Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-02-2020 21:22

“Rejimin saldırıları, Türkiye ile çatışma riskini arttırmaktadır”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Rejimin yaptığı saldırılar NATO müttefikimiz Turkiye ile çatışma riskini arttırmaktadır. Başkan Trump’ın da belirttiği gibi Türkiye ile neler yapabileceğimizi görmek için beraber çalışıyoruz” dedi.

“Rejimin saldırıları, Türkiye ile çatışma riskini arttırmaktadır”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

İdlib’deki gelişmelere değinen Pompeo, Esed rejiminin askerî bir zafer elde edemeyeceğini belirterek, şunları söyledi:

“Rejimin yaptığı saldırılar, NATO müttefikimiz Türkiye ile çatışma riskini arttırmaktadır. Cevap, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı uyarınca daimî bir ateşkes ve BM liderliğindeki müzakerelerdir. Başkan Trump’ın da salı günü belirttiği gibi Türkiye ile neler yapabileceğimizi görmek için beraber çalışıyoruz.”

Çin ve İran’a sansür tepkisi

Pompeo, bütün dünyayı alarma geçiren yeni tip Korona Virüsü salgını konusunda “bilgi sakladıkları” iddiasında bulunarak Çin ve İran’a tepki gösterdi.

Pompeo, “ABD, İran rejiminin ülkelerindeki Korona Virüsü salgını ile ilgili hayatî öneme sahip ayrıntıları sansürlemesinden derin endişe duymaktadır. Bu konuda sansür uygulamanın ölümcül bedelleri olur” ifadesini kullandı.

İran’ın virüs sebebiyle yaşanan ölüm vakalarında Çin’den sonra ikinci sırada olduğunu vurgulayan Pompeo, İran’a Korona Virüsü vakalarının ve ölüm sayısı hakkında örtbas girişiminde bulunmaması ve gerçeği anlatması çağrısında bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA