GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-09-2019 02:39

Mahçupyan: Öcalan’ın artık Kürt siyasetini belirleme gücü yok

Gazeteci Etyen Mahçupyan, “Ben, bir - bir buçuk seneden beri, Öcalan’ın eskisi kadar güçlü olmadığını düşünüyorum. Kürt siyasetini belirleme gücü artık yok bence Öcalan’ın. Şu anda Türkiye’nin elinde rehin olarak kullanılan bir Öcalan’ın, söyleyeceği hiçbir şey anlamlı olmayacaktır” dedi.

Mahçupyan: Öcalan’ın artık Kürt siyasetini belirleme gücü yok

TV5’de yayınlanan, moderatörlüğünü Gazeteci Yıldıray Oğur’un yaptığı ve gazeteciler Etyen Mahçupyan ile Alper Görmüş’ün yorumcu olarak katıldıkları “Bugünden Yarına” programında, HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyım atanması konusu da ele alındı.

İktidarın kayyım atamalarıyla hedeflediği siyasî sonuca ulaşamadığını ve HDP’nin bu süreçte başarılı bir siyaset uyguladığını ifade eden Mahçupyan, terör örgütü PKK’nın lideri Öcalan’ın siyasî konumu da değerlendirdi. Mahçupyan, bu konuda şunları söyledi:

“Öcalan’ın, Türkiye’nin istedikleri yapmasının bir kıymeti yok”

“Ben, bir süreden beri, yani bir seneden, bir buçuk seneden beri, Öcalan’ın eskisi kadar güçlü olmadığını düşünüyorum. Kürt siyasetini belirleme gücü artık yok bence Öcalan’ın. Çok başka bir dünya bu ve PKK - PYD - YPG ağının ya da çizgisinin hem Amerika, hem Rusya, hem İran’la olan ilişkileri, çok başka boyutlara geldi. Üçüyle de birlikte yani üçüyle aynı anda. O yüzden de şu anda Türkiye’nin elinde rehin olarak -tırnak içinde- kullanılan bir Öcalan’ın, söyleyeceği hiçbir şey anlamlı olmayacaktır. Ama söylese bile, ben Kürt coğrafyasında sahada çok çalıştığım için şunu öngörebiliyorum: Ne derse desin Öcalan, Kandil ve Kürt cenahı, aslında Öcalan’ın başka şey demek istediğini savunacaktır ve Öcalan da onu bilerek onları söyleyecektir.  Genelde Kürt siyaseti, Öcalan’ın da bütün bunları bilerek yaptığından çok emin. Yani ‘Öcalan’ın aslında “A’yı yap” derken bize “B’yi yap” demek istediğini düşünüyoruz’ diye söylüyorlar ve Öcalan’a da sorsak, kendisi de aynı şeyi söyleyebilir. Yani orada başka bir dil, başka bir stratejik değerlendirme meselesi var. O yüzden de Türkiye’nin, Öcalan’dan isteyeceği şeyleri Öcalan’ın yapmasının hiçbir kıymet-i harbiyesi, bence bu noktadan sonra yok. Yani bu noktadan sonra gerçekten sahadaki aktörlerle konuşmak gerekiyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA