EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-02-2020 20:42   Güncelleme : 14-02-2020 21:11

“1974’te kabul edilen aile sigortasını neden talep etmiyorsunuz?”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1974 yılında TBMM’de kabul edilen 102 sayılı Sosyal Güvenliğin Asgarî Normları Sözleşmesi’ne göre 9 sigorta dalının uygulanmasının kabul edildiğini ancak bunlardan “Aile Sigortası”nın uygulanmadığını belirterek, sendikacılara, “Niçin talep etmiyorsunuz? Hangi gerekçeyle talep etmiyorsunuz?” diye sordu.

“1974’te kabul edilen aile sigortasını neden talep etmiyorsunuz?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen DİSK 16. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “çalıştıkça emekli aylığının düşmesi” konusu ile uygulanmayan “Aile Sigortası” konusunda uyarılarda bulundu.

Sendikalara sitem

“Biraz da sitem edeyim. Ben, sitem etme hakkına sahibim; çünkü ben, sizden birisiyim. Sizden birisi olduğum için size sitem etme hakkı var bende” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Siz dünyada böyle bir reform gördünüz mü?”

“2008'de Sosyal Güvenlik Yasası “reform” önünüze kondu; toplumun önüne kondu. Bazı sendikalar karşı çıktı, DİSK gibi; bazı sendikalar alkışladı. O reform neydi biliyor musunuz? 2008’den sonra emekli olanlarla 2008’den önce emekli olanlar arasında aylık en az bin liralık fark koydular. 2008’den önce emekli olan, 2008’den sonra emekli olana göre her ay en az bin lira daha düşük aylık aldı. Kaç işçi bunun farkına vardı?”

 Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Niçin EYT'liler var? Şöyle bir reform yaptılar: Kaç işçi bunun farkında bilmiyorum. Kaç sendikacı bunun farkında, onu da bilmiyorum? Kişi, prim ödeme gün sayısını doldurunca işi bırakıyor; işi olduğu halde bırakıyor. Çünkü çalışsa, yaşı doldursa, alacağı emekli aylığı düşecek. Siz böyle bir reform dünyada gördünüz mü? Daha fazla çalışıyor, daha fazla prim ödüyor, daha az emekli aylığı alıyor. Ama çalışmasa, işi bıraksa, yaşı dolmayı evde beklese, yaşı dolduğunda daha fazla aylık alacak. Bu, “reform” diye Türkiye'ye satıldı. Bu yasa parlamentoda görüşülürken, o zaman düz bir milletvekiliydim. CHP milletvekilleri, bunu protesto edip genel kurul salonunu terk ettiler. Kaç işçi bunun farkındaydı? Kaç sendikacı bunun farkındaydı?

“Sendikalar, bunu niçin talep etmiyorsunuz?”

Şimdi EYT’liler var; sorun çözülecek. Bakın değerli arkadaşlar, kendi sorununuza sahip çıkarken bilgiye dayalı söylem çok önemlidir. 102 sayılı Sosyal Güvenliğin Asgarî Normları Sözleşmesi var. 1974 yılında TBMM'de kabul edilen bir sözleşme. Şimdi 2020… 8 sigorta dalı uygulanıyor. En son işsizlik sigortası. Analık, meslek hastalığı, iş kazası, ihtiyarlık, emeklilik dediğimiz 8 sigorta dalı uygulanıyor. 9’uncu sigorta dalı uygulanmıyor. Neden? Aile sigortası. Niçin talep etmiyorsunuz ve hangi gerekçeyle talep etmiyorsunuz? Emeklilik yaşı oldu 65. 60 yaşında patron dedi ki 'Kusura bakma kardeşim; daha gençler var onları çalıştıracağım.' işinize son verdi. Hadi sigortalısınız, kıdem tazminatınızı da ödedi. En fazla bir yıl işsizlik sigortasından para alacaksınız. Geriye kalan 4 yıl nasıl geçineceksiniz? Gideceksiniz iş yerine, patron diyecek ki 'yaşlısın.' Gideceksiniz devlete 'emekli et.' 'Daha sen gençsin 65'i doldurman lâzım'. 4 yıl nasıl geçineceksiniz? İşte orada Aile Sigortası devreye giriyor. Sosyal güvenliğin asgari normları, kişinin doğumundan ölüme kadar hem kendisine hem ailesine sosyal güvence sağlamak demektir. 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu sözleşmeyi kabul etmiş ve 'Gereceğini yapacağım' demiş. Yıl 2020 ve sendikalar bunu istemiyor, talep etmiyor. Niçin talep etmiyorsunuz? Niçin? Hangi gerekçeyle talep etmiyorsunuz? Yoksulluğu dile getirmek yetmez, çözümünü dile getirmek lâzım. Çözümü sadece biz değil, evrensel hukuk, zaten bu çözümü getirmiş. Bu çözümün her yerde dillendirilmesi, söylenmesi lâzım. O zaman üreten Türkiye ve mutlu bir toplum yaratabiliriz.”

“Çağdaş kölelik...”

Taşeron işçiler konusunda temas eden Kılıçdaroğlu, “Çağdaş kölelik… 21’inci yüzyılda çağdaş kölelerimiz vardı. Onların mücadelesini verdik; ama henüz tam anlamıyla sonuca ulaşmış değil. 10 binlerle sayılan taşeron işçiler hâlâ var” dedi.

“Toplumun unuttuğu kesim: Kapıcılar”

Kemal Kılıçdaroğlu, toplumun unuttuğu bir kesimin de apartman görevlileri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Onların çocuklarının güneş görmeye hakkı var mı? Onların çocuklarının iyi eğitim almaya hakkı var mı? O zaman onların da sorunlarına eğilmek zorundayız. Sendikacı olmak sadece işçinin sorunlarıyla ilgilenmek değil, sendikacı olmak Türkiye'nin ve dünyanın sorunlarını yakından izlemek ve çözümünü de üretmek demektir. Biz kendi sorunlarımızı biliyoruz, çözümünü de biliyoruz. Güçlü bir sosyal devleti inşa etmek zorundayız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3153
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3141
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3136
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Çaykur Rizespor3132
 • 16Kayserispor3131
 • 17Konyaspor3130
 • 18MKE Ankaragücü3229
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA