza girilmiş oluyorsa, senin 7 tane yaverinin 6 tanesi FETÖ’cü çıkınca cümlenin devamını ben nasıl getireyim yahu?” dedi.

“Seni örnek alan küfürbaz olur”

AK Parti’nin kendisini “muhafazakâr parti” olarak tanımladığına işaret eden Özel, “Önce biraz ahlâkı muhafaza edin kardeşim; önce biraz temiz dili muhafaza edin; önce biraz siyasî nezaketi muhafaza edin. Sen, küfürden kaçmıyorsun, en olmadık imaları yapmaktan utanmıyorsun, ondan sonra geliyorsun “Biz muhafazakârız; biz çok iyiyiz, çok dindarız; ona göre nesil, buna göre nesil...” Küfürbaz nesil mi yetiştireceksin? Seni örnek alan küfürbaz olur” diye konuştu.

“Yalanın kuyruklusuna bak”

Erdoğan’ın “FETÖ’nün siyasi ayağı, darbe kalkışmasını milletle birlikte durduran mıdır, ‘kontrollü’ diyerek darbeyi meşrulaştırmaya çalışan mıdır?” sözüne de cevap veren Özel, şöyle konuştu:

“Yalanın kuyruklusuna bak. Biz, kesin ve net bir dille darbeyi “darbe” olarak nitelendiriyoruz. Öncesinde haber alındığını, o gün engel olmak için gereğinin yapılmayıp bunun “Allah’ın bir lütfu” olarak görüldüğünü, 20’sindeki OHAL ile de bunun bir fırsata çevrildiğini söylemek başka bir şey, sanki darbeye “darbe” demiyormuşuz gibi bir yalan atmak başka bir şey.”

“ ‘Nasırıma bastılar, artık suç ilân ettim’ olur mu?”

Erdoğan’ın, tanımladığı bazı suçların 17-25 Aralık’tan önce işlenmiş olanlarını suç olarak görmeyip, bu tarihten sonra işlenenleri suç olarak kabul ettiğini ifade eden Özel, “Çünkü o tarih, Cemaat’in Recep Tayyip Erdoğan’ın nasırına bastığı tarih” dedi. Hiçbir hukuk devletinin ceza hukukunda “öncesi suç değil, sonrası suç” şeklinde bir tasnif olmadığını ifade eden Özel, “Nasırıma bastılar, artık suç ilân ettim” olur mu? diye sordu.

“Hakan Fidan’ın bundan bilgi sahibi olduğu açıkça ortada”

19 Mart 2019 tarihli Yeni Şafak gazetesinin MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Fethullah Gülen’le görüşmesi hakkındaki “Örgüt olma cemaat ol” başlıklı manşet haberinin fotokopisini gösteren Özel, şöyle konuştu:

“Hakan Fidan, ‘örgüt olma cemaat ol’ diye uyarmış. Ne zaman uyarmış? 2014 yılında. Gitmiş, 2014 yılının 19 Mart’ında gazete... Ama haber, Cemaat’in Erdoğan operasyonlarına hazırlandığı sırada kendisinin gidip görüşme yaptığını açık açık söylüyor ve diyor ki, “Hakan Fidan, Fethullah Gülen’i böyle uyardı: Örgüt olma, cemaat ol.” Bir cemaatin bir örgüte dönüştüğünü ülkenin millî istihbarat teşkilatı bilir mi? E bilmesi lâzım. Bilmiş mi? Bilmiş. Söylememiş mi? Söylemediyse Hakan Fidan’ın bu görevde işi ne? Örgütleştiklerini, cemaatlikten çıktıklarını görüyor, bir de gidiyor ‘böyle yap’ diyor. Bundan bilgi sahibi olduğu açıkça ortada.”

“Hulusi Akar ihraç ettirmedi, terfi ettirdi”

Özel, Erdoğan’ın 26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a “Senin döneminde kaç FETÖ’cü Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi?” diye sorduğunu hatırlatarak, bu konuda da şunları söyledi:

“Bir soru, bir kişiye, yaptığı görevinden dolayı soruluyorsa, bu soru, o görevi yapan her kişiye sorulmaz mı? İlker Başbuğ adına cevap veriyorum. Senin döneminde kaç tane Silahlı Kuvvetler’den ihraç oldu? Cevap, 32. Azdır, çoktur. İhraçlara da imza atmazdı bunlar. “Alnı secdeye değen Müslüman komutanlar ihraç ediliyor” derdi. O alnı secdeye değenlerin bombaları, bu Meclise değdi sonra. İmza da atmazdı, şerh koyardı bunlar. Ama sordun ya; “senin döneminde kaç ihraç oldu?”; cevap 32. Peki, bu sorudan, İlker Başbuğ’dan sonra görev yapan, darbeye kadarki genelkurmay başkanları niye muaf? Necdet Özel, kaç tane oldu sende, söyle. Cevap veriyorum, sıfır. Hulusi Akar? Kahraman Hulusi Akar, bak devletin başı, bir soru soruyor. Döneminde kaç tane ihraç oldu? Cevap veriyorum, sıfır. O Necdet Özel, çok özel ilişkiler içinde olduğun Necdet Özel sıfır, Hulusi Akar sıfır, İlker Başbuğ 32 ; “İlker Başbuğ, yeterince FETÖ’cü ihraç etmedi”… E seninki, olanca FETÖ’cüyü terfi ettirdi yaa; başa getirdi yaa. Senin genelkurmay başkanın, sonra apar topar takım elbiseyi çıkarttırıp, perde arkasında takım elbise kravat taktırıp karşımıza çıkardığın, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek “partili” genelkurmay başkanı ve ilk genelkurmay başkanlığından bakan yapılmış kişisinin ihracı mihracı yok. O ihraç ettirmedi, o terfi ettirdi. Beraber yürüdüler o yollarda. Hiç ayrılmadı; helikopterden inene kadar hiç ayrılmadılar. Helikopterden inip eliyle getirdi oraya, hiç ayrılmadan, 12 yıl. Tümgenerallik göreve tuğgeneralken getirmeler, terfi ettiği halde o görevde tutmalar… “Yanımda dursun.” En has karargâh subayı, darbenin planlayıcısı, darbeyi söyleyen, 12 yıl boyunca her görevi beraber… Su uyur, Hulusi Akar… Görevden alınan Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Balyoz mağduru, Ergenekon mağduru herkes, “Her dönemde ilerler paşa” diyorlar. Su uyur, Hulusi Akar… Hep ileriye akar. Ta başa kadar gider. Bu, başa geldi. AK Parti’lilerin bazıları soruyor. Korkuyor belki; “Başımıza başka ne gelecek?” diye… Bir yandan da onları konuşanlar, tartışanlar var.”

Yasal düzenlemeler, YAŞ kararları…

Altına 36 AK Parti milletvekilinin imza koyduğu “albayları emekli etme önergesi”nin iddianameye “(FETÖ), hizmet süresini 28 yıla indirecek kanunî düzenlemeleri siyasî otoriteye yaptırabilmiş” şeklinde girdiğini hatırlatan Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“İsmet Yılmaz’a sormuşuz, İsmet Yılmaz cevap vermiş. Nerede? Millî Savunma Bakanlığı Plan Bütçe Komisyon Salonu, Savunma Bütçesi… 6 Ocak 2015. Diyor ki, “Yüksek Askerî Şûrâ’nın (YAŞ) kış şûrâsında Kasım’ın sonunda yapıldı.” ‘Aralık şûrâsı’ demiş parantez içinde, “Böyle bir yasal düzenlemeyle emekliliğe özendirilirse uygun olur diye bir karar alındı YAŞ’ta.” Kim var o YAŞ’ta? Recep Tayyip Erdoğan, Hulusi Akar, İsmet Yılmaz. O zaman öbür bakanlar girmiyor YAŞ’a, şimdi giriyorlar. Nasıl olacak şimdi?”

Bahçeli: Sokağa çıkıp karanlık sürecin faili olamayız

Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 15 Temmuz gecesi yayınladığı ve halkın sokağa çıkmasına karşı çıktığı mesajı da okudu:

Bahçeli: “Halkın sokağa daveti, Türk askeri ile muhtemel bir çatışma içine girmesi, vahim bir tehlike olarak önümüzde durmaktadır. Bilhassa milliyetçi-ülkücü hareketin provokasyon ve ajitasyonlara karşı teyakkuzla birlikte, sokaklara çıkarak iç savaş şartlarına hizmet etmesi düşünülmeyecektir. Hiçbir dava arkadaşım, karanlık sürecin taraf ve faili olmayacaktır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA