GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-02-2020 16:56

“17-25 tapelerinin montaj olmadığına dair bilirkişi raporu aldık”

CHP’nin ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, 17-25 Aralık operasyonları sırasında medyada yer alan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmelerini içeren toplam 7 ses kaydının (tape) montaj olmadığına dair uluslararası bir kuruluştan bilirkişi raporu aldıklarını söyledi. Çelik, “Hiçbir tartışma kalmamıştır. ‘Sıfırlama’ tapeleri doğrudur” dedi.

“17-25 tapelerinin montaj olmadığına dair bilirkişi raporu aldık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde açtığı tazminat davasında delil olarak mahkemeye, “sıfırlama tapeleri”ni sunmuştu.

CHP’nin ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise mahkemeye, bu ses kayıtlarının doğru olduğuna, montaj olmadığına dair uluslararası bir kuruluştan aldıkları raporu sundu.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Avukat Celal Çelik, Çelik’in avukatları, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP İstanbul İl Başkanı Cana Kaftancıoğolu, CHP milletvekili Ali Şeker, Erdoğan Toprak ve bazı CHP’li siyasetçiler katıldı.

Celal Çelik, duruşmadaki savunmasında, “Erdoğan, ‘sıfırlama tapeleri’nin montaj olduğunu söyledi; bende müvekkilimin (Kılıçdaroğlu’nun) doğru söylediğini ispatlamaya çalıştım” dedi.

Çelik, savunmasında, “Bu sıfırlama tapeleri doğru mudur, değil midir? Doğruysa ben suç işlemiş olur muyum? Mahkemeniz tarafından, bilirkişi tarafından ‘alındı’ incelenmesini istiyorum. Rapor talep ediyorum. İddianamede geçen 7 tape var. Tapelerin gerçek olduğuna dair elimdeki raporu mahkemenize sunuyorum. Bu tapelerin gerçek olduğu sabit” diye konuştu.

Çelik’in savunmasının ardından avukatları söz alarak savunmanın baskı altına alındığını müvekkilleri Çelik’in derhal beraat edilmesi talep ettiler.

Savcı, bilirkişi raporu alınması yönündeki talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti ise, raporun bu aşamada istenilmesine yer olmadığına karar vererek duruşmayı 24 Nisan’a erteledi.

Çelik, duruşmanın ardından basın mansuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, benimle ilgili açılan dava, tamamen Sayın Genel Başkanım aleyhine açılan davalarda, tapeleri sunmam nedeniyle hakkımda ceza davası açıldı bugün. Ben de yasanın bana vermiş olduğu yetki çerçevesinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Bilal Erdoğan’la yapmış olduğu 6 tane ses kaydı ve yine Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, dönemin TOKİ Başkanı Haluk Karabel ile yapmış olduğu bir tape (telefon görüşmesi ses kaydı) olmak üzere toplamda 7 adet tape kaydı ile ilgili bilirkişi incelemesi aldım. Aldığımız bilirkişi raporu, net bir şekilde şunu söylüyor: Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın o tape kayıtlarının tamamının doğru olduğunu söylüyor. Hiçbir biçimde montaj olmadığını açığa çıkarmış olduk. Yani eğer Japonya’da olmuş olsaydık, “harakiri” denen işlem, Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerine getirilirdi diye ifade edeceğim ve yer yerinden oynar mı, oynamaz mı değerlendirmesini siz yapın. Yolsuzluk özelindeki Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşmaları, bugün itibarıyla ispatlanmıştır.”

Avukat Celal Çelik, bir muhabirin, “Bilirkişi raporunu nereden aldınız?” sorusuna, “Uluslararası kuruluşlardan aldık bunu. Alanında yetkin, uzman, saygınlığı olan bir kuruluştan aldık ve o kuruluştan aldığımız raporu sunacağız şu anda sizlere” diye cevap verdi.

Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer bununla ilgili değerlendirme yapma şansına sahip olursanız, göreceksiniz ki Recep Tayyip Erdoğan, asla ama asla o “sıfırlama” tapelerinin doğru olmadığını söyleyemeyecektir. Hiçbir tartışma kalmamıştır. “Sıfırlama” tapeleri doğrudur. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, oğluna, “Oğlum, evde ne var ne yok, senin kardeşinin, amcanın, ne varsa hepsini sıfırla” dediği ses kayıtları doğru çıkmıştır. Hani “10 milyon doları sakın alma. Kucağa oturacaklar. Ne söz verdilerse o” anlamında yapmış olduğu konuşmanın doğruluğu açığa çıkmıştır. Montaj değildir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA