GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-02-2020 16:45   Güncelleme : 27-02-2020 03:19

“Rapor, Erdoğan’la Kemalistlerin arasını açmak istiyor”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Rand Corporation’ın raporunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk Ordusunun, Kemalistlerin ve Millî Savunma Bakanının arasındaki anlaşmazlıkları kışkırtma girişimini belgelediğini ileri sürdü.

“Rapor, Erdoğan’la Kemalistlerin arasını açmak istiyor”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında, Merkez Yürütme Kurulu'nda alınan kararları açıkladı.

Suriye meselesinde Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tuzağa itildiğini ileri süren Perinçek, “Tuzağı kuranlar, ABD ve İsrail yönetimleridir. Türkiye’yi Suriye devleti ile savaşa kışkırtanlar, onlardır” dedi.

Türkiye’nin Suriye devletine karşı savaş başlatmasının, tuzağa atılan adım olacağını vurgulayan Perinçek, “ABD ve İsrail yönetimleri, Türkiye’yi ve Tayyip Erdoğan hükümetini içte ve dışta yalnızlaştırıp her cephede tepemize binmeyi planlıyorlar. Suriye ile savaş, Türkiye’yi stratejik müttefikleri Rusya, İran ve Irak’tan, dahası Çin Halk Cumhuriyeti’nden uzaklaştırır ve yalnızlaştırır. Ayrıca Türkiye’nin iç cephesinde ayrılıklar ve kargaşalıklar yaratır” diye konuştu.

Perinçek, kurulduğunu iddia ettiği tuzağın çapının İdlib ya da Suriye ile sınırlı olmadığını, Kıbrıs ve Libya’sıyla Doğu Akdeniz’den Fırat’ın Doğusu’na kadar yayılan büyük bir tuzak olduğunu söyledi. Perinçek, yalnızlaştırılan Türkiye’nin, bu geniş coğrafyada birden fazla cephede sıcak tehditlerle karşılaşma tehlikesiyle yüz yüze geleceğini belirterek, “Fransız uçak gemisi Güney Kıbrıs’ın Limasol limanındadır. Böylece Doğu Akdeniz’de namlularını Türkiye’ye çeviren ABD + İsrail + Yunanistan + Güney Kıbrıs askerî ittifakına Fransa da katılmış bulunuyor” dedi.

“Rand raporu, Erdoğan ile TSK ve Kemalistlerin arasını açma girişimi”

Konuşmasında, ABD’de “Gölge CIA” diye tanınan düşünce kuruluşu Rand Corporation’ın 20 Ocak 2020 tarihli “Turkey’s Nationalist Court” (Türkiye’nin Milliyetçi Rotası) başlıklı raporunu da değerlendiren Perinçek, bu raporun, tuzağın belgesi olduğunu ileri sürdü.

Perinçek, Rand Corporation’ın raporunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk Ordusu arasında, Erdoğan ile “Kemalistler” arasında ve Erdoğan ile Millî Savunma Bakanı arasındaki anlaşmazlıkları kışkırtma girişimini belgelediğini söyledi.

“Savaş kışkırtması, Atlantik cephesinin hamlesidir”

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra Tayyip Erdoğan Hükümetinin tarihsel ve stratejik bir kararla “Yeniden Asya Açılımı”nı başlattığını belirten Perinçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu koşullarda Suriye’ye karşı savaş kışkırtması, bütünüyle Atlantik cephesinin hamlesidir. Şu anda Türkiye’mizin ve Tayyip Erdoğan yönetiminin yalnızlaştırılmasını amaçlayan bir planla karşı karşıyayız. ABD ve İsrail’den Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Suudi Arabistan’a kadar bütün Atlantik güçleri pusuda beklemektedir.

2014 Baharında Silivri Duvarını yıkmamızdan bu yana ABD güdümlü PKK ve FETÖ terör örgütlerini hedef alan Türkiye, şimdi hedef sapması dayatan bir planı boşa çıkarmak durumundadır. Hedef saptırmanın adı, Suriye’ ye karşı savaştır.

Türkiye, eğer kışkırtmalara teslim olursa, yalnız Suriye ve Irak’ta değil, Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Libya ve Trakya’da karadan, denizden ve havadan kapsamlı tehditlere karşı koymak durumunda kalacaktır.

“15 Temmuz’dan daha büyük bir tehdit”

Karşılaştığımız tehdit, 15-16 Temmuz 2016 Darbesinin devamıdır; ancak 15-16 Temmuz’dan çok daha kapsamlıdır. Çünkü tehdit, ABD ve İsrail’in yalnız iç cephedeki güçlerinden gelmiyor, dış cephedeki bütün güçlerini harekete geçirme olasılığını da içeriyor.

Türkiye’mizi ve bizzat Cumhurbaşkanını tuzağa iten planı bozma sorumluluğu, en başta Cumhurbaşkanımızın omuzlarındadır. Sayın Tayyip Erdoğan’ın, kurulan tuzağı bütün boyutlarıyla saptaması için kendilerine yardımcı olmak, bugün her vatanseverin görevidir. 

ABD ve İsrail tuzağını bozmak için işbirliği yapacağımız güçler, nesnel olarak bellidir. ABD’nin İkinci İsrail Planıyla bölmek istediği İran, Irak, Suriye ile kader birliği içindeyiz. Yine ABD planlarının hedefi olan Rusya, Batı Asya ülkeleriyle aynı cephededir. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve güneyimizdeki terörün temizlenmesi, bütün bu ülkelerin ortak çıkarıdır.

“Rusya ve İran ile birlikte barışı sağlama talebi öne çıkarılmalıdır”

Suriye ile savaşı önlemede birlikte hareket edeceğimiz güçler, Rusya, İran ve Irak’tır. Türkiye hükümetinin İdlib’de yaşanan krizi çözmek ve Türkiye’nin güvenliğini içeren barışı sağlamak için öncelikle işbirliği yapacağı güçler, Rusya ve İran’dır. Astana Süreci ve Soçi Mutabakatı, bu açıdan önemli tarihsel dayanaklardır. Bu nedenlerle Rusya ve İran ile birlikte barışı sağlama talebi öne çıkarılmalıdır.”

“Almanya, Avrupa ülkeleri, kazanılacak güçlerdir”

Doğu Perinçek, Türk Cumhuriyetlerinden Pakistan, Hindistan ve Çin’e kadar uzanan Asya derinliğinin, Türkiye’nin büyük ittifak birikimini oluşturduğunu; başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin, ABD ile çelişmeleri sebebiyle kazanılacak güçler olduğunu ifade etti.

Perinçek, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Güvenliğimiz, Batı Asya ve Avrasya dostluğunda”

“Bugün birinci ticaret ortağımız Rusya, ikinci ticaret ortağımız Çin ve üçüncü ticaret ortağımız Almanya.

Enerji güvenliğimiz, komşularımız İran, Rusya, Irak ve Suriye’dedir; başka deyişle Batı Asya’dadır. Türk Cumhuriyetleriyle dayanışma olanakları, yine Asya zeminindedir. Türkiye ekonomisi Avrasya ile bütünleşiyor.

Üretim Ekonomisini inşa iklimi Asya’da. Üretim ekonomisinin inşası ve güvenliğimiz Avrasya’da buluşuyor. Güvenliğimiz, Batı Asya ve Avrasya dostluğunda.

“Atlantik’e dönmek, boğulmaya ve parçalanmaya dönmektir”

Bu nedenlerle Avrasya’dan Atlantik’e geri dönüş yolu kapalıdır. Türkiye’nin “Yeniden Asya Açılımı”, dalgalanmalara göre değişmez, stratejiktir. Türkiye, Avrasya eksenindedir ve gelgitlere göre eksen değiştirmez. Çünkü Avrasya Açılımı, Türkiye’nin yaşama ve gelişme alanına açılımdır. Atlantik’e dönmek, boğulmaya ve parçalanmaya dönmektir.

“Devletimizin yöneticilerini uyarıyoruz”

ABD ile ilişkilerimizin normalleşmesi için biricik çare, Türkiye’nin Avrasya’daki başı dik, üretici ve güvenli konumuna yerleşmesidir.

Türkiye’nin önü açıktır. Türkiye, ABD-İsrail tuzağına düşmeyecektir.

Bu konuda Cumhurbaşkanımızın dirayetli davranacağına güveniyoruz. Biz Vatan Partisi olarak, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekte kararlıyız.

Devletimizin yöneticilerini ve milletimizin bütün güçlerini uyarıyoruz.

Herkesi ABD-İsrail tertiplerine karşı birliğe, devlet aklına ve kararlılığa çağırıyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA