GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-02-2020 02:28

Akar’dan darbe cevabı: TSK komuta grubu, milletinin emrindedir

Milli Savunma Bakanı Akar, Rand Corporation’ın Türkiye raporundan fitne, fesat, nifak ve kurnazlıklar üretildiğini ifade ederek, komuta kademesinin yasalar doğrultusunda görevinin başında, milletinin emrinde olduğunu söyledi.

Akar’dan darbe cevabı: TSK komuta grubu, milletinin emrindedir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN Türk’te yayınlanan “Gece Görüşü” programında, Hande Fırat’ın sorularını cevapladı.

Bakan Akar, Rand Corporation adlı düşünce kuruluşunun “Türkiye’nin Milliyetçi İstikameti ve bunun ABD-Türkiye Stratejik Ortaklığı ve ABD Silahlı Kuvvetleri Üzerindeki Etkileri” başlıklı 276 sayfalık raporundaki darbe iddialarının hatırlatılarak, “Bir darbe tehlikesi var mı?” şeklindeki soru üzerine, şöyle konuştu:

“Bu Rand raporu, hangi amaçla, ne amaçla hazırlandı? Onlar mahfuz kalmak kaydıyla oradan çıkan, amaçları bu veya değil, fakat oradan üretilen bir fitne var, fesat var, nifak var ve kurnazlıklar var. Herkes o raporu bir şekilde kendi amaçları doğrultusunda kullanmak suretiyle bir yerlere varmaya, birtakım sonuçlar çıkarmaya çalışıyorlar.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin Milli Savunma Bakanlığı bünyesine alındığını hatırlatan Akar, şöyle konuştu:

“Bizler, komuta grubu olarak; bakan, genelkurmay başkanı, kara, deniz, hava kuvvet komutanlarımız, anayasa çerçevesinde, aklın ve bilimin ışığında, yasalar doğrultusunda görevinin başında, milletinin emrinde, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın; açık ve net. Dolayısıyla biz burada bu çalışmaları yaparken, ne olup ne olmayacağı, neler olabileceği konusunda 15 Temmuz’u yaşamış insanlar olarak, tedbirlerimizi, çalışmalarımızı, koordinasyonumuzu, Milli İstihbarat Teşkilatımızla, ilgili bakanlıklar, ilgili kurum ve kuruluşlar, İçişleri Bakanlığımızla, Emniyet Genel Müdürlüğümüzle, Jandarma Genel Komutanlığımızla her anlamda karşılıklı diyalog, koordinasyon içinde çalışmalarımızı büyük bir hassasiyetle büyük bir dikkatle sürdürüyoruz. Burada aslolan hiyerarşidir.”

Akar,  “Türk Silahlı kuvvetlerinin ve askerin, vazifesinin gereklerini yapması ve vazife sınırları içinde kalması”, “hukuka uygun, yasa, yönerge, yönetmelikler çerçevesinde çalışılması” ve “her şeyin şeffaf olması” konusunda herkesin büyük bir fedakârlık ve kahramanlık içinde kendilerine verilen görevleri yapmaya çalıştığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin meşguliyeti konusunda NATO’daki operasyonel seviye konusunda kıyaslamada bulunan Akar, 29 NATO ülkesinin ancak “2 büyük operasyon yapabiliriz, 6 küçük operasyon yapabiliriz.” dediğini, Türkiye’nin şu anda sayısal olarak, bu rakamın üzerinde olduğunu ifade etti.

Rand raporunun, Türkiye’nin operasyonel başarısını yıpratmaya yönelik olup olmadığına dair soruya Akar, “Bazıları ülkemizde, medyadan, siyasetten, akademik çevrelerden, bir şekilde halk arasında bu raporun dışında fitneye, fesada, nifaka sebep olabilecek şekilde zaten muğlak olan bazı ifadeleri, biraz daha çarpıtılarak ortaya konulmakta. Bu tabii ki ülkemizin istikrarına zarar vermekte, silahlı kuvvetlerin moral motivasyonunu olumsuz etkilemekte ve bizim buradaki meşguliyetimizi de bir şekilde artırmakta.” diye konuştu.

“Yanlış tercüme, yanlış anlaşılmalara yol açtı”

Akar, Rand Raporu’nun iyi okunması gerektiğine işaret ederek, raporda kendisiyle ilgili ABD ve diğer muhataplar için “kilit muhatap” olduğuna dair ifadeleri hatırlattı.

Akar, “kilit” sözünün hatalı tercüme edildiğini vurgulayarak, Silahlı Kuvvetlerin, Milli Savunma Bakanlığı bünyesine alınmasının ardından bir bakan geldiğinde, savunma ve güvenlik konularında bakanlık düzeyinde muhatap olarak, kendilerine geldiklerini belirtti.

Bunun, “çok doğal bir şey” olduğunu belirten Akar, “Buradaki ifade bir şekilde çarpıtılıp, Amerika ve diğer ülkeler, ‘diğer ülkeler’ de kaldırılıp, ‘key’ kelimesi de tercüme edilirken alıp başını gitti, ‘Amerikan yanlısı’ olduk. Bu gerçekten büyük bir cehalet. Bilgisi olmadan kanaat sahibi olmaya çalışanlar. Doğrusu çok açık ve net burada; burada saklı gizli bir şey yok. Bu yapısıyla Milli Savunma Bakanlığı doğal olarak, Türkiye’ye savunma ve güvenlik konusunda gelen bakanların ana muhatabıdır. Doğal bu. ‘diğer ülkeleri’ de kaldırmışlar. Okuyanların lütfen bunu görmesi lazım. Buna göre bakmak, ona göre yorum yapmak lazım.” şeklinde konuştu.

Akar, bu konuda herkesi dikkate ve hassasiyete davet etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA