SİYASET
Giriş Tarihi : 26-02-2020 15:33   Güncelleme : 26-02-2020 15:40

“MSP-CHP hükümeti, Türkiye’nin önünü açan bir hükümetti”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Millî Görüş” hareketinin lideri Necmettin Erbakan’ın, fikren uyuşmasa da herkesle görüşebilen, herkesle kucaklaşabilen bir anlayışa sahip olduğuna işaret ederek, 1974 MSP-CHP koalisyon hükümetinin, bu anlayışın bir ürünü olduğunu ifade etti. Karamollaoğlu, “Emin olun, o hükümet kadar Türkiye’nin önünü açan bir hükümet olmadı” dedi.

“MSP-CHP hükümeti, Türkiye’nin önünü açan bir hükümetti”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Erbakan Haftası” münasebetiyle Konya’da düzenlenen anma programında, Millî Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın siyasî yaklaşımlarını anlattı. Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Erbakan Hoca’mız, aslında fikren uyuşmasa da, herkesle çok iyi irtibat kuran, herkesle görüşebilen, herkesle kucaklaşabilen bir anlayışa sahipti” dedi.

Karamollaoğlu, Erbakan’ın, sözlerinde bazen sert ifadeler kullandığını ama bu ifadeleri sırf insanları silkelemek, hakikati görmelerini bir an önce gerçekleştirmek için kullandığını vurguladı.

Bu sert ifadelerin, hiçbir zaman bir düşmanlık aşılama, husumet besleme şeklinde tecelli etmediğinin altını çizen Karamollaoğlu, “Bundan dolayı da 1973 seçimlerinin hemen arkasından 1974’te, o zamanki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP Genel Başkanı) Ecevit’le bir hükümet kuruldu. Çok şaşırdılar. ‘Nasıl olacak da bir uçta Millî Selamet Partisi, öbür uçta da Cumhuriyet Halk Partisi bir araya geliyor?’ diye. Ama emin olun, o kurulan hükümet kadar Türkiye’nin önünü açan bir hükümet olmadı. İlk defa, farklı kanaatlere sahip olanlar, birbirleriyle konuşup anlaşabileceklerini gördüler” diye konuştu.

Karamollaoğlu, kendileriyle taban tabana zıt insanlarla da oturup bir araya gelmeye, fikirlerini ortaya koyup müzakere etmeye hazır olmak mecburiyetinde olduklarını söyledi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ülkeyi el birliğiyle, iktidarıyla, muhalefetiyle yönetmek mecburiyetindeyiz. İktidar, yetkiye sahiptir. Doğru; ama iktidarın hata yapmasını muhalefet önler. Onların tenkitleri (eleştirileri), onların ikazları (uyarıları) olmazsa, onların tenkit ve ikazlarına eğer itibar edilmezse, o zaman başarıya ulaşma imkânı olmaz. Hiç politikalarınızı değiştirmeseniz bile buna ihtiyaç var.”

MSP-CHP koalisyon hükümeti döneminde Türkiye’de çok ciddi üç hamle gerçekleştirildiğine işaret eden Karamollaoğlu, İmam Hatip Lisesi mezunlarının üniversiteye girmelerine imkân sağlandığını, 40 büyük fabrikanın / tesisin kurulması için ağır sanayi hamlesi başlatıldığını ve Kıbrıs zaferinin kazanıldığını hatırlattı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA