SİYASET
Giriş Tarihi : 26-02-2020 21:13   Güncelleme : 27-02-2020 03:14

“Siyasette psikolojik üstünlük el değiştiriyor”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti’nin uzun zamandan beri devam eden bir geleneği değiştirip, grup toplantılarını salıdan çarşambaya aldığına işaret ederek, “Bu, Türkiye siyasetindeki psikolojik üstünlüğün el değiştirdiğinin en önemli göstergesidir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında ne dediğini duymadan grup toplantısı yapamayacağını itiraf eder haldedir” dedi.

“Siyasette psikolojik üstünlük el değiştiriyor”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“17 yıl boyunca Salı günü önce grup toplantısı yapıp, ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) grup toplantısı yapmasına katlanabilen, ki bunlar biliyorsunuz, gruplar arasındaki görüşmelerden sonuç alınamadığı takdirde, kura yöntemiyle belirleniyor ve siyasî partilerin meclisteki varlıkları değişmeksizin (değişmedikçe) grup toplantılarının saatleri de değişmiyor. Ama ‘Neden ben konuşuyorum, sonra onlar bize cevap veriyor? Önce onlar konuşsun. Konuşun, CHP ile saatleri değiştirin.’ En sonunda da, ‘Madem saatleri değiştiremiyoruz, günü değiştiririz. Biz bir gün bekleyelim, CHP’ye ertesi gün cevap verelim.’ İktidar partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, artık iktidarın el değiştirmek üzere olduğunu, psikolojik üstünlüğün muhalefette olduğunu, ana muhalefet partisi genel başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında ne dediğini duymadan grup toplantısı yapamayacağını itiraf eder haldedir. Zaten bir fırsat bulup, yani bir günlük ziyaretleri salı gününe denk getirip çarşamba günü grup toplantısı yapmanın meraklısı olduğunu biliyorduk; ama artık resmen grup toplantılarını çarşamba gününe aldılar. Bu meclisin bir geleneğini, bir oturmuş kuralını, kaidesini ve bütün partilerin üzerinde mutabık olduğu bir centilmenlik anlaşmasını, “CHP’den sonra konuşabilmek” hevesiyle terk ettiler. Ama hoş, CHP olarak bu paniğin, bu rahatsızlığın ve böyle bir davranışla ‘Önce onlar konuşsun; bir gece düşünelim, çalışalım, hazırlanalım, biz onlara cevap verelim’ demelerinin memnuniyeti içindeyiz. Bunu memnuniyetle, tebessümle karşılıyoruz.

Yapılan iş, hoş bir iş değildir; yapılan iş centilmence bir iş değildir; ama yapılan iş, içlerinde bulundukları paniği gösteren bir iştir. O açıdan da bunu, takip ettiğimiz anketlerdeki rakamların AK Parti psikolojisine etkisi olarak görüyoruz.

“Küçük ortak da grup konuşmasını perşembeye alabilir”

Küçük ortağın da yakın zamanda kendi konuşmalarını Perşembe gününe alabileceğini, ‘Önce büyük ortak konuşsun, Cumhur İttifakı’nın tavrı belli olsun, Cumhur İttifakı’nın tavrını Cumhurbaşkanı Çarşamba günü söylesin, biz Perşembe günü onu tekrar ederiz’ diyeceklerine de eminiz.

Öyle ki, kendi tabanlarında infial uyandıran, kendi milletvekillerine, kendi parti yöneticilerine tweetler attıran, partide infial uyandıran atamaları (Ozan Ceyhun’un Avusturya Büyükelçisi olarak atanması), AKP’den daha iyi savunabilen bir ittifak ortağıyla, bir bakansız, sebepsiz ama güçlü bir koalisyon ortağıyla karşı karşıyayız. Bakanlıklarda yoklar. Atamalarda nasırlarına basıyorlar ama ne olursa olsun, Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı, kendileri açısından son derece rahatsızlık veren bir atamayı bile, atamayı yapandan daha çok, kraldan daha kralcı, reisten daha reisçi, saraydan daha saraycı bir tutumla savunabilmektedir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA