GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-02-2020 17:16

“İdlib’de ateşkesi sağlamak için her türlü tedbir alınacak”

Millî Savunma Bakanı Akar, “Ateşkesi sağlamak ve kalıcı kılmak için ilâve birlikler gönderiyoruz; alanı kontrol edeceğiz. Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak, her türlü tedbir alınacaktır” dedi.

“İdlib’de ateşkesi sağlamak için her türlü tedbir alınacak”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilerin İdlib’deki gelişmelere dair sorularını cevapladı.

İdlib’de son günlerde yaşananlar hakkındaki değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, İdlib’in de ele alındığı ana oturumda Türkiye’nin görüş ve beklentilerini NATO yetkilileri ve müttefik ülke Savunma Bakanları ile paylaşma fırsatı bulduklarını belirtti.

İdlib’de gelinen durumun Ekim ayında yapılan son NATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndan bu yana oldukça olumsuz yönde geliştiğini dile getiren Bakan Akar, 4 milyon Suriyelinin yaşadığı bu bölgede Türkiye’nin garantör devletlerden biri olduğunu hatırlattı.

Ateşkesin sağlanması, göçün önlenmesi ve akan kanın durması için çalıştıklarını dile getiren Bakan Akar, Rejimin bugüne kadar ilân edilen dört ateşkese rağmen hava ve karadan saldırılarına devam ettiğini ve bu saldırıların şiddetinin giderek arttığını söyledi.

İnsanî trajediye dünya sessiz kalmamalı

Bakan Akar, Rejimin saldırılarının radikalleşmeyi ve göçü de artırdığını belirterek, yaklaşık bir milyon Suriyelinin evlerinden ve yurtlarından kaçarak ağır kış şartlarında çaresizce rejim bölgesine doğru değil, kendilerini güvenli hissettikleri Türkiye’ye doğru yöneldiğini kaydetti.

Bu insanî trajediye dünyanın sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Akar, TSK’nin bölgedeki gözlem noktaları hakkında ise şunları söyledi:

“Ateşkesi sağlamak ve kalıcı kılmak için ilâve birlikler gönderiyoruz; alanı kontrol edeceğiz. Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak, her türlü tedbir alınacaktır. Takviye edilen gözlem noktalarımız, sahadaki durumun gözlenmesinde önemli rol oynamaya devam edecek. İdlib’deki mevcudiyetimizi takviye etmemizin maksadı, ateşkesin kalıcı olarak sağlanmasıdır. Herhangi bir unsurun saldırısına karşı gerektiğinde kuvvet kullanımı dahil, kati bir ateşkesin sağlanmasına yönelik her türlü tedbirin alındığını ve alınacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA