SİYASET
Giriş Tarihi : 25-02-2020 19:24   Güncelleme : 25-02-2020 19:27

Gelecek Partisi: İstanbul Sözleşmesi kadını koruyor

Gelecek Partisi Kadın Politikaları Başkanı Habibe Çiftçioğlu Başer, kamuoyunda tartışılan “İstanbul Sözleşmesi” konusunda, “İstanbul Sözleşmesi kadını koruyor; ama bu demek değil ki tartışmayalım, konuşmayalım. Daha iyisini yapacaksak, kazanımlarımızı kaybetmeyeceksek üstünde çalışalım” dedi.

Gelecek Partisi: İstanbul Sözleşmesi kadını koruyor

Genel merkezde ayrı bir Kadın Kolları Başkanlığı kurmayan partide, ‘gölge kabine’ olarak nitelendirilen 16 Politika İzleme Kurulu arasında Kadın Politikaları Başkanlığı yer aldı. Başkan olarak da Habibe Çiftçioğlu Başer görevlendirildi.

Başer, Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin sorularını cevapladı.

“Nafaka kararı, hiçbir taraf için mağduriyet oluşturmamalı”

Başer, “Nafaka konusunu ele aldığımızda parti olarak bu konuya ilişkin tavrınız ve çözüm öneriniz nedir?” sorusuna, “Bizim de bu konuya ilişkin çalışmalarımız var. Kısa süre sonra da tekliflerimizi sunacağız. Ama geniş çerçeve çizecek olursak, nafakada evlilik süresi dikkate alınmalı. Ama düzenleme kadının mağduriyetine sebep olmamalı. Verilen karar, hiçbir taraf için de mağduriyet oluşturmamalı” cevabını verdi.

Başer, partisinin İstanbul Sözleşmesi konusundaki tutumunun ne olduğuna dair bir soruyu da şöyle cevapladı:

“İstanbul Sözleşmesi kadını koruyor”

“İstanbul Sözleşmesi’nin çıkış sebebi tüm dünyada kadını korumaktır. Bir ihtiyaçtan doğmuştur. Sözleşmenin ilk imzacısı da Türkiye’dir. İstanbul Sözleşmesi üzerinden yapılan tartışmalar, eleştiriler devam ederken dahi son bir yılda 300’ün üzerinde kadın öldürüldü. Özellikle kadının şikâyeti üzerine erkeğin evden uzaklaştırılması ve kadının beyanının esas alınması tartışılıyor. Bunun aile bütünlüğünü bozduğu söyleniyor. Şiddetin olduğu yerde uzlaşı ya da arabuluculuk da olmaz. Kadın her şeyden önce bir bireydir.

İstanbul Sözleşmesi’nin kadına sağladığı haklar arasında kadının şikâyetçi olduğu andan itibaren devlet korumasında olmasına yöneliktir. Baskılardan ötürü şikâyet geri alınsa dahi kadının korunması, takibi devam etmelidir. Bizim burada konuşmamız gereken maddelerin tartışılması değil, tartışılan maddelerin ne kadar uygulandığı olmalı.”

Başer, “İstanbul Sözleşmesi’nin aile yapısını bozduğunu, özellikle muhafazakâr erkekler için mağduriyet yarattığını düşünmüyorsunuz diyebilir miyiz?” sorusuna karşılık olarak da şunları söyledi:

“Önümüzde Emine Bulut örneği kanayan bir yara olarak karşımızda dururken erkeğin mağduriyetinden nasıl bahsedilebilir? Isparta’da eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen Güleda Cankel örneği hâlâ tazeyken bu tartışmaları anlamsız kılıyor. Bu yüzden kadının beyanı esas alınmalı. Yapılan her şikâyet değerlendirilmeli, kararı yine yargı vermeli. Sözleşmede sadece tartışılan maddeler yok; önemli koruma tedbirleri de var; adreslerin gizli tutulması, kadının korunması, istihdam edilmesi gibi… Biz bunları uygulamada göremiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü maddeleri uygulamada yerine getirmiş olsak, belki de bu mağduriyetleri yaşamıyor olacağız. İstanbul Sözleşmesi kadını koruyor. Ama bu demek değil ki tartışmayalım, konuşmayalım. Daha iyisini yapacaksak, kazanımlarımızı kaybetmeyeceksek üstünde çalışalım. Ama bu sözleşmeyi yapılış itibariyle, imzalanma itibariyle, yapıldığı an itibariyle kadını, mağduru kesinlikle korumak amaçtır. Bu konuda da başarılı adımlar atılmıştır diye düşünüyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA