GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-02-2020 15:17

Karamollaoğlu: Türkiye’de sadece yalakalar serbest

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Osman Kavala hakkında önce beraat ve tahliye, ardından gözaltı kararı verilmesini değerlendirirken, “Türkiye’de sadece yalakalar serbest. Yalakaysan baş tacı edilirsin” dedi. Karamollaoğlu, Türkiye’nin tam bir ‘polis devleti’ne dönüştüğünü söyledi.

Karamollaoğlu: Türkiye’de sadece yalakalar serbest

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında, Gezi Parkı olayları davasında Osman Kavala hakkında önce beraat ve tahliye, ardından gözaltı kararı verilmesini de değerlendirdi. Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“İnsanlar, sokakta değil yargıda hakkını alabilmeli”

“Başta Osman Kavala olmak üzere, verilen beraat kararını umut verici olarak görüyordum; yalnız sabahleyin birden bire farklı bir manzarayla karşılaştık” diyen Karamollaoğlu, insanların sokağa dökülmeden hakkını adalet kurumunun çatısı altında alabildiği bir Türkiye’nin inşa edilmesinin, en büyük temennilerinden birisi olduğunu ifade etti.

Kavala’nın bu sefer başka bir gerekçeyle gözaltına alındığına işaret den Karamollaoğlu, burada iki hususun göze çarptığını belirterek, şöyle konuştu:

“Aslında iktidar anayasal düzeni bir kenara itiyor”

“Bunlardan bir tanesi, Kavala, farklı gerekçelerle gözaltına alınmaya devam edecekmiş gibi gözüküyor. Bir iddia var; o iddia boşa çıkarsa, mahkemeler kendilerinin beklediklerinden farklı bir karar verirse, bu sefer başka bir gerekçeyle başka bir gerekçeyle gözaltına alınıp susturulacak. Bunu bir insanın hafsalasının alması mümkün değil. Yönetim, adaletle mücadele etme kararlılığını ortaya koyuyor.

Diğeri ise daha vahim. Kavala, burada bir bahane; ama gözaltına alınma gerekçesi, anayasal düzenle mücadele olarak ortaya konuluyor. Halbuki hakikatte iktidar, anayasal düzeni bir kenara iterek, kendi kararları, düşünceleri istikametinde adalet mefhumunu (kavramını) zorluyor.

“Tutuklama bir cezalandırma yöntemine dönüştürüldü”

Sürekli olarak dile getirdik; tutuklama, sadece idarî bir tedbirdir. Kaçma tehlikesi olan veya mevcut verileri bozma, imha etme ihtimali bulunan insanlar, tutuklanırlar. Tutuklama, ceza değildir, olmaması icap eder; ama bugün artık görüyoruz ki tutuklama, tam bir cezaya dönüştü. Amerika’yı hep örnek alıyorlar. Amerika’daki Guantanamo, bunlar için adaletin vazgeçilmez simgesi. Niye? “Biz 3 yıl tutuyoruz; Amerikalılar orada 20 yıldır tutuyorlar. Biz onlardan daha adaletliyiz” diyorlar sanki. Allah, akıl fikir versin hakikaten. Buna da sen ‘demokrasi’ diyeceksin; ‘Burada adalet var’ diyeceksin; ‘Burada biz kimsenin hakkına tecavüz etmeyiz’ diyeceksin; ‘Sükûn olsun; kimse kimsenin işine karışmasın. Haksızlık yapmasın’ diyeceksin; ama haksızlığın daniskasını sen yapacaksın. Başkalarını da haksızlıkla itham edeceksin. Yahu Allah’tan korkun be! Allah, hakikaten yardımcımız olsun. Olağan üstü bir şeyler olmazsa, bu arkadaşlarımızın fikirleri, düşünceleri, bugün saplandığı konumdan kurtulamazsa, ülkemizde huzur bulunması mümkün değil. Sadece yalakalar Türkiye’de serbest. Yalakaysan baş tacı edilirsin. Değilsen, her şeye hazır ol. Bekle, yarın kafana bir taş düşebilir. Sadece taş düşenler uyanıyor, onu da söyleyeyim. Geçenlerde bir yerden selâm geldi. ‘Hayırdır?’ dedim; ‘Başına taş mı düşmüş?’ ‘Evet, ikisi de görevden alınmış’ dedi. Yahu herkes, başına taş düşmesini mi bekleyecek, Allah rızası için, uyanabilmek için? Böyle bir mantık olur mu yahu? Tam bir polis devletine dönüşüyor Türkiye.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA