Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-02-2020 00:01   Güncelleme : 21-02-2020 02:56

Akar: Gerekirse zor kullanarak İdlib’de ateşkesi sağlayacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin Astana Mutabakat Muhtırası’nın 5. Maddesine dayanarak, İdlib’de gerekirse zor kullanarak ateşkesi sağlayacağını söyledi.

Akar: Gerekirse zor kullanarak İdlib’de ateşkesi sağlayacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN Türk’te yayınlanan “Gece Görüşü” programı için verdiği ve bant kaydı olarak yayınlanan mülakatta, başta Suriye ve İdlib meselesi olmak üzere, Hande Fırat’ın gündemdeki askerî konulara dair sorularını cevapladı.

“Soçi Mutabakat Muhtırası’na uymasını gerçekleştirin”

İdlib’deki gelişmeler ve Türkiye’nin Rusya ile yaptığı görüşmelerde gelinen noktanın sorulduğu Akar, Türkiye olarak sürecin başladığı andan itibaren tüm taraflarla ilkeli ve şeffaf şekilde ilişkilerini sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye’nin şu anda da aynı noktada bulunduğunu ve tutumunda bir değişiklik olmadığını belirten Akar, Türkiye’nin sorumluluklarını yerine getirdiğini, muhataplarından da sorumluluklarını yerine getirmesini beklediğini vurguladı.

Akar, “Soçi Mutabakat Muhtırası’nda, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin sınırları belli. Burada aslolan, bu sınırlara uyulması. Bu muhtıranın temeli burada yatıyor. Biz diyoruz ki, ‘Bunu ihlal eden rejim üzerinde gerekli nüfuzunuzu kullanın; etkiyi sağlayın ve rejimin ateşkese uymasını, Soçi Mutabakat Muhtırası’na uymasını gerçekleştirin.’ Yaptığımız görüşmelerde bunları ortaya koyuyoruz.” dedi.

Akar, Türkiye’nin İdlib konusundaki beklentilerini dile getiren Akar, şunları söyledi:

“Derhal kalıcı bir ateşkesin sağlanması ve böylece göçün durdurulması, göçün durdurulmasıyla da insanların rahat nefes alması. Burada askerî bir durum var, doğru; fakat bunun da ötesinde insanî bir dram söz konusu. Milyonlarca insan kışta kıyamette, zor iklim koşullarında hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Hal böyle iken rejim, acımasız bir şekilde hala gaddar... Bir şekilde hastaneler dahil, vurmaya devam ediyor. Dolayısıyla bizim buradaki tutumuzda ve davranışlarımızda bir değişiklik yok, bizim taleplerimiz gayet açık.”

“Rejim, muhalif olan herkesi terörist olarak damgalıyor”

Bakan Akar, Rusya ile yaptıkları görüşmelerin devam ettiğini ve edeceğini belirterek, İdlib’de bir de çok ciddi kavramsal durumlar yaşandığına dikkati çekti.

“Rejim, devamlı İdlib’de yaşayan milyonlarca insanı ki 3,5 - 4 milyon insan yaşıyor orada, bu insanları terörist olmakla suçluyor. Bu bir kere kavramsal olarak rejimin iflası demektir.” ifadesini kullanan Hulusi Akar, şöyle konuştu:

“Rejim, burada bir şekilde kendisine muhalif olan herkesi terörist olarak damgalıyor ve onlara hiçbir şekilde yaşam hakkı tanımıyor. Varil bombaları dahil, havadan karadan saldırılar dahil, hiçbir ayrım yapmaksızın herkesi katlediyor. Bu bir katliam. Türkiye olarak biz, bütün tarihimiz boyunca olduğu gibi bugün de mazlumların yanında olmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede biz, orada varlığımızı sürdürüyoruz ve Soçi Mutabakat Muhtırası’na uyulmasını talep ediyoruz.”

“İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki sınırlara uyulmasını bekliyoruz”

Akar, Türkiye’nin Suriye’de 12 gözlem noktası olduğu hatırlatarak, Türkiye’nin talebinin Suriye rejiminin bu gözlem noktalarının gerisine çekilmesi olduğunu vurguladı. Buna karşılık Rusya’nın sahadaki gerçeklerin değiştiğini söylediğini aktaran Akar, “Onlar artık o kadar geriye çekilemezler, oldukları yerde uzlaşalım’ gibi bir teklif mi getiriyorlar?” sorusu üzerine, “Buna benzer onların bazı görüşleri, önerileri var. Fakat bizim burada onlara hatırlatmamız gereken bir başka nokta da, Astana Mutabakat Muhtırası’nın 5. maddesi.” dedi. Bakan Akar, bu maddede “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde, gerginliğin azaltılması bakımından alınması gereken ilave tedbirlerin taraflarca alınacağına” vurgu yapıldığını belirterek, “Biz de bu çerçevede birliklerimizi oraya sevk ederek, burada biz ‘gerekirse zor kullanarak ateşkesi sağlayacağız.’ diyoruz. Kim olursa olsun, ateşkesi kim ihlal ederse” diye konuştu.

Türkiye’nin 5. madde çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla birliklerini sevk ettiğini tekrarlayan Akar, kim olursa olsun ellerinden gelen gayreti kullanarak, gerekirse de zor kullanarak ateşkesi sağlayacaklarını bildirdi. 

Akar, Türkiye’nin gözlem noktalarını boşaltmasının kesinlikle söz konusu olmadığını, bunu da çok kez muhataplarına ilettiklerini, taraflarca imza altına alınan Soçi Mutabakat Muhtırası’ndaki İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki sınırlara uyulmasını beklediklerini söyledi.

“1500’den fazla insanı katlettiler”

Türkiye’nin gündeminde Soçi Muhtırası’nın revize edilmesi gibi bir konu bulunmadığının altını çizen Akar, “Şu ana kadar 1500 kişi, mayıstan itibaren havadan ve karadan saldırılarla 1500’den fazla insanı katlettiler. Hiçbir ayrım yapmaksızın. Beş bin civarında yaralıdan bahsediyoruz. Bir milyondan fazla insan, evini, topraklarını terk etti. Bu insanlar terörist mi? Bu bir taraftan radikalleşmeyi hızlandırıyor, bir yandan göçü hızlandırıyor.” şeklinde konuştu.

“Yeni bir göç dalgası herkes için önemli”

Bakan Akar, Türkiye’nin zaten 4 milyon civarında Suriyeliye ev sahipliği yaptığını ve İdlib’de baskıların artması durumunda göçün de artacağını ancak Türkiye’nin ilave göçü karşılayamayacağını söyledi.

Böyle bir göç dalgasının ister istemez hem AB’ye hem de ABD’ye yansıyacağının altını çizen Akar, “Dolayasıyla bizim burada ortaya koyduğumuz şey, sadece Türkiye’nin haklı menfaatleri değil. Aynı zamanda bölgenin, Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere bütün bölgenin, Avrupa’nın, Amerika’nın geleceği bakımından önemli; istenmeyen gelişmeler olabilir. Bu konuya biz dikkati çekiyoruz. Bunun bilinmesini, anlaşılmasını istiyoruz.” dedi.  

“A, B, C planlarımızı yaptık”

“Şubat ayı sonunda bahsedilen yere geri çekilme olmazsa Türkiye Barış Pınarı Harekâtı’nda olduğu gibi İdlib’de de harekât için hazır mı?” sorusu üzerine Akar, “Bu konuda zaten Sayın Cumhurbaşkanımız, talimatlarını verdiler, hedefi gösterdiler. Biz de gerekli planlamalarımızı yaptık. A, B, C planlarımızı yaptık. Bu plan, yeri ve zamanı geldiğinde uygulanmaya başlar.” dedi. 

Bakan Akar, “Suriye’nin arkasında Rusya’nın olduğunu biliyoruz. O zaman Türkiye, Rusya ile karşı karşıya mı gelecek?” denmesi üzerine, Türkiye’nin Rusya’ya karşı herhangi bir tavrının söz konusu olmadığını, tek hedefinin rejim, ateşkese karşı gelen kişi ve gruplar olduğunu vurguladı. 

Kremlin’den yapılan “askerî harekâtın en kötü senaryo olacağı” yönündeki açıklamanın sorulması üzerine Akar, Türkiye’nin en başta Soçi Mutabakat Muhtırası’nın görüşmeler yoluyla barışçıl yol ve yöntemlerle ilerlemesinden yana olduğunu belirtti.

“Rusya karışmazsa hava sahası meselesi aşılır”

Akar, Suriye’nin hava sahasını Rusya’nın kontrol ettiği ve muhtemel bir harekâtta bu durumun harekâtı zorlayacağı yönündeki tezlerin hatırlatılması üzerine, bu durumun doğru olduğunu, bu zorluğun Rusya’nın karışmamasıyla aşılabileceğini, bunun için de görüşmelerde bulunulduğunu söyledi.

Hulusi Akar, bir soru üzerine, Rus askerlerinin kendi üniformalarını çıkarıp, Suriye üniforması giydiği yönünde kendilerine ulaşan bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Bölgede Rus askerleri ile Türk askerleri arasında gayet sağlıklı bir diyalog olduğunu belirten Akar, her an her türlü bilgi alışverişinin yapılabildiğini bildirdi.

Akar, anayasa yazım çalışmalarının sürdüğünü, Türkiye olarak beklentilerinin bunun sonunda seçimlerin yapılması ve herkesi temsil edecek meşru bir Suriye hükümeti çerçevesinde, istikrara kavuşmuş, demokratik değerlere saygılı bir devletin oluşması olduğunu dile getirdi.  

“Hava sahasını kullanma talebimiz karşılanmadı”

Rusya’dan “Türkiye’nin İdlib’teki sorumluluklarını yerine getirmediği” yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Akar, Türkiye’nin muhtırada yer alan silahlardan arındırılacak 15-20 kilometrelik bölgede çok yoğun çalışmalar yaptığını, tüm ağır silahların bu bölgeden çıkarılmasını sağlarken, ateşkesin rejim tarafından tekrar tekrar bozulduğunu anlattı. Bu durumun çalışmalarını akamete uğrattığını belirten Akar, Türkiye’nin orada hava sahasını tam olarak kullanması talebinin de karşılanmadığını açıkladı.

Hava sahasını kullanamamaktan kaynaklı sıkıntılar yaşandığını aktaran Akar, Türkiye’nin hava sahasını etkin şekilde kullanması yönünde görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

“Rusya ile karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok”

Akar, “Türkiye, Rusya ile karşı karşıya gelirse ne olacak?” şeklindeki soruların dile getirilmesi üzerine şunları kaydetti:

“Bizim Rusya ile karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz, ne maksadımız var. Böyle bir şey, asla söz konusu değil. Bunun olmaması için elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Bizim için oradaki bütün mesele rejimin ateşkese uyması; rejimin saldırılarının durması, rejimin katliamını kesmesi. Oradaki insanlara yaptığı ezaya, cefaya, zulme son vermesi ve böylece radikalleşmenin ve göçün önüne geçilmesi. Çok açık bizim ifade ettiğimiz husus.”         

Mehmetçiğin can güvenliği için bütün tedbirlerin alındığını söyleyen Akar, Türkiye’nin oradan ne zaman çıkacağı yönündeki soruyu cevaplarken, Suriye’de tüm tarafların katılımıyla yapılacak demokratik seçimler ve kurulacak meşru hükümeti işaret etti.

“ABD’nin Patriot bataryası desteği olabilir”

“ABD’nin İdlib’de desteği nedir? Sözsel bir destek mi?” sorusuna karşılık Akar, birçok ülkenin İdlib’deki insanlık dramının farkında olduğunu ve Türkiye’nin faaliyetlerinin saygıdeğer bulunduğunu söyledi. Akar, bunun sadece sözde olmasının yeterli olamayacağını, fiili katkı sağlanmasının önemine işaret etti.

Akar, “Askerî destek söz konusu olursa ABD askerlerinin bizzat İdlib’de sahaya inmesi söz konusu olabilir mi?” sorusuna, “Hayır, öyle bir şey yok” cevabını verdi.

Muhtemel askerî desteğin nasıl olabileceğinin sorulması üzerine Akar, şunları söyledi:

“Daha önce hava savunma bataryalarını bize gönderdiler. Çünkü ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de bu konuda daha önce yaşanmış bazı olaylar var. Bu manâda bir Patriot bataryası desteği olabilir. Ayrıca bu konuda NATO Genel Sekreterinin de çeşitli açıklamaları var. Stoltenberg de bu konuyu yakinen takip etmekte, onların da bir takım teşvikleri, planları, uygulamaları önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir.”

Akar, Patriotlarla ilgili başka bir Avrupa ülkesinden destek olup olamayacağının sorulması üzerine, “Olabilir, tabii” karşılığını verdi. Avrupa ülkelerinden bu konuda destek gelirse ne yapılacağına dair soruya da Akar, “Değerlendiririz; konuşulur, görüşülür, esaslar dahilinde tartışılır ona göre cevaplarımızı hazırlarız, veririz.” dedi.

“Eksen kayması söz konusu değil”

Türkiye’nin eksen kayması yaşadığı iddialarına yönelik değerlendirmesi sorulan Akar, “Türkiye’nin eksen kayması söz konusu değil. Ülkemizin ve milletimizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak, halkımızın refahına katkı sağlayabilmek bakımından çeşitli temaslarımız var.” diye konuştu.

“Biz NATO’dayız; AB hedeflerinde de değişiklik yok”

Akar, Türkiye’nin NATO’nun en eski üyelerinden olduğunu ve sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini belirterek, “Eksenden kayması, uzaklaşma yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Kimse de bizi ittirmesin dışarıya doğru. Biz NATO’dayız, NATO’da devam ediyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği hedefleri konusunda herhangi bir değişiklik yok. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor, bütün problem Avrupa tarafından geliyor.” dedi.

“S-400 süreci, planlandığı şekilde ilerliyor”

Akar, Rusya’dan tedarik edilen S-400 hava ve füze savunma sisteminin durumu hakkında da, “Şu anda kuruluş, eğitim süreci devam ediyor. Planlandığı şekilde de faaliyetlerimiz gerçekleşecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, nokta.” dedi.

Akar, sisteme ilişkin eğitimlerin ve kurulum çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı sorusuna ise “Baharda gerçekleşecek.” cevabını verdi.

“Serrac, mektupla yardım istedi”

Libya’daki son duruma dair bir soru üzerine Akar, Türkiye ve Libya’nın tarihî geçmişine işaret ederek, şu anda Libya’da Birleşmiş Milletler (BM)  tarafından tanınan, Fayiz es-Serrac’ın başında olduğu Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) bulunduğunu söyledi.

Libya ile yapılan işbirliği muhtıralarının tamamının uluslararası hukuka ve karşılıklı olarak hükümetlerin iradesi çerçevesinde yapılan çalışmalar olduğunu vurgulayan Akar, “Bu çalışmalar sırasında, münasebetlerimiz çerçevesinde bizzat Sayın Serrac tarafından Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektup yazılmak suretiyle yardım talebinde bulunuldu. ‘Bize de yardım edin’ talebinde bulundu. Biz de bu aşamada hem çeşitli genel durumu hem ikili ilişkilerimizi değerlendirmek suretiyle yapabileceğimizin ne olacağını tartıştık, konuştuk, görüştük ve daha sonra bildiğiniz gibi Mecliste bu konuda bir tezkere icap etti, onun çıkması sağlandı. Bu doğrultuda da orada bir kısım asker, subay, astsubayımız, oradaki Libyalı kardeşlerimize eğitim veriyorlar, danışmanlık yapıyorlar. Mesele bizim açımızdan bundan ibaret.” diye konuştu.

Bunun dışında Libya’da Hafter’e çok ciddi şekilde Ortadoğu’dan, bazen Avrupa ülkelerinden, denizden ve havadan çok yoğun bir şekilde destek sağlandığını anlatan Akar, muhataplarla yapılan görüşmelerde, Hafter’e yapılan bu yardımlara dikkati çektiklerini ifade etti.

Burada çok açık, ilkeli bir tutum ve tavır içinde olduklarını belirten Akar, ocak ayında bölgede ateşkesin sağlanması için yapılan toplantılar ve hazırlanan metni hatırlatıp, Hafter tarafının bu toplantılarda uyumsuz davrandığını hatırlattı.

Türkiye’nin dünya kamuoyu ve BM tarafından tanınan Serrac hükümetiyle çalıştığının altını çizen Akar, “Onlarla beraber oraya bir an evvel ateşkesin sağlanması, silahların susması, akan kanın durması, bir siyasî çözüm için sürecin başlaması için gayret gösteriyoruz. Diğer tarafın da yaptıkları ortada. Bunun da dünya kamuoyu tarafından görülmesi, bilinmesi lazım. Bu şekilde yaklaşımla bölgeye bir an önce barış, huzurun gelmesine herkesin katkı sağlaması lazım. Çünkü biz, tekrar tekrar her fırsatta şunu söylüyoruz: Libya, Libyalılarındır. Dolayısıyla Libyalıların önerdikleri, öncü oldukları çözümlere bizim katkı sağlamak görevimizdir.” diye konuştu.

Avrupa Birliğinin “Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için operasyon başlatacağına” dair açıklamasının hatırlatılarak, “Niye böyle bir açıklama yapılıyor? Bu hamle Türkiye’ye karşı mı? Böyle görüyor musunuz?” sorusu üzerine Akar, bunun kendileriyle ilgisi olmadığını ifade etti.

“Asıl denizden ve havadan Hafter gruplarına silah, araç-gereç, malzeme gönderenler düşünsünler” diyen Akar, Avrupa Birliği’nin orada böyle ambargo denetleme yetkisi ve gücü olup olmadığının sorgulanması gerektiğini söyledi.

Libya’da BM’nin ortaya koyduğu bir tavır olduğuna işaret eden Akar, “Biz o tavrın etrafında, BM tarafından alınacak inisiyatifler etrafında birleşmenin, çalışmanın çok doğru olacağını değerlendiriyoruz.” dedi.

“Biz F-35’in ortağıyız, müşterisi değiliz”

F-35’lere dair bir soru üzerine Akar, şunları kaydetti:

“Biz F-35’in ortağıyız, müşterisi değiliz. Bu yapılan şey, bütün kurallara aykırı. Kural hatası var burada. Yani tutup da üye ülkelerden birinin çıkıp, Amerika’nın, ‘Hayır, ben size bunu satmıyorum.’ Hayır, değil, biz ortağız, anlaştık biz şu ana kadar da 1,4 milyar dolar para ödedik, ortak olarak. Bu ortaklığın bir başka uzantısı olarak da F-35’in bin değişik kalemde parçasını Türkiye’de ürettik; hala da üretmeye devam ediyoruz. Belli bir süre daha üretmeye devam edeceğiz; öyle mutabık kaldık. Ve 2,1 milyara kadar da ödememiz var bizim. Bunu da zaten ödeyeceğimizi taahhüt ettik ve bu konudaki Amerikalı dostlarımızın, bakan yardımcılarının beyanları var. Bu konuda en disiplinli ülke Türkiye. Hem taksitlerini ödedi, hem verilen siparişleri zamanında yaptı; kalitesine, standardına göre teslim etti. Orada biz ortaklık sorumluluğumuzu yerine getirdik. Amerika’nın da diğer ülkelerin de bu ortaklık konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz.”

Rand Corporation’ın Türkiye raporu

Bakan Akar, Rand Corporation adlı düşünce kuruluşunun “Türkiye’nin Milliyetçi İstikameti ve bunun ABD-Türkiye Stratejik Ortaklığı ve ABD Silahlı Kuvvetleri Üzerindeki Etkileri” başlıklı 276 sayfalık raporundaki darbe iddialarının hatırlatılarak, “Bir darbe tehlikesi var mı?” şeklindeki soru üzerine, şöyle konuştu:

“Bu Rand raporu, hangi amaçla, ne amaçla hazırlandı? Onları mahfuz kalmak kaydıyla oradan çıkan, amaçları bu veya değil, fakat oradan üretilen bir fitne var, fesat var, nifak var ve kurnazlıklar var. Herkes o raporu bir şekilde kendi amaçları doğrultusunda kullanmak suretiyle bir yerlere varmaya, birtakım sonuçlar çıkarmaya çalışıyorlar.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin Milli Savunma Bakanlığı bünyesine alındığını hatırlatan Akar, şöyle konuştu:

“Bizler, komuta grubu olarak; bakan, genelkurmay başkanı, kara, deniz, hava kuvvet komutanlarımız, anayasa çerçevesinde, aklın ve bilimin ışığında, yasalar doğrultusunda görevinin başında, milletinin emrinde, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın; açık ve net. Dolayısıyla biz burada bu çalışmaları yaparken, ne olup ne olmayacağı, neler olabileceği konusunda 15 Temmuz’u yaşamış insanlar olarak, tedbirlerimizi, çalışmalarımızı, koordinasyonumuzu, Milli İstihbarat Teşkilatımızla, ilgili bakanlıklar, ilgili kurum ve kuruluşlar, İçişleri Bakanlığımızla, Emniyet Genel Müdürlüğümüzle, Jandarma Genel Komutanlığımızla her anlamda karşılıklı diyalog, koordinasyon içinde çalışmalarımızı büyük bir hassasiyetle büyük bir dikkatle sürdürüyoruz. Burada aslolan hiyerarşidir.”

Akar,  “Türk Silahlı kuvvetlerinin ve askerin, vazifesinin gereklerini yapması ve vazife sınırları içinde kalması”, “hukuka uygun, yasa, yönerge, yönetmelikler çerçevesinde çalışılması” ve “her şeyin şeffaf olması” konusunda herkesin büyük bir fedakârlık ve kahramanlık içinde kendilerine verilen görevleri yapmaya çalıştığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin meşguliyeti konusunda NATO’daki operasyonel seviye konusunda kıyaslamada bulunan Akar, 29 NATO ülkesinin ancak “2 büyük operasyon yapabiliriz, 6 küçük operasyon yapabiliriz.” dediğini, Türkiye’nin şu anda sayısal olarak, bu rakamın üzerinde olduğunu ifade etti.

Rand raporunun, Türkiye’nin operasyonel başarısını yıpratmaya yönelik olup olmadığına dair soruya Akar, “Bazıları ülkemizde, medyadan, siyasetten, akademik çevrelerden, bir şekilde halk arasında bu raporun dışında fitneye, fesada, nifaka sebep olabilecek şekilde zaten muğlak olan bazı ifadeleri, biraz daha çarpıtılarak ortaya konulmakta. Bu tabii ki ülkemizin istikrarına zarar vermekte, silahlı kuvvetlerin moral motivasyonunu olumsuz etkilemekte ve bizim buradaki meşguliyetimizi de bir şekilde artırmakta.” diye konuştu.

Akar, Rand Raporu’nun iyi okunması gerektiğine işaret ederek, raporda kendisiyle ilgili ABD ve diğer muhataplar için “kilit muhatap” olduğuna dair ifadeleri hatırlattı.

Akar, “kilit” sözünün hatalı tercüme edildiğini vurgulayarak, Silahlı Kuvvetlerin, Milli Savunma Bakanlığı bünyesine alınmasının ardından bir bakan geldiğinde, savunma ve güvenlik konularında bakanlık düzeyinde muhatap olarak, kendilerine geldiklerini belirtti.

Bunun, “çok doğal bir şey” olduğunu belirten Akar, “Buradaki ifade bir şekilde çarpıtılıp, Amerika ve diğer ülkeler, ‘diğer ülkeler’ de kaldırılıp, ‘key’ kelimesi de tercüme edilirken alıp başını gitti, ‘Amerikan yanlısı’ olduk. Bu gerçekten büyük bir cehalet. Bilgisi olmadan kanaat sahibi olmaya çalışanlar. Doğrusu çok açık ve net burada; burada saklı gizli bir şey yok. Bu yapısıyla Milli Savunma Bakanlığı doğal olarak, Türkiye’ye savunma ve güvenlik konusunda gelen bakanların ana muhatabıdır. Doğal bu. ‘diğer ülkeleri’ de kaldırmışlar. Okuyanların lütfen bunu görmesi lazım. Buna göre bakmak, ona göre yorum yapmak lazım.” şeklinde konuştu.

Akar, bu konuda herkesi dikkate ve hassasiyete davet etti.

“Silahlı kuvvetlerimiz, bu FETÖ’den temizlendikçe güçlenmekteyiz”

FETÖ ile mücadele konusundaki soru üzerine Akar, “şüphe aklın yarısıdır” anlayışıyla işlerini, olayı ötelemeden, aynı hassasiyetle, örnek düzeyde, fedakârlık ve kahramanlıkla yaptıklarını söyledi.

“Biz hiçbir zaman silahlı kuvvetlerde FETÖ ile mücadele bitti demedik, demeyeceğiz.” ifadesini kullanan Akar, bu bağlamda yeni bilgi, belge, deliller geldikçe Cumhuriyet savcılıkları, MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Emniyet istihbaratla çok yapıcı ve çok yakın iş birlikleriyle, bu konuda yapılması gereken ne varsa yapıldığını anlattı.

Aynı şiddetle aynı tempoda, hassasiyetlerini kaybetmeden FETÖ ile mücadelelerini sürdürdüklerini anlatan Akar, şu değerlendirmede bulundu:

“Şu ana kadar da 24 bin 185 kişiye işlem yapıldı. Her geçen gün bu rakam değişiyor ve devam ediyor. Şu ana kadar bu yasal düzenlemeler çerçevesinde bir de bakan onayıyla atılanlar, ihraç edilenler var. Oda tarafımızdan, bizim imzamızla 3 bin 963 kişi ihraç edildi. Dolayısıyla bu mücadelede azalma, eksilme, yavaşlama, sapma asla söz konusu değil. Yapılması gereken ne varsa bunların hepsi aynı hassasiyetle yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Şunu görüyoruz: Biz, silahlı kuvvetlerimiz, bu FETÖ’den temizlendikçe gücümüz artmakta, güçlenmekteyiz.”

Bakan Akar, bir tarafta terörle mücadelede hudut güvenliği sağlanırken, diğer tarafta Irak’ın kuzeyi, Barış Pınarı, Fırat, Zeytin Dalı, İdlib’de faaliyetlerin sürdüğüne işaret ederek, “Deniz Kuvvetlerimiz, Hava Kuvvetlerimiz gerçekten çok yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte. Bazı günlerde 250 civarında sorti üretebilmekteyiz. Çok büyük bir rakam bu hava kuvvetlerinde. Deniz Kuvvetlerimiz bir anda Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Orta Akdeniz’de 15-20-25 gemiyle faaliyet sürdürebilmekte. Bütün komandolarımız görevli şu anda. Özel Kuvvetlerimizin tamamı görevli. Bunları topladığımız, çarpıp böldüğümüz zaman inanın NATO’nun ürettiği imkân ve kabiliyete eş değer bir kabiliyetimiz var şu an, 30 ülkenin.” diye konuştu.

Silahlı kuvvetlerin kahramanlığını, fedakârlığını, Mehmetçiğin moral ve motivasyonunu etkileyecek konularda dikkatli ve hassas olunması gerektiğini belirten Bakan Akar, “Sonunda ‘pardon’ denilecek, konuşmalardan, yazılardan kaçınmak lazım.” dedi.

FETÖ mücadelesi konusunda geçmişle bugün arasında bir kıyaslama yapıp yapmadıklarına dair soruya da Akar, “Biz o günlerden de ders çıkarmak suretiyle şu andaki problem, harekât sahalarımız, yapılması gereken görevlerimiz, vazifelerimiz, dikkat edilmesi gereken hassasiyetler var. Bunlarla birlikte faaliyetlerimizi görevlerimizi kazasız, belasız, ‘Allah utandırmasın’ diye yerine getirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Akar, vesayet tartışmaları konusunda vesayet talebi görüp görmedikleri ve sivil asker ilişkilerinin değişip değişmediğine dair soruya karşılık, Cumhurbaşkanı, bakanlar, kurumlar, Genelkurmay Başkanı,  kuvvet komutanlıkları ve ona göre hiyerarşik bir yapı içinde gayet mükemmel bir ilişkileri olduğunu, modern bir hukuk devletindeki asker- sivil ilişkilerinden bir farkları olmadığını anlattı.

Akar, Rand Raporu’na dair bir başka soru üzerine, ABD’de bu tür düşünce kuruluşu sayısının çok olduğunu, böyle raporların üretildiğini anlatarak, bunların ne abartılması ne de küçük görülmemesini, yerinde değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Akar,  “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, egemen ve bağımsız bir devletiz. Bunun iyi anlaşılması lazım. Buna göre bizim yapmamız gereken neyse ülkemizin hak ve menfaatlerinden hareketle silahlı kuvvetlerimizin etkin caydırıcı ve saygınlığını güçlendirmek açısından yapmamız gereken ne varsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Şu anda Mehmetçiklerin yurt içinde, sınır ötesinde, dağda, bayırda, kışta, ayazda, yağmurda, çamurda gerçekten büyük bir fedakârlık ve kahramanlık gösterdiğini belirten Akar, bu mücadeleyi sürdüren Mehmetçiğe ve silah arkadaşlarına kazasız belasız hayırlı, başarılı görevler diledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA