GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-02-2020 23:23   Güncelleme : 19-02-2020 23:27

“Milletin sandıkta verdiği yetkiyi masada gasp etmeye çalışıyorlar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Hükümetin yönetmelik değişikliği yaparak UKOME’de karar alma çoğunluğunu İBB’den almasını değerlendirirken, “Belediye başkanlarımıza milletin sandıkta verdiği yetkiyi masada gasp etmeye çalışıyorlar. Amaçları, başkanların elini kolunu bağlayarak başarısız kılmak” dedi.

“Milletin sandıkta verdiği yetkiyi masada gasp etmeye çalışıyorlar”

Hükümet, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapıp, üyeler arasına 3 yeni bakanlık temsilcisi ilâve ederek, karar alma çoğunluğunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) aldı. Resmî Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile UKOME’deki kamu görevlisi sayısı 15’e yükselirken, İBB’yi temsil eden 11 üye, azınlıkta kaldı.

“Yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvuracağız”

Yapılan değişikliğe, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tepki gösterdi.

İmamoğlu, bir muhabirin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, yapılan değişikliği bir “akıl tutulması” olarak değerlendirdi. Üzüldüğünü, üzülmenin de ötesinde artık isyan ettiğini dile getiren İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Niye isyan ediyorum, biliyor musunuz? Bunu yapan akıl, ‘Yaa biz bu seçimi kaybettik ama biz hâlâ İstanbul’u yöneteceğiz’ iradesi… Akılsız bir irade ama böyle bir irade. Aslında bu işi tanımlayan, yani böyle bir kurulu tanımlayan o Mart seçiminden sonra seçimi iptal eden o bir avuç insanla aynı akıl. Hiç farkı yok. Aynı akıl, orada devreye giriyor. Bu bugün UKOME, dün başka bir şeydi, yarın başka bir şey, kanun vesaire vesaire… Yahu böyle ısmarlama iş olur mu? Bunu kanun, hukuk geri çevirecektir, ben inanıyorum.”

İmamoğlu, yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvuracaklarını söyledi.

“Milletin sandıkta verdiği yetkiyi masada gasp etmeye çalışıyorlar”

Hükümetin uygulamasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da, twitter’da yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

“Saray rejimi, bugün yaptığı genelge değişikliği ile Büyükşehir belediyelerimize kısmî kayyum atamaya çalışıyor. Belediye başkanlarımıza milletin sandıkta verdiği yetkiyi, masada gasp etmeye çalışıyorlar. Amaçları, başkanların elini kolunu bağlayarak başarısız kılmak…”

“Vatandaşın iradesini gasp ederek yetkileri kısıtlıyorlar”

Hükümetin yaptığı değişikliğe, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanı Doğan Demir de tepki gösterdi.

Hükümetin seçimde kaybetmeyi halen hazmedemediğini ileri süren Demir, “Vatandaşın iradesini gasp ederek yetkileri kısıtlıyorlar. Türkiye’de yerel yönetimler eliyle yapılan çalışmaları kendi ellerinde toplayarak hem yerel yönetimlerin önünü kapatıyorlar, hem siyaseti, hem de vatandaşı cezalandırıyorlar” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA