GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-02-2020 22:23   Güncelleme : 22-02-2020 22:29

“Nörobilim dünyasını sallayacak bir metot keşfetti”

Stanford Üniversitesi Doktora öğrencisi Fatih Dinç, aynı üniversitede doktora yapan Tuğçe Taşçı’nın, “doktora tezinde nörobilim dünyasını sallayacak bir metot keşfettiğini” iddia etti. Dinç, makalenin kontrolden geçmesinin 1 yıl süreceğini, o sırada birisinin fikri alıp başka bir yerde basabileceğini belirterek, keşfedilen metot hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

“Nörobilim dünyasını sallayacak bir metot keşfetti”

Fatih Dinç, bu konuda twitter sayfasında şunları yazdı:

“Bugün bilgisayar mühendisi Türk bir lab arkadaşımın doktora savunmasına katıldım. Doktora tezinde tüm nörobilim dünyasını sallayacak bir metot keşfetti. Uzun bir süre boyunca hayatımda gördüğüm en iyi doktora savunması olacak sanırım. Ülkemizden harika bilim kadınları çıkıyor!

Eğer son cümleye kadar aklınızda bir erkek yüzü canlandıysa, merak etmeyin birçoğumuzun öyle. Çok çalışmayla ve kendimize sürekli hatırlatarak bu tarz eksikliklerimizi zamanla gidereceğiz! Umudumuzu kaybetmeyelim!

Bu arkadaşım @tuuce_. Kendisinden izin aldım, paylaşıyorum. Bundan 10 yıl sonra dünyayı değiştirecek bir insanı tanımak istiyorsanız buyurun. Twitter'da da ilk defa sanırım birini önermiş oluyorum, daha uygun bir fit olamazdı.

Tuğçe’nin başını ağrıtmayacak şekilde anlatmaya çalışacağım. Tuğçe, nöron aktivitesinin günler boyu takibini sağlayan bir algoritma geliştirdi. Henüz makalesi çıkmadı ama tüm lab algoritmasını kullanıyoruz. Bu buluş sorabileceğimiz bilimsel soru yelpazesini çok artırdı.

Gelen sorulara bakınca burada güzel bir akademik bilgi verme fırsatı var sanırım. Genelde makalelerin içeriğini makale basılmadan çok tartışamıyoruz. Bu sebeple sorulan her yerde “tezi çıkınca haber edeceğim” diyorum. Tezi 1-2 aya çıkacak zaten.

Makalenin kontrolden geçmesi 1 yıl sürecek. O sırada birisi fikri alıp başka bir yerde basabilir. Özellikle daha düşük kaliteli dergilerde daha hızlı yayın yapılabiliyor. Bu da araştırmayı asıl yapana zarar veriyor. Yoksa ısrarla bilgi saklamaya çalışmıyor bu bilim insanları.”

Taşçı: Bir avuç insana bile ilham olabildiysem ne mutlu bana

Tuğçe Taşçı da twitter sayfasında, “Gelen yüzlerce tebrik mesajları için çok teşekkür ederim! Özellikle kendi halkımdan, dilimden insanlar tarafından takdir edilmek, bu kadar ilgi görmek çok mutlu etti beni gerçekten, çok teşekkürler! Bir avuç insana bile ilham olabildiysem ne mutlu bana.” diye yazdı

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA