Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-02-2020 19:22

Gül: Sözlerimin kasıtlı olarak çarpıtılması büyük bir çirkinlik

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Karar gazetesinde yayınlanan röportajdaki ifadelerinin kasıtlı olarak çarpıtıldığını belirterek, röportajın ilgili kısmını twitter sayfasında yayınladı.

Gül: Sözlerimin kasıtlı olarak çarpıtılması büyük bir çirkinlik

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mesajında şunları kaydetti:

“Karar Gazetesi’ne verdiğim mülakatta gezi olayları ile ilgili kısmın kasıtlı olarak çarpıtılmasını çok büyük bir ayıp ve çirkinlik olarak görüyorum. Söyleşinin ilgili kısmını kamuoyunun vicdanına aynen sunuyorum.”

Gül’ün hatırlattığı kısım, şöyle:

Elif Çakır: Garantici olduğunuz, riske girmediğiniz eleştirilerine cevap verdiniz. Ama sizin hakkınızda şöyle bir eleştiri de var: Sizin bugünkü duruma gelirken sessiz kaldığınız düşünülüyor. Bu yüzden hem laik kesimde hem de muhafazakâr kesimde size kızgın olanlar var.

Abdullah Gül: Nerede sessiz kaldım? Mesela en büyük olaylar Gezi olaylarıydı, değil mi? Bana o zaman ilk sorulan soruya verdiğim cevap, şuydu: ‘Bununla büyük bir gurur duyuyorum’ dedim. Şaşırdı herkes. Çünkü “Türkiye’nin problemlerinin mahiyetini değiştirmişiz. Eskiden insanlar, insan hakları için sokağa çıkardı. ‘Faili meçhuller dursun’ diye çıkardı. ‘Yolsuzluk dursun’ diye sokağa çıkardı. Şimdi insanlar, ‘ağacı kestirmem’ diye sokağa çıkmış; çevre duyarlılığı için sokağa çıkmış. Türkiye’nin problemlerini İngiltere’nin, ABD’nin problemleri haline çevirmişiz” dedim. Daha sonra bu toplumsal olay iyi yönetilemeyince terör örgütlerine büyük bir fırsat çıktı ve bildiğiniz vahim olaylar, Vandallıklar cereyan etti. Açık söyleyeyim; benim birçok tavrım anlaşılmamış olabilir. Kendi camiamız da anlamamış olabilir. Ondan sonra daha ileri aşamalarda “Demokrasi, sadece seçim değildir” dedim. Bana o zaman bizim camiadan bazıları, millî irade dersi vermeye kalktı. Millî iradenin ne olduğunu anlattım. Demokrasi, sadece seçim değildir; seçimin ötesi vardır dedim. Halbuki ben şimdi bunları söylerken, bu kadar tatsız bir politik ortamın içinde bunları tekrar konuşmak istemiyorum. O zamanlar tutuklu yargılamalarla ilgili yaptığım açıklamalara da bakın. Bireysel başvuru hakkı nasıl çıktı zannediyorsunuz? Haşim Bey’e gidin sorun.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA