GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-02-2020 21:07

Ülkücüler, Ozan Ceyhun’un büyükelçi olarak atanmasına tepkili

Ülkücü camia, 1977 yılında ülkücü öğrenci Mustafa Erol’u bombalı saldırı ile öldürdüğü iddia edilen Ozan Ceyhun’un Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Avusturya Büyükelçisi olarak atamasına tepki gösteriyor.

Ülkücüler, Ozan Ceyhun’un büyükelçi olarak atanmasına tepkili

Ozan Ceyhun’un büyükelçi olarak atanmasına tepki olarak, sosyal medyada “Katil Büyükelçiye Hayır” etiketi oluşturuldu. Sosyal medyada bu etiket altında çok sayıda tepki mesajı yayınlanıyor. Yayınlarda, Mustafa Erol’un cenazesi kaldırılırken çekilmiş olan fotoğraf da yer alıyor.

İYİ Parti TBMM Grubu Başkanlığı da, yazılı açıklama yayınlayarak atamaya tepki gösterdi.

Basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3145 sayılı 21.02.2020 tarihli atama kararıyla, Ozan Ceyhun’u Avusturya Büyükelçisi olarak atamıştır.

Dönemin silahlı sol örgüt militanı Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977’de İstanbul Adana Erkek Öğrenci Yurdu’na yapmış olduğu bombalı saldırı sonucunda ülkücü Mustafa Erol’u şehit etmiştir.

Bu kişi, gerçekleştirdiği terör eyleminden dolayı yargılanmaktan kaçarak, önce Avusturya Viyana’ya firar etmiş, sonra da Almanya’ya sığınmış bir teröristtir.

Ozan Ceyhun’un kaçak yaşadığı ülkede büyükelçi sıfatıyla görevlendirilmesiyle hangi suç kutsanmış, hangi suçlu güruh ödüllendirilmiştir?

Bu şahıs, Alman Yeşiller Partisi’nde ve Sosyal Demokrat Parti’de milletvekili olarak görev yaptığı dönemde, sözde Ermeni Soykırımı’nın savunuculuğuna yeltenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı, Türk Devleti’ni ve Türk Milleti’ni soykırımcı kabul eden bir şahsı nasıl büyükelçi olarak atamış, devletin namusunu ve sırlarını böyle bir kişiye nasıl emanet etmiştir?

İş başına geldikleri günden itibaren Dışişleri Bakanlığı’nın tecrübeli bürokratlarını monşer diye aşağılamaya kalkışan zevatın, Türk Dış Politikas’nı ülkücü katillerine bırakması, kabul edebileceğimiz bir husus değildir.

Milliyetçiliği ayaklar altına almakla övünen bir zihniyetin kendi yaptığı bu atamayı içine sindirebilmesi mümkün olabilir; ancak bunu içine sindiremeyenlerin derin bir sessizliğe bürünmeleri de anlaşılabilir değildir.

İYİ Parti olarak, yapılan bu atamayı şiddetle protesto ediyor ve bu kişi görevde kaldığı sürece Avusturya nezdindeki Türkiye Büyükelçiliği’nin düzenlediği hiçbir diplomatik etkinliğe katılmayacağımızı, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA